Festival Svetlobna gverila bodo v 16. izdaji zaznamovale Sence in refleksije. Tema je zastavljena široko; sence in refleksije ne gre razumeti zgolj kot formalno raziskovanje svetlobnih pojavov senc in odbojev, temveč gre tudi za metaforično obravnavo najrazličnejših sledi in refleksij, ki jih v zavesti subjekta pušča sodobni čas.
Razstava Fotografija kot življenjska izbira skozi izbor 300 fotografij predstavlja celotni opus Letizie Battaglia. Fotografije, od katerih številne še niso bile razstavljene, razkrivajo družbeni in politični kontekst, v katerem so bile posnete, objavljene, razstavljene, doživete in interpretirane.
150-letnica rojstva arhitekta Jožeta Plečnika, 1 leto od vpisa Plečnikovih del na Unescov seznam svetovne dediščine ter 6. obletnica delovanja galerije DobraVaga - vse našteto botruje ponovnemu združenju moči dveh mestnih razstavišč: Plečnikove hiše in DobreVage ter ustvarjanju in razstavljanju grafik šestih mladih umetnikov.
V sklopu razstave bodo predstavljeni umetniki: Ian Burns, Piero Pizzi Canella, Tony Cragg, Gunter Damisch, Jim Dine, Oliver Dorfer, Erró, Shepard Fairey, Flavio Favelli, Lucio Fontana, Ivana Franke, Vasilena Gankovska, IRWIN, Ilya & Emilia Kabakov, Šejla Kamerić, Peterson Kamwathi, William Kentridge, Anastasia Khoroshilova, Jiří Kolář, Joseph Kosuth, Ángel Marcos, Jacques Monory, Ivan Moudov, Hermann Nitsch, Oswald Oberhuber, Cameron Platter, Patricia Piccinini, Sara Rahbar, Arnulf Rainer, Mel Ramos, Hans Staudacher, Mladen Stilinović, Miha Štrukelj, Stinkfish, Marko Tadić, Marco Tirelli, Simón Vega, Erwin Wurm.
Nenavadna življenjska zgodba dr. Otmarja Pirkmajerja, prvega rektorja UNRRA univerze Svobodna Evropa, ki so jo v Münchnu leta 1946 ustanovili Združeni narodi in na kateri so predavali in študirali nenemški begunci in razseljenci 2. svetovne vojne. Življenje dr. Otmarja Pirkmajerja, pravnika, publicista, politika in človeka, ki je dvakrat preživel koncentracijsko taborišče Dachau, je zapis izjemne in pri nas manj poznane osebne zgodbe, ki se je odvijala v času nenehnih zgodovinskih zasukov 20. stoletja.
Spominska razstava slik in risb akademskega slikarja, risarja, ilustratorja in novinarja, predstavlja umetnikov svojstveni in kritični pogled na družbeno dogajanje.
Razstava 'Plečnikovi spomeniki narodnoosvobodilnemu boju', ki je na ogled na Gallusovem nabrežju v Ljubljani, ponuja vpogled v Plečnikov opus oblikovanja spominskih obeležij in spomenikov posvečenih padlim v drugi svetovni vojni v prestolnici in drugih krajih po Sloveniji. Uvodni tekst kustosinje Ane Porok dopolnjuje 15 fotografij priznanega arhitekturnega fotografa Mirana Kambiča.
Če vam je ljubše, da vas po vijugastih poteh zgodovine popelje izkušen vodič, se nam pridružite na polurnih vodstvih, ki jih organiziramo od torka do petka, med 14. in 18. uro ter med vikendom med 10. in 18. uro. Zadnje vodstvo je ob 17. uri. Rezervacije niso obvezne. Vodstvo je vključeno v redno ceno vstopnice, zato doplačilo ni potrebno. Ob dnevih odprtih vrat vodstev ne izvajamo.
