dr. Bojana Rogelj Škafar: Panjske končnice kot galerije ljudske umetnosti in vir za odkrivanje preteklosti
Predavanje kustosinje svétnice iz Slovenskega etnografskega muzeja ob razstavi Rdeče in črno
Ljudska umetnost kot zgodovinski vir ali kaj nam danes o življenju (in političnih razmerah) 19. stoletja povedo poslikave na panjskih končnicah.
Za kmečko prebivalstvo, ki je celo 19. stoletje sestavljalo veliko večino Slovencev, sta obstajali predvsem dve umetnostni kategoriji: cerkvena umetnost in umetnost na kmetijah, ki jo največkrat imenujemo tudi ljudska umetnost.
Poleg umetnosti v notranjosti kmečke hiše, umetnosti pri kmečkem delu ter prazniku, so se kmetije s svojimi zunanjščinami in objekti v njihovi bližini obračale tudi v svojo okolico. Tak primer so čebelnjaki, ki jih krasijo poslikane panjske končnice. Na teh lesenih ploščicah se nam prikazujejo številni motivi, ki sporočajo odnos do življenja, dogodkov, družbenih razmerij, odnosov med spoloma. Te pisane podobe danes lahko beremo kot izraz ljudske umetnosti ali kot komentar aktualnega družbenega in političnega dogajanja.
Prisluhnite predavanju muzejske svétnice dr. Bojane Rogelj Škafar, ki nam bo čas velikih sprememb 19. stoletja, torej čas, ki ga prikazujemo na razstavi Rdeče in črno, osvetlila z vidika dediščine ljudske umetnosti in bogate zbirke panjskih končnic, ki jih hranijo v Slovenskem etnografskem muzeju.
Obvezna rezervacija mest: prijava@mgml.si ali 01 24 12 506.
Predavanje je brezplačno.