Ljubljana
MGML

Razstave

Na ogled Mestna galerija Ljubljana
Zora Stančič
Pregledna razstava
Zora Stančič Dobro, da pogledi ne puščajo odtisov
6. 3. 2025–18. 5. 2025

Zora Stančič je uveljavljena vizualna ustvarjalka, ki skozi obsežen opus umetniških del sooblikuje sodobno slovensko likovno umetnost, raziskuje meje grafičnega medija in njegove vloge v sodobnem vizualnem jeziku. Avtoričina prva tako obsežna predstavitev v Mestni galeriji Ljubljana prinaša celovit izbor grafičnih likovnih del, usmerjen v raznovrstnost motivno-vsebinske pripovedi in poglobljenost v tehnično formalnem uresničevanju. Kustos razstave je dr. Sarival Sosič, ki postavitev umešča v širši kontekst sodobnih umetniških praks.

Na ogled Bežigrajska galerija 1
Jiři Bezlaj
Jiři Bezlaj V ravnotežjih • Kipi
5. 3. 2025–25. 4. 2025

Razstava sodi v ciklus predstavitve umetnosti kiparstva umetnic in umetnikov, ki ustvarjajo z različnimi materiali in se izražajo v različnih tehnikah. Razstavljena najnovejša dela-objekti iz papirja, lesa in železa, predstavljajo ustvarjalnost Jiřija Bezlaja, enega vidnejših slovenskih kiparjev.


Na ogled Galerija Jakopič
Aïda Muluneh
razstava Fotografie Forum Frankfurt (FFF)
Aïda Muluneh Na robu pretekle prihodnosti
25. 2. 2025–1. 6. 2025

Fotografije sodobne etiopske avtorice Aïde Muluneh (1974), polne simbolike, živahnih barv in drznih vzorcev, težijo k refleksiji in ozaveščanju. Fotografinja skozi izjemen vizualni jezik v svojih delih v ospredje postavlja pereče globalne teme, kot so neenakost dostopanja do vode, hrane ali izobraževanja ter zloraba moči, hkrati pa se zavzema za krepitev vloge žensk. Predstavljamo vam jo na razstavi Na robu pretekle prihodnosti, nastali v produkciji Fotografie Forum Frankfurt (FFF).

Na ogled Mestni muzej Ljubljana
Nova rimska odkritja pod Emoniko.
Nova rimska odkritja pod Emoniko. Sledi preteklosti v sodobnem mestu
25. 2. 2025–1. 6. 2025

Razstava arheoloških najdb, odkritih med gradnjo večnamenskega kompleksa Emonika, ki ne razkriva le preteklosti, temveč vzpostavlja tudi pomembno povezavo med zgodovino in prihodnostjo mesta. Tako kot je bila antična Emona pomembno urbano središče, bo Emonika v sodobni Ljubljani predstavljala novo stičišče življenja, kulture in inovacij.

Na ogled Plečnikova hiša
Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa
Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa
7. 2. 2025–4. 5. 2025

Rezbarski mojster Maks Bergant (1912–1996) je bil nadaljevalec starega rezbarskega izročila, ko se je znanje pod mojstrovim mentorstvom širilo na pomočnike in vajence. Obrti se je izučil v Kamniku pri mojstru Ivanu Klemnu, najgloblje pa ga je zaznamovalo in oblikovalo sodelovanje z arhitektom Jožetom Plečnikom.

Na ogled Mestni muzej Ljubljana
Prostori gibanja
Prostori gibanja 40 let LGBT skupnosti v Ljubljani
24. 10. 2024–23. 3. 2025

O prostorih za združevanje, podporo in organizirano zagovorništvo gibanja LGBT, ki že 40 let sooblikujejo urbano kulturo in družabno življenje prestolnice. 

Na ogled Vila Zlatica
Ivan Hribar in ljubljansko meščanstvo
Poklon Ivanu Hribarju in njegovi hčerki dr. Zlatici Hribar
Ivan Hribar in ljubljansko meščanstvo
Stalna razstava

Nekdanji dom znamenitega ljubljanskega župana Ivana Hribarja v Rožni dolini nudi vpogled v življenje slovenske meščanske družine z začetka 20. stoletja.

Na ogled Mestni muzej Ljubljana
Ljubljana. Zgodovina. Mesto.
Ljubljana. Zgodovina. Mesto. Izberite si svoj najljubši ljubljanski čas!
Stalna razstava

Spoznajte zgodovino Ljubljane, njen pomemben geostrateški položaj ter izjemne dogodke od prazgodovine do 20. stoletja. Ob prelomnicah, cesarjih in kraljih ter predsednikih, se na razstavi srečajte tudi z vsakdanjim življenjem v mestu in običajnimi ljudmi, ki so v mestu bivali in v njem pustili svoj pečat.