Izsek iz ustvarjalnih procesov in praks skoraj šestdesetih umetnic: Nika Autor, Lela B. Njatin, Uršula Berlot Pompe, Suzana Brborović, Mateja Bučar, Jasmina Cibic, Lea Culetto, Dragica Čadež, Špela Čadež, Ksenija Čerče, Tina Dobrajc, Eclipse, ...
Sedem video intervjujev v intimnem vzdušju umetniških ateljejev razkriva umetniške prakse sedmih ustvarjalk, dejavnih tako v domačem kot v mednarodnem prostoru. Nevena Aleksovski, Maja Babič Košir, Ivana Bajec, Meta Drčar, Neža Knez, Janja Kosi in Helena Tahir odgovarjajo na vprašanja o medijih, v katerih ustvarjajo, o ustvarjalnih pristopih, motivaciji, razvoju lastne prakse in takšnih ter drugačnih ciljih.
Spoznajte antične preteklosti našega mesta skozi doživetja v novi sezoni Emone!
Od maja do oktobra je krožna arheološka pot po središču današnje Ljubljane postala prizorišče najrazličnejših dogodkov, vsem pa je skupno raziskovanje naše antične preteklosti.
Oglejte si hišo, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana. Oglejte si stalno razstavo Plečnik o arhitektovem življenju in delu, vedno zanimive občasne razstave o njegovem ustvarjanju in Plečnikovo originalno ohranjeno domovanje, edinstven biser slovenske arhitekture.
Vstopite v hišo, kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana!
Ivan Cankar, slovenski pisatelj, dramatik in esejist, ki se je leta 1876 rodil na Vrhniki, je kar nekaj let svojega življenja preživel v Ljubljani. Ko se je z Dunaja vrnil v Ljubljano, je svoj dom našel na Rožniku, ki je danes del krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.
Nekdanji dom znamenitega ljubljanskega župana Ivana Hribarja v Rožni dolini nudi vpogled v življenje slovenske meščanske družine z začetka 20. stoletja.
Rezultati aktualnih arheoloških raziskav na razstavi v muzejski zakladnici.
Mestni muzej Ljubljana prosi za vtise, fotografije, posnetke in predmete iz vašega novega vsakdanjika v času korona pandemije in #ostanidoma evforije.
Razstava slik mlade ustvarjalke, ki v svojem slikarstvu skozi motiv krajine raziskuje odnos človek‒narava v tehnološko naglo napredni sodobni družbi.
Novice
Izmed vseh šestnajstih prispelih receptov na kreativni kulinarični natečaj Okusi s Plečnikovega vrta je žirija izbrala pet najboljših avtorjev/-ic, ki se bodo s svojimi okusi 3. junija predstavili na zaključnem dogodku v Plečnikovi hiši, ko bo izbran tudi zmagovalec/-ka ...
V začetku maja so na slavistiki Jagelonske univerze v Krakovu postavili razstavo, posvečeno Jožetu Plečniku in njegovim stvaritvam v Ljubljani. Razstavo spremlja izbor fotografij velikega formata avtorja Matevža Paternostra, ki smo jih za razstavo pripravili v Plečnikovi hiši.
Za sodelovanje na kreativnem kulinaričnem natečaja za mlade Okusi s Plečnikovega vrta so se prijavili mladi avtorji, ki so navdih za edinstvene kulinarične recepte iskali v lokalnih sestavinah s Plečnikovega vrta in arhitekturnih stvaritvah tega velikega mojstra. Navdušilo nas je ...
V tednu dni bodo vaši otroci obiskali in raziskali ter ustvarjali na 5 top lokacijah v mestu: Mestnem muzeju, Arheološkem parku Emona, Cukrarni, Plečnikovi hiši in Ljubljanskem gradu!
Panojska razstava na Gallusovem nabrežju. Na ogled med 9. majem in 9. junijem.
O tem, kako se je Plečnik znašel v stripu, je v marčevski številki revije Ljubljana pisal soavtor stripa dr. Blaž Vurnik, sicer kustos za novejšo zgodovino v Mestnem muzeju Ljubljana in avtor trenutne občasne razstave 'Plečnik in pika', ki je ...