Ljubljana
MGML

Razstave

Na ogled
Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa
Gostujemo v Medobčinskem muzeju Kamnik
Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa
21. 5. 2025–28. 3. 2026

Po uspešni predstavitvi v Plečnikovi hiši se razstava 'Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa' seli v Kamnik – mesto, kjer je Bergant preživel večino svojega ustvarjalnega življenja. Gostovanje v Medobčinskem muzeju Kamnik na gradu Zaprice je poklon lokalnemu umetniku in obenem priložnost, da si obiskovalci ogledajo dragoceno dediščino, ki se je rodila v Kamniku, a prerasla lokalne okvire.

Na ogled
Plečnikova hiša
Biser slovenske kulturne dediščine 20. stoletja!
Plečnikova hiša
Stalna razstava

Oglejte si hišo, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana. Oglejte si stalno razstavo Plečnik o arhitektovem življenju in delu, vedno zanimive občasne razstave o njegovem ustvarjanju in Plečnikovo originalno ohranjeno domovanje, edinstven biser slovenske arhitekture.

Vstopite v hišo, kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana!

Napovedujemo
Manjkajoči deli
Skriti fragmenti Plečnikove zapuščine
Manjkajoči deli
20. 6. 2025–14. 9. 2025

Arhitekturna zapuščina je dinamična entiteta, ki se nenehno spreminja. Ne spreminjajo se le stavbe, temveč tudi arhivski materiali, ki se sporadično pojavljajo v različnih institucijah ali celo na nepričakovanih mestih; včasih 'manjkajoče dele' najdemo tudi na varovanih policah javnih arhivov.

Pretekle razstave

Velikost arhitekture
Velikost arhitekturerazstava artefaktov Plečnikovih nagrad 2025
19. 5. 2025–8. 6. 2025
Že tretje leto zapored je v Plečnikovi hiši na ogled razstava nagrajencev Plečnikovih nagrad, osrednjih nacionalnih priznanj za vrhunska dela s področja arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in oblikovanja interierja. Podeljujejo se za izvedene projekte na območju Republike Slovenije ter za dela v zamejski Sloveniji, ki prispevajo k bogatitvi prostorske kulture.
Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa
Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa
7. 2. 2025–4. 5. 2025
Rezbarski mojster Maks Bergant (1912–1996) je bil nadaljevalec starega rezbarskega izročila, ko se je znanje pod mojstrovim mentorstvom širilo na pomočnike in vajence. Obrti se je izučil v Kamniku pri mojstru Ivanu Klemnu, najgloblje pa ga je zaznamovalo in oblikovalo sodelovanje z arhitektom Jožetom Plečnikom.
BART LUNENBURG: Odločiti, kam naj pade senca
BART LUNENBURG: Odločiti, kam naj pade senca
18. 10. 2024–26. 1. 2025
V luči razstavnih projektov sodobne interpretacije Plečnikove dediščine smo v letošnjem letu k sodelovanju povabili izjemno prodornega in perspektivnega, multidisciplinarnega umetnika mlajše generacije Barta Lunenburga. Projekt je nastal v sodelovanju z galerijo sodobnih vizualnih umetnosti RAVNIKAR ter s podporo Veleposlaništva Kraljevine Nizozemske v Sloveniji in nizozemske fundacije Mondriaan Fund za vizualno umetnost in kulturno dediščino.
Saša Dev, arhitekt
Saša Dev, arhitekt
14. 6. 2024–6. 10. 2024
Saša Dev, Plečnikov študent in arhitekt medvojnega Maribora, je eden izmed soustvarjalcev moderne arhitekture v Sloveniji. Njegova arhitekturna dela ostajajo aktualna, saj kot mlad ustvarjalec ni le sledil sodobnim trendom, temveč jih je v kontekstu odnosa do mestnega tkiva prehitel za več desetletij.
Plečnikove nagrade 2024: Artefakti
Plečnikove nagrade 2024: Artefakti
20. 5. 2024–9. 6. 2024
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika vsako leto razpisuje Plečnikove nagrade, osrednje javno priznanje slovenskim avtorjem za vrhunske stvaritve na področju arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture ali notranje opreme. Letošnji prejemniki nagrad in priznanj se predstavljajo na razstavi v Plečnikovi hiši.
Plečnik in Ljubljana: urejanje odprtega prostora
Plečnik in Ljubljana: urejanje odprtega prostora
2. 2. 2024–12. 5. 2024
Razstava, s katero v Plečnikovi hiši začenjamo razstavno leto 2024, predstavlja dognanja mag. Darje Pergovnik, konservatorske svetnice, ki se na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije že vrsto let ukvarja s proučevanjem in varovanjem Plečnikovih grajenih in zelenih ureditev v Ljubljani.

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se