Ajdin Huzejrović: Dan, ko je padel sneg
Spremljevalni program razstave Prostori gibanja LGBT skupnosti v Ljubljani.
Predstava se dogaja 13. 1. 2007. Srbija se je ravno osamosvojila od Črne Gore, vzpostavlja se nov politični režim, diši po svobodi, pa vendar svoboda ni samoumevna. Štirje prijatelji se dobijo v Beogradu v stanovanju, da bi proslavili “novo obdobje”, ki prihaja, a za njimi pride travmatična izkušnja prvega prajda leta 2001. Boj proti interni in zunanji homofobiji, “predalčkanju”, “razvrščanju” in prvih prajdih pa zahteva svoj davek za svobodo.
REŽIJA IN DRAMATURGIJA: Ajdin Huzejrović
SCENOGRAFIJA: Borjan Bojičić
KOSTUMOGRAFIJA: Ajdin Huzejrović, Borjan Bojičić
LUČ IN TON: Dan Petrich
IGRAJO:
VOJISLAV: Miha Štilec
ANDRIJA: Jan Lisac
ALEN: Sebastijan Tijan Dajčman
MILAN: Borjan Bojičić
ALEKSANDER: Ajdin Huzejrović / Mark Uršič
V majhnem, napol skrušenem stanovanju se zbere četverica mladih gejev, ki živi v tem mestu in čuti ves pritisk družbe. Vsi, ki niso zmogli teže homofobije v družbi, so odšli. Eden teh je tudi Aco, ki se je zaradi želje po svobodnem življenju odpravil na Dunaj in se na silvestrski večer po osmih letih vrača v rodni Beograd. Država je sedaj samostojna, a še v močnem primežu prejšnjega sistema.
Če se zdi, da se je rodila nova družba, hitro lahko vidimo, da so preko konverzacije, ki jo najprej četverica, kasneje pa peterica, pred nami drzno predoči, še vedno obtičali v starih okovih, upanja, da bo za marginalno skupnost kaj prostora v družbi, pa je izredno malo. Tako tudi po močnem konfliktu med Acom in Milanom ostajajo v svojem svetu, razen ko nastopi tisti pok v novo leto, odidejo na javni prostor.
A glavna akterja, tudi ljubimca v preteklosti, morata ostati v stanovanju, saj so bremena preteklosti pretežka in morata prediskutirati še nekaj stvari. A kljub temu da si tokrat stojita na različnih bregovih, ju še vedno nekaj veže – to je skupni prostor in njuna ljubezen, ki se je v taki družbi zgodila. V stanovanju v odsotnosti vseh ostalih se tako med njima zopet zaiskri, zato se poljubita. Iskra upanja zoper zakresi. A to upanje obstoječe okoliščine v državi hitro postavijo pod vprašaj.
Uprizoritev nakaže cikličnost, torej nezmožnost izstopa iz gneva družbe, ki bo vedno znova našla neko ranljivo skupnost, kamor lahko vse probleme odloži. Danes so to pripadniki lgbt skupnosti, jutri migranti … (iz kritike Roka Kravanje)
Predstava je na 62. Linhartovem srečanju prejala nagrado matiček za najboljšo predstavo v celoti.
Predstava je bila del programa ob 31. obletnici AKC Metelkova.
Cena vstopnice : 10 eur (do 24. 3. 2025 vstopnica velja za ogled razstave Prostori gibanja)