Ljubljana
MGML
Silvester Komel (1931–1983)
Silvester Komel, Vzvalovani horizont, 1972, akril olje na platnu, 100x143 © Boštjan Komel
Risbe, slike in grafike 1956–1983

Silvester Komel (1931–1983)

Svetlobe pokrajin

20. 9. 2024–22. 10. 2024

Razstava, ki predstavlja risbe, slike in grafike (19561983) iz celotnega ustvarjalnega obdobja primorskega slikarja, sodi v niz spominskih likovnih razstav manj znanih del slovenskih avtoric in avtorjev v Bežigrajskih galerijah. Razstavljenih je 31 slik, 13 risb in grafik ter fotografije Silvestra Komela v njegovem ateljeju, ki so jih ustvarili fotografi Tihomir Pinter, Joco Žnidaršič in Metod Zavadlav. Razstavljena so dela iz zasebnih zbirk.

Kot slikar kraške pokrajine, ki mu je bila stalni navdih, se je Silvester Komel uvrstil med najvidnejše slovenske krajinarje. Njegova dela zaznamuje življenjska vedrina, ki izhaja iz mediteranskega okolja in se kaže v barvnih intenzivnostih in izrazitih kontrastih.  
Že v zgodnjih slikarskih upodobitvah kraških krajin lahko zaznamo skladja v kompozicijah oblik in barv, izrazito občutljivost za barvo ter živahno potezo kontrastnih tonov, kar je značilno za njegov celotni ustvarjalni opus. V kasnejšem obdobju se polje raznobarvnih slikarskih površin razširi na hladne in tople barve, ki se v sožitju ene v drugo stapljajo, izza njih ali v njih pa proseva sij svetlobe, kar ustvarja iluzijo navideznih liričnih pokrajin.

Silvester Komel se je rodil 5. septembra 1931 v Rožni Dolini pri Gorici.
Leta 1947 se je v Ljubljani vpisal na Šolo za umetno obrt, na Oddelek za uporabno grafiko. Zaradi bolezni je po tretjem letniku šolanje prekinil. Leta 1953 je uspešno opravil sprejemni izpit in začel študij na ljubljanski Akademiji za upodabljajočo umetnost, pri profesorjih Mariju Preglju in Gabrijelu Stupici.
Akademijo je zaključil leta 1958, diplomiral pa leta 1968 z delom Združevanje likovnega in tehničnega pouka pod mentorstvom profesorja Gabrijela Stupice. Po končanem šolanju je sprejel službo učitelja likovnega pouka najprej na osnovni šoli v Mirnu, nato pa še na osnovni šoli v Šempetru pri Gorici.
Kljub zahtevnemu delu likovnega pedagoga je ves svoj prosti čas posvetil slikanju ter v teh letih ustvaril ogromen in pomemben opus. Z razstavo v ljubljanski Mestni galeriji leta 1971, ki je pomenila prelomnico v njegovem slikarskem ustvarjanju, je postal znan širši javnosti. Sledile so pomembnejše razstave tako v nekdanji državi Jugoslaviji (v Novi Gorici, Štanjelu, Kopru, Murski Soboti, Mariboru, Celju, Grožnjanu, Zagrebu, Beogradu, Novem Sadu) kot tudi v tujini (v Benetkah, Yverdonu, Kölnu, Trstu, Zürichu, Bonnu). Bil je član odmevne mednarodne skupine 2 X GO.
Za svoje delo je prejel dve pomembni nagradi, in sicer Bevkovo nagrado leta 1975 in nagrado Prešernovega sklada leta 1981. Umrl je nenadno 24. decembra 1983 med pripravo velike retrospektivne razstave, ki je bila v Goriškem muzeju na gradu Kromberk leta 1984.

Kolofon

Produkcija: Bežigrajska galerija 2 / MGML  
Kustos: Miloš Bašin
Umetnik: Silvester Komel
Oblikovanje: Miloš Bašin
Tehnična ureditev: Marko Tušek
Fotodokumentacija: Boštjan Komel
Prevod v angleščino: 
Dunja Elikan
Jezikovni pregled: Dunja Elikan
Promocija: Marina Mihelič Satler
Tehnična izvedba: Tehnična služba MGML, Miloš Bašin, Naja Mlinar, Nina Medvešek in Tanja Marolt
Projekt je omogočila: Mestna občina Ljubljana

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se