Med Patagonio in lokalnimi modnimi delavnicami. Je pot naprej korak nazaj?
Navdihi modne preteklosti in dobra praksa sedanjosti za okolju prijazen jutri.
Ta veseli dan kulture: Okrogla miza o krožnem in regenerativnem gospodarstvu ter trajnosti v (modnem) svetu nekoč in danes. Z Mihelo Hladin Wolfe, nekdanjo vodjo okolijskih in družbenih pobud Patagonie za Evropo in svetovalko na področju okoljevarstva in sistemskih sprememb in Ano Kure, koordinatorko programov ob razstavi Od korzeta do žaketa se bo pogovarjala Ladeja Godina Košir, mednarodna strokovnjakinja za krožno gospodarstvo.
V svetu, ki mu skoraj brez konkurence vladata hitra moda in prekomerna potrošnja in kjer na ulicah vseh mest kraljujejo enaka imena globalnih modnih velikanov, stopamo korak nazaj. Po navdihu razstave Od korzeta do žaketa, ki razkriva modno preteklost Ljubljane in nas vabi v svet spretnih krojačev in modistk, lokalnih obrtnih delavnic, pa preudarnih in varčnih modnih izbir, svet v katerem "novo" ni samoumevno, se sprašujemo, kako naprej? Sprašujemo se o tem, kaj lahko skozi opolnomočenje in z znanjem o odgovornih izbirah v modi naši naravi in družbi prispevamo posamezniki potrošniki, ustvarjalci, kreatorji, raziskovalci, izobraževalne in kulturne institucije, in kje pozivom k varovanju okolja za boljši jutri že (bolj ali manj uspešno) sledijo tudi globalna podjetja.
Veseli bomo vaše družbe, v želji da "trajnost" ne (p)ostane le še ena izmed svetovnih modnih muh.
Več informacij in potrditev udeležbe na: prijava@mgml.si
Naše sogovornice:
Mihela Hladin Wolfe deluje na področju varovanja okolja več kot dve desetletji. Na Nizozemskem je bila del vodilne ekipe ameriškega podjetja Patagonia, kjer je postavila strateške usmeritve na področju okoljevarstva za Evropo in zastavila ter izvedla nekaj ključnih globalnih kampanj