//////////fur////: no pain no game
V okviru projekta Strast do !gre, ki ga pripravlja Goethe-Institut Ljubljana, je v Galeriji Vžigalica in Galeriji MoTA Point na ogled razstava "no pain no game", ki jo je zasnoval nemški dvojec //////////fur////.
Računalniška igra, ki vas za napake kaznuje z resničnimi bolečinami. Najmanjše socialno omrežje na svetu. Krogle, ki se ob vašem petju premikajo, kakor bi jih premikala nevidna roka. Multisenzorični artefakti Volkerja Moraweja in Tilmana Reiffa predstavljajo alternativo masivno napredujoči izolaciji uporabnikov elektronskih končnih naprav. Osrednja tema njune umetnosti je vprašanje alternativnega uporabniškega vmesnika, ki ga uprizarjata kot intenzivno soočanje na relaciji človek-stroj-človek. Od leta 2001 dalje njuni domiselni inštrumenti raziskujejo (na ne vedno varen način) meje med ljudmi in njihovimi aparati. //////////fur//// (ang. krzno) se osredotočata na presečišče haptičnega. Hočeta, da umetnost izkusimo na fizični ravni, in sicer onstran udobnosti. Prva samostojna razstava no pain no game tega umetniškega dvojca predstavlja izbor del, ki nas na različne načine vabijo k interakciji.
PainStation, svojevrstni novodobni "dvobojski artefakt" velja v svetu medijske umetnosti za mejnika in rušilca tabujev: gre za prvo računalniško igro, ki bolečin ne predstavlja samo vizualno, temveč jih igralcu zares povzroči. Čeprav drugi razstavni eksponati povzročajo manj drastične izkušnje, je vsem skupno, da zgolj opazovanje ne zadostuje, da bi dela v celoti izkusili. Le tisti obiskovalci, ki so dovolj pogumni, da se spopadejo s tovrstno interakcijo, se lahko združijo z umetniškim delom. Šele s kontaktom priplava na površje humor, ki ga na prvi pogled običajno ne zaznamo ...
Tako igram za enega kot tistim za več oseb je skupno dejstvo, da je občinstvo pomembna sestavina ideje igre. Podžiganje, navijanje, ploskanje, fotografiranje – vse to je dobrodošlo. Toda samo tisti obiskovalec, ki se bo aktivno igral z eksponati, bo lahko postal del umetniških del.
//////////fur//// sta medijska umetnika in kritika, gadget umetnika in oblikovalca iger. Mnogi ju vidijo kot umetniška sadista, zaradi njunega drznega in nekonvencionalnega pristopa pa veljata za dadaista njunega žanra. Njuna dela polarizirajo, provocirajo in navdušujejo, z njimi pa sta si prislužila že vrsto mednarodno priznanih nagrad, kot so Japan Media Arts Award (2003), častno nagrado Ars Electronice (2002) in International Media Art Award Centra za umetnost in medijsko tehnologijo (ZKM) (2003). Dela dua //////////fur//// so bila razstavljena v muzejih in galerijah, kot so MOCA v Šanghaju, Art Cologne, Yerba Center for Arts v San Franciscu, MoMA v New Yorku ter številnih drugih.
Volker Morawe in Tilman Reiff sta se spoznala na Umetnostni akademiji za medije (Kunsthochschule für Medien) v Kölnu, se skupaj preselila in s tem položila temeljni kamen za številne odštekane instalacije, ki vabijo k igri in se obenem pojavljajo kot povsem drugačna kritika mehanizmov medijske interakcije. Razstavo no pain no game sta //////////fur//// razvila po naročilu Goethe-Instituta, v okviru projekta Strast do !gre pa bo do leta 2016 na ogled v številnih evropskih državah.
Razporeditev del
Galerija Vžigalica: Soundslam, snake, Amazing, OIS, Golden Calf
MoTA Point: PainStation, facebox, His Master's Voice, the ////furer////
Kolofon
Produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane, MoTA – Muzej tranzitorne umetnosti, Goethe-Institut Ljubljana Razstavo je omogočila:Mestna občina Ljubljana
Lokacija
Trg francoske revolucije 7
1000 Ljubljana
T 01 24 12 590
T 01 24 12 500
E galerija.vzigalica@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 10.00–18.00
ponedeljek: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10.00–14.00
Vstopnice
Vstop prost.