Na ogled Plečnikova hiša
Plečnikova hiša
Biser slovenske kulturne dediščine 20. stoletja!
Plečnikova hiša
Stalna razstava

Oglejte si hišo, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana. Oglejte si stalno razstavo Plečnik o arhitektovem življenju in delu, vedno zanimive občasne razstave o njegovem ustvarjanju in Plečnikovo originalno ohranjeno domovanje, edinstven biser slovenske arhitekture.

Vstopite v hišo, kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana!

Napovedujemo Galerija Vžigalica
Keiko Miyazaki
Keiko Miyazaki Ljubezen ne plačuje najemnine
1. 4. 2025–11. 5. 2025

Samostojna razstava z naslovom Ljubezen ne plačuje najemnine v Sloveniji živeče japonske umetnice Keiko Miyazaki razkriva osebno preizkušnjo borbe za ljubezen in vsakdanji kruh ženske, razpete med različne kulturne norme dveh domovin. Te navzkrižne norme vplivajo na partnerski odnos, že tako obremenjen s pritiski sodobnega potrošništva, pomešanega z ideologijo starizma.

Napovedujemo Mestni muzej Ljubljana
Okras biljardne sobe
Okras biljardne sobe Freske z dvorca Križ pri Komendi
10. 4. 2025–26. 9. 2025

Razstava v Mestnem muzeju Ljubljana, ki spremljala razstavo Barok v Sloveniji, bo posvečena freskam Josepha Mayrja iz porušenega dvorca Križ pri Komendi.

Napovedujemo Mestni muzej Ljubljana
1495 dni.
1495 dni. Ljubljana med 2. svetovno vojno
24. 4. 2025–12. 4. 2026

Razstava bo v ospredje postavila vprašanja osebnih odločitev, okupatorjevega nasilja, organiziranja odpora v mestu ter vsakdanjega življenja prebivalcev v vojni.

Napovedujemo Mestni muzej Ljubljana
Arheopark Emona
Arheopark Emona
15. 5. 2025–15. 9. 2025

Spoznajte rimsko preteklosti našega mesta v Arheoparku Emona!

Napovedujemo Plečnikova hiša
Plečnikove nagrade 2025: razstava nagrajencev
Najvišja nacionalna priznanja za dosežke v arhitekturi, urbanizmu in oblikovanju prostora
Plečnikove nagrade 2025: razstava nagrajencev
19. 5. 2025–8. 6. 2025

Že tretje leto zapored bo v Plečnikovi hiši na ogled razstava nagrajencev Plečnikovih nagrad, osrednjih nacionalnih priznanj za vrhunska dela s področja arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in oblikovanja interierja. Podeljujejo se za izvedene projekte na območju Republike Slovenije ter za dela v zamejski Sloveniji, ki prispevajo k bogatitvi prostorske kulture.

Napovedujemo Galerija Vžigalica
Svetlobna gverila: Motnje
Svetlobna gverila: Motnje
23. 5. 2025–24. 8. 2025

Osrednja razstava Festivala Svetlobna gverila je eden najbolj obiskanih razstavnih projektov Galerije Vžigalica. V pripravi je 19. edicija festivala, ki bo s serijo svetlobnih postavitev na temo Motnje zavzel površine v neposredni okolici naše galerije ter druge lokacije po Ljubljani. Posebej za razstavo v naši galeriji bodo svoje svetlobne instalacije ustvarili Annti Kulmala, Ida Hiršenfelder, Nika Erjavec, ::vtol:: in Laura Adel.

Napovedujemo Mestna galerija Ljubljana
36. mednarodni grafični bienale
36. mednarodni grafični bienale Orakelj
6. 6. 2025–12. 10. 2025

Grafični bienale Ljubljana je ena najstarejših mednarodnih bienalskih prireditev na svetu, saj leta 2025 praznuje sedemdeset let. V tokratni izdaji pod umetniškim vodstvom priznane kustosinje, predavateljice in raziskovalke Chus Martínez se navezuje na orakelj v smislu antičnega poimenovanja kraja, kjer se srečamo s prihodnostjo. Obenem bienale raziskuje moč fantazije, da bi obnovil naše zaupanje v svobodo in solidarnost. V sodelovanju z Mednarodnim grafičnim likovnim centrom (MGLC) bo bienale na ogled tudi v Mestni galeriji.

Napovedujemo Plečnikova hiša
Manjkajoči deli
Skriti fragmenti Plečnikove zapuščine
Manjkajoči deli
20. 6. 2025–14. 9. 2025

Arhitekturna zapuščina je dinamična entiteta, ki se nenehno spreminja. Ne spreminjajo se le stavbe, temveč tudi arhivski materiali, ki se sporadično pojavljajo v različnih institucijah ali celo na nepričakovanih mestih; včasih 'manjkajoče dele' najdemo tudi na varovanih policah javnih arhivov.