Razstava Različnosti bo prikazovala kiparska dela sodobnih slovenskih akademskih kipark in kiparjev, in sicer dela, narejena v različnih materialih ter skozi različne likovne pristope, saj so avtorji med seboj raznoliki tako v avtorskih poetikah kot v uporabi materialov za svoja likovna ustvarjanja.
Razstava Toplice združuje več perspektiv, temelječih na umetniških praksah Mateja Stupice (1987), interdisciplinarnega umetnika in ilustratorja, ki je v format samostojne razstave vključil več soustvarjalcev. Osredotoča se na večplastnost pomenov skozi odnos med podobo in zvokom, pri čemer pomemben vidik predstavlja odsotnost človeka v galerijskem prostoru, ki ga zasedajo zvočni in vizualni elementi. Brati jo gre skozi preplet več enakovrednih medijev: samega galerijskega prostora, obrazstavne zloženke, risb, objektov, videov, zvoka ter besedil.
Fotografija ostaja ključno orodje za dokumentiranje pomembnih gibanj, saj kljub izzivom digitalne dobe ohranja pozicijo očividca in sposobnost pripovedovanja zgodb. Razstava Naša last: Slovenska protestna fotografija 2020–2022 predstavlja obdobje, zaznamovano s pandemijo covid-19 in z demonstracijami po vsej Sloveniji, pri čemer v ospredje postavlja vlogo in pomen fotografije pri beleženju družbenih dogodkov in vrednotenju naše skupne dediščine. Na razstavi je na ogled več kot 250 fotografij 38 fotografov in fotografinj, vse do srede januarja pa bo nadgrajena še s fotografijami obiskovalcev.
Na razstavi predstavljeno tekstilno zbirko lahko 'beremo' kot galerijo modnih trendov preteklosti. Hkrati pa nam postavitev omogoča dragocen vpogled v stoletje življenja ljubljanskih meščanov, njihovega oblačilnega videza ter spoznanje s podobami mojstrskih delavnic, kjer so spretni mojstri in mojstrice obrti ustvarjali modne čudeže iz blaga.
Razstava Od skice do lutke, ki jo Bežigrajska galerija 1 pripravlja v sodelovanju z Mini teatrom Ljubljana, predstavlja Roberta Smolíka, oblikovalca lutk in likovnih zasnov za lutkovne predstave: Fran Milčinski - Ježek: Zvezdica zaspanka, Svetlana Makarovič: Pekarna Mišmaš, Brata Grimm: Mizica, pogrni se.
Razstavljenih je 83 lutk, 24 scenskih elementov in predmetov ter trije odri.
Razstava, ki predstavlja risbe, slike in grafike (1956–1983) iz celotnega ustvarjalnega obdobja primorskega slikarja, sodi v niz spominskih likovnih razstav manj znanih del slovenskih avtoric in avtorjev v Bežigrajskih galerijah. Razstavljenih je 31 slik, 13 risb in grafik ter fotografije Silvestra Komela v njegovem ateljeju, ki so jih ustvarili fotografi Tihomir Pinter, Joco Žnidaršič in Metod Zavadlav. Razstavljena so dela iz zasebnih zbirk.
Adrian Paci svojo umetniško prakso razvija že več kot trideset let. Zaznamujejo jo kompleksne video instalacije, katerih protagonisti imajo prezenco, ki ji v video produkciji zadnjih desetletij ni para. Kustos: Pierre Bal-Blanc.
Popolna tenzija, doslej najobsežnejša razstava Šejle Kamerić v Sloveniji, raziskuje vseprisotne politične posledice nenehne vojne. To stori z ustvarjenjem več zrcalnih podob, ki odražajo strukturno in časovno vpetost vojne v vsakdanje življenje. Kuratorska zasnova: Galit Eilat.
Oglejte si hišo, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana. Oglejte si stalno razstavo Plečnik o arhitektovem življenju in delu, vedno zanimive občasne razstave o njegovem ustvarjanju in Plečnikovo originalno ohranjeno domovanje, edinstven biser slovenske arhitekture.
Vstopite v hišo, kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana!
Saša Dev, Plečnikov študent in arhitekt medvojnega Maribora, je eden izmed soustvarjalcev moderne arhitekture v Sloveniji. Njegova arhitekturna dela ostajajo aktualna, saj kot mlad ustvarjalec ni le sledil sodobnim trendom, temveč jih je v kontekstu odnosa do mestnega tkiva prehitel za več desetletij.
Predstavitev projektne naloge je plod sodelovanja dijakinj Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana ter Mestnega muzeja Ljubljana z aktualno razstavo Od korzeta do žaketa. Mlade ustvarjalke 3. in 4. letnika so se podale na raziskovalno pot po muzeju. Pri spoznavanju teme je kmalu nastopil čas temeljite poglobitve in iskanja lastnega navdiha. Razvoj kolekcij je tako doživel razcvet in se razpršil v vse možne smeri, v katere je vodila domišljija.
Prava gumbarna je bila dokumentirana pri arheoloških raziskavah na Ljubljanskem gradu.
Študenti 1. letnika so s prefinjeno rokodelsko realizacijo ustvarjali izvirni konceptualni trajnostni oblikovalski rešitvi. Uporabili so eksperimentalne pristope, ki so jih nadgradili z avtorskim pristopom pri končni rešitvi. Študenti v 2. letniku pa so oblikovali sodobne različice male črne obleke. Strukture, ki so nastale, v odnosu do telesa ponujajo svež in svoboden način oblačenja. Študenti so se pri razvoju oblikovalske zasnove navezovali na stalno zbirko Mestnega muzeja Ljubljana in aktualno razstavo Od korzeta do žaketa.
Spoznajte zgodovino Ljubljane, njen pomemben geostrateški položaj ter izjemne dogodke od prazgodovine do 20. stoletja. Ob prelomnicah, cesarjih in kraljih ter predsednikih, se na razstavi srečajte tudi z vsakdanjim življenjem v mestu in običajnimi ljudmi, ki so v mestu bivali in v njem pustili svoj pečat.
Nekdanji dom znamenitega ljubljanskega župana Ivana Hribarja v Rožni dolini nudi vpogled v življenje slovenske meščanske družine z začetka 20. stoletja.
Novice
Teden otroka v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane: Brezplačni dogodki za družine
Ko je Plečnik leta 1898 obiskal Benetke, je mesto močno zaznamovalo njega. Dobrih 125 let kasneje pa lahko trdimo, da se je zgodilo obratno – tokrat je arhitekt zaznamoval znamenito italijansko mesto na vodi. Med 8. in 13. septembrom 2024 ...
Vabimo vse, ki ste dokumentirali proteste v Sloveniji, ne glede na vaše fotografske izkušnje ali kakovost fotografske opreme, da preko spletnega obrazca pobude Vaš pogled šteje! prispevate svoje fotografije, posnete od marca 2020 do aprila 2022, in postanete del ...
Razstavo Naša last: Slovenska protestna fotografija 2020–2022 spremlja katalog v obliki vodnika po razstavi. Ta vključuje izbor fotografij iz posameznih razstavnih ciklov, ki jih podpisuje skupno 38 fotografov in fotografinj. Avtorja uvodnega besedila sta kuratorja razstave Julije Hoda in Metod ...
1. oktobra na Pozdravu brucem na Kongresnem trgu ne boste slišali opere, pač pa samega Leopolda I. In pozneje še Dan D!
NOVO! Mestni muzej Ljubljana vabi upokojence na celoletni program "Obujanje spominov". Muzej in galerije mesta Ljubljane pa na prvi seniorski abonma v sezoni 2024/25.