Razstave
Umetnica na razstavi predstavlja serijo njej značilne prostorske postavitve: stenske in talne objekte. Pri svojem delu pogosto raziskuje koncepte (ne)kraja, doma in domačnosti ter odnos med človekom in arhitekturo.
Akademski slikar, ki se je že večkrat predstavil v Bežigrajskih galerijah, na tokratni razstavi predstavlja izbrana dela iz 10-letnega ustvarjalnega obdobja. Razstavljena so dela na papirju in platnu, manjših in večjih formatov, v tehnikah akrila in akrilnega razpršila ter prostorska postavitev objektov.
Le s čim in s kom, zakaj in kako je povezana ustvarjalna energija? Tisti, ki ustvarja, se z njo niti ne ukvarja in veliko, resnično veliko je bilo že napisanega o njej in o umetnosti, ki iz nje nastaja, veliko napisanega o ljudeh umetnikih, ki jo nosijo v sebi in pokažejo navzven.
Poleg Plečnikovih arhitekturnih, urbanističnih in oblikovalskih stvaritev po Evropi in v domovini je skoraj enako pomembna sestavina njegove zapuščine tudi pedagoško delo na Oddelku za arhitekturo Tehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Ravno temu delu se posveča razstava z naslovom 'Nulla dies sine linea. Profesor Plečnik in njegova šola v Ljubljani'.
Predstavljamo umetnostna dela iz zbirke MGML, obenem pa posebno pozornost namenjamo slikarju, ki bi letos praznoval 100 let.
Razstava ponuja enkratno priložnost za refleksijo Plečnikovih idej in za novi vpogled vanje. Osvetljuje Plečnikov arhitekturni opus ter razkriva inovativne ideje in tehnike, ki jih je Jože Plečnik uporabljal pri svojem raznovrstnem ustvarjanju. Razstava odgovarja na vprašanje kako misliti Plečnika danes.
Rezultati aktualnih arheoloških raziskav na razstavi v muzejski zakladnici.
Nekdanji dom znamenitega ljubljanskega župana Ivana Hribarja v Rožni dolini nudi vpogled v življenje slovenske meščanske družine z začetka 20. stoletja.
Če vam je ljubše, da vas po vijugastih poteh zgodovine popelje izkušen vodič, se nam pridružite na polurnih vodstvih, ki jih organiziramo od torka do petka, med 14. in 18. uro ter med vikendom med 10. in 18. uro. Zadnje vodstvo je ob 17. uri. Rezervacije niso obvezne. Vodstvo je vključeno v redno ceno vstopnice, zato doplačilo ni potrebno. Ob dnevih odprtih vrat vodstev ne izvajamo.
Oglejte si hišo, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana. Oglejte si stalno razstavo Plečnik o arhitektovem življenju in delu, vedno zanimive občasne razstave o njegovem ustvarjanju in Plečnikovo originalno ohranjeno domovanje, edinstven biser slovenske arhitekture.
Vstopite v hišo, kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana!
Razstava bo skušala zajeti lik in delo postojnskega slikarja Marka Premrla, preimenovanega v Marcel Valentini, ki se je med in po študiju slikarstva v Italiji ukvarjal z ustvarjanjem ponaredkov s certifikatom v okviru skupine Le musée imaginaire. Poleg svoje ustvarjalne prakse, s katero je kasneje nadaljeval v Sloveniji, je najbrž tudi edini ponarejevalec slik, ki je v Republiki Sloveniji dejansko doživel kazenski pregon s sodnim epilogom. Večina takih primerov se namreč zaključi zgolj z medijskimi škandali in prenekaterimi odprtimi vprašanji.
V ljubljanskem Argentinskem parku, med Štefanovo in Puharjevo ulico, so julija in avgusta 2022 ob obnovi vročevodnega omrežja na tem območju potekale arheološke raziskave. Odkrile so del severnega grobišča rimske Emone, ki se je razprostiralo vzdolž ceste proti Celeji (današnjemu Celju).
Razstava Valovanje temelji na preizpraševanju prakse galerijskih postavitev: ali dragi okvirji, veliki formati in sijajna razstavna oprema res pomenijo večjo sporočilnost fotografij in razstave? V Galeriji Jakopič se je v 15 letih delovanja nabralo veliko materialov, ki jih bomo pridoma ponovno uporabili skozi proces soustvarjanja razstave. Njeno jedro bodo fotografije na temo vode v različnih tematskih sklopih, ki so jih posneli priznani fotografi nizozemske fotografske agencije NOOR Images.
Jasna Hribernik je filmska režiserka in ena pomembnejših slovenskih intermedijskih ustvarjalk, ki poleg umetniškega videa ustvarja tudi na področju dokumentarnega filma, video/svetlobnih instalacij in objektov ter prostorskih intervencij. Že več desetletij uspešno deluje v slovenskem in mednarodnem prostoru, a v zadnjem času še ni imela celostnejše predstavitve.
V zapuščini Otona Župančiča je večje število risb, ki so bile kot drobci razstavljene v Knjižnici Otona Župančiča na stalni postavitvi.
Plečnikov opus skozi fotografski objektiv in avtorski pogled priznanega italijanskega fotografa.
Tobačni muzej nudi vpogled v del bogate industrijske dediščine Ljubljane. Muzejska predstavitev je nastala v tesnem sodelovanju in iz zbirk Muzeja in galerij mesta Ljubljane ter Tobačne Ljubljana.
Veste, kje v centru Ljubljane vsak dan naletimo na ostanke nekdanjega rimskega mesta?