Ljubljana
MGML

Razstave

Na ogled
Matej Stupica
Matej Stupica Toplice
26. 9. 2024–17. 11. 2024

Razstava Toplice združuje več perspektiv, temelječih na umetniških praksah Mateja Stupice (1987), interdisciplinarnega umetnika in ilustratorja, ki je v format samostojne razstave vključil več soustvarjalcev. Osredotoča se na večplastnost pomenov skozi odnos med podobo in zvokom, pri čemer pomemben vidik predstavlja odsotnost človeka v galerijskem prostoru, ki ga zasedajo zvočni in vizualni elementi. Brati jo gre skozi preplet več enakovrednih medijev: samega galerijskega prostora, obrazstavne zloženke, risb, objektov, videov, zvoka ter besedil.

Napovedujemo
John Fekner
John Fekner Samo John ... in tako naprej
10. 12. 2024–19. 1. 2025

John Fekner velja za enega najbolj "znanih neznanih" umetnikov, delujočih v New Yorku konec 70. in v 80. letih 20. stoletja. Svojo urbano poezijo je uglasbil, nato pa besede pretvoril v ostre javne fraze, katere so v žurnalistični tipografiji kot grafiti preplavile stavbe propadajočega velemesta, ki ga je začela požirati gentrifikacija. Bil je del tedanje živahne newyorške umetniške scene in je razstavljal skupaj s Keithom Haringom, Davidom Wojnarowiczem, Jenny Holzer in drugimi, kot eden prvih Space Invaderjev pa je v tandemu z Donom Leichtom zavzemal Bronx z značilnimi motivi istoimenske računalniške igrice.

Pretekle razstave

Svetlobna gverila: Transformacije
Vabljeni, da si še do 1. septembra v Galeriji Vžigalica ogledate osrednjo festivalsko razstavo!
Svetlobna gverila: Transformacije
24. 5. 2024–1. 9. 2024
Svetlobna gverila je letos uradno stopila v obdobje odraslosti – z 18. edicijo festivala, posvečenega umetniškemu raziskovanju medija svetlobe, ki velja za edinstveno manifestacijo tega tipa v tukajšnjem prostoru. Letošnja naslovna tema so Transformacije; izbrana dela reflektirajo različne vidike sprememb in preobrazb, ki smo jim priča v našem okolju oziroma v naših življenjih. 
Tubolje
Ljubljana se klanja Sloveniji VIII
Tubolje
9. 4. 2024–12. 5. 2024
Osma edicija razstavnega cikla Ljubljana se klanja Sloveniji se je podala v Zasavje. V sklopu razstave z večplastnim naslovom Tubolje razkrivamo umetniški potencial in kulturne vplive lokalnih revirjev skozi dela Borisa Beje, Đejmi Hadrović, Maše Jazbec, Matica Kosa, Milana Razborška in Ulle Žibert.
The Miha Artnak
The Miha ArtnakLast
13. 2. 2024–24. 3. 2024
Razstava Last umetnika in oblikovalca The Mihe Artnaka skuša na novo opredeliti naše razumevanje lastništva in lastnine z uvedbo inovativnih konceptov (ne)lastništva in javne zasebne lastnine. Sedem umetniških del izziva naše običajne predstave o umetnosti ter z uporabo sodobne tehnologije in različnih storitev naslavlja lastnino, avtorstvo in avtentičnost. 
Giovanni Morbin
Giovanni MorbinHibridizakcije, od 1995 do danes
28. 11. 2023–21. 1. 2024
Kot svojevrsten hommage Ljubljani v Galeriji Vžigalica gostimo retrospektivo italijanskega umetnika in performerja Giovannija Morbina z naslovom Hibridizakcije, od 1995 do danes. Od začetkov je Morbinovo umetniško raziskovanje povezano z vedenjem, performans pa je zanj idealno sredstvo za izražanje idej. V 90. letih minulega stoletja je bil Morbin reden gost ljubljanske umetniške scene in je v mestu zasnoval ter izvedel štiri Hibridizakcije, kar je kasneje bistveno vplivalo tudi na njegovo mednarodno umetniško kariero. Ob razstavi v Ljubljani Morbin pripravlja tudi novo Hibridizakcijo 16, Zimzeleni.
Dominik Mahnič
Dominik MahničKrmiljenje čopiča
19. 9. 2023–5. 11. 2023
Dominik Mahnič, slikar z akademskim pedigrejem, mojster video estetike, tehnolog ter prepoznavna figura ulično-umetniškega gibanja, svojo umetniško refleksijo skladno vključuje v dialektiko med klasičnim slikarstvom in avantgardnimi dosežki sodobne tehnologije. Njegovo umetniško poznavanje in razmišljanje se osredotoča na Čopičograf, katerega najnovejšo iteracijo predstavljamo tudi v naši galeriji.
Svetlobna gverila: Prostor
Svetlobna gverila: Prostor
22. 5. 2023–27. 8. 2023
Mednarodni festival Svetlobna gverila, s središčem v Galeriji Vžigalica in njeni bližnji okolici, se v 17. ediciji posveča vprašanjem prostora, kar je tudi sicer njegova osrednja tema. Prostor, ta nesnovna in neomejena danost, kjer se na premici časa razgrinja totaliteta stvarnosti, odpira številna vprašanja in hkrati načenja vrsto problematik, še kako pomembnih za mnogotere vidike sodobnega življenja. 

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se