Umetniška intervencija Dorit Margreiter Choy v zgodovinsko zaznamovani Plečnikovi hiši se vključuje tako v zgradbo kot tudi v vrt in razstavljene predmete. Tematizira odnos med preteklostjo in sedanjostjo, med življenjskim in delovnim prostorom, pa tudi zapleteno interakcijo med zasebnim in javnim.
Odprtje razstave: 18. maj 2023 ob 19.00.
Razstava fotografinje Mete Krese bo doslej najobsežnejša predstavitev njenih fotografskih serij ali ciklov. Fotografinja sodi med vidnejše slovenske fotoreporterske fotografinje, ki se je uveljavila v tem pretežno moškem poklicu.
Objavljamo mednarodni javni poziv, ki je namenjen zbiranju predlogov za mural na fasadi notranjega dvorišča Mestnega muzeja Ljubljana. Izmed prejetih predlogov jih bo strokovna komisija izbrala deset. Najboljša oziroma zmagovalna vizualna rešitev bo v avgustu oz. septembru 2023 realizirana na fasadi in/ali pohodnem zavoju muzeja. Ostalih devet predlogov bo predstavljenih na panojski razstavi na območju zavoja muzeja. Realizirana poslikava bo začasne narave.
Berko, Janez Bernik, Mirko Bratuša, Dragica Čadež, Matej Čepin, Tina Dobrajc, Milan Erič, Zdenko Huzjan, Marko Jakše, Zmago Jeraj, Staš Kleindienst, Lojze Logar, Erik Lovko, Živko Marušič, Franc Mesarič, Zoran Mušič, Silvan Omerzu, Miha Perne, France Peršin, Štefan Planinc, Marij Pregelj, Maksim Sedej ml., Marjan Skumavc, Ana Sluga, Gabrijel Stupica, Matej Stupica, Miha Štrukelj, Maruša Šuštar, Marko Šuštaršič, Milena Usenik, Sašo Vrabič, Uroš Weinberger - skupinska razstava.
Spoznajte rimsko preteklosti našega mesta skozi doživetja v novi sezoni Emone!
Razstava 158 risb Otona Župančiča, ki kažejo, da je bilo za enega naših največjih poetov vizualno izražanje enako pomembna notranja nuja kot pisanje.
Arheološki park Emona z 2000 let starimi ostanki rimske kolonije Emone je danes del središča Ljubljane. Park je nastajal od tridesetih let 20. stoletja naprej. Ob zadnji prenovi, pred desetimi leti, smo se odločili emonske ostanke zavarovati in hkrati oživiti tako, da mednje z bogatim programom povabimo ljudi. Tam, kjer so prej samevali zidovi, danes ustvarjamo, se učimo in uživamo.
Razstava ponuja enkratno priložnost za refleksijo Plečnikovih idej in za novi vpogled vanje. Osvetljuje Plečnikov arhitekturni opus ter razkriva inovativne ideje in tehnike, ki jih je Jože Plečnik uporabljal pri svojem raznovrstnem ustvarjanju. Razstava odgovarja na vprašanje kako misliti Plečnika danes.
Jedro razstavnega projekta Valovanje: Vizualni dnevnik vode so fotografije na temo vode v različnih tematskih sklopih, ki so jih posneli fotografi in fotografinje priznane nizozemske agencije NOOR Images. Projekt temelji na preizpraševanju prakse galerijskih postavitev: ali dragi okvirji, veliki formati in sijajna razstavna oprema res pomenijo večjo sporočilnost fotografij in razstave? V Galeriji Jakopič se je v 15 letih delovanja nabralo veliko materialov, ki smo jih ponovno uporabili skozi proces ustvarjanja razstave, vizualno podobo pa nadgrajujejo tudi zvočne krajine.
Razstava izbranih del srednjega formata predstavlja seriji Mangani in Orisi iz slikarkinega zadnjega obdobja, ki so nastajala dnevno kot likovni dnevniški zapisi. Njeno ustvarjalno delo temelji na snovanju narave in raziskovanju likovnega medija s poudarkom na risbi kot izraznemu sredstvu.
V ljubljanskem Argentinskem parku, med Štefanovo in Puharjevo ulico, so julija in avgusta 2022 ob obnovi vročevodnega omrežja na tem območju potekale arheološke raziskave. Odkrile so del severnega grobišča rimske Emone, ki se je razprostiralo vzdolž ceste proti Celeji (današnjemu Celju).
Spoznajte zgodovino Ljubljane, njen pomemben geostrateški položaj ter izjemne dogodke od prazgodovine do 20. stoletja. Ob prelomnicah, cesarjih in kraljih ter predsednikih, se na razstavi srečajte tudi z vsakdanjim življenjem v mestu in običajnimi ljudmi, ki so v mestu bivali in v njem pustili svoj pečat.
Nekdanji dom znamenitega ljubljanskega župana Ivana Hribarja v Rožni dolini nudi vpogled v življenje slovenske meščanske družine z začetka 20. stoletja.
Trije cikli avtorskih dokumentarnih fotografij Praznine, Pritisk in Prehajanje, ki so bili ustvarjeni v letih 2005-2021, kažejo visoko občutljivost avtorja za lokalne in globalne socialnopolitične pojave. Z domišljenim konceptualnim pristopom upodablja aktualne dileme kapitalistične ekonomije, tiska in post-covidne družbe.
Novice
Galerija Jakopič je kot del kulturne četrti Soseska Soteska s svojim programom ponovno del Festivala Odpornosti Soteska Open. S festivalom in njegovim programom člani Soteske razvijamo dolgoletni model za spodbujanje uličnega življenja v naši mikroskupnosti. Festival oživlja skrita dvorišča, vzpostavlja ...
Za hišo, v kateri je mojster ustvarjal, je čudovit in edinstveno oblikovan vrt. Že nekaj poletji je pod njegovimi krošnjami zasidrana tudi knjižnica, ki nudi oddih ob poeziji, leposlovju in knjigah s področja arhitekture.
Muzej in galerije mesta Ljubljana (MGML) se ponovno pridružujejo iniciativi Ljubljana Art Weekend (25.–28. 5. 2023), nastali na pobudo Ravnikar Gallery Space. Iniciativa si podobno kot njene številne evropske paralele prizadeva združiti organizacije in institucije, galerije, muzeje in projektne ...
Družine, 'svoj teden' lahko praznujete v Mestnem muzeju Ljubljana, Cukrarni, Mestni galeriji ali Plečnikovi hiši!
Odprimo vrata razstavam, dogodkom in druženju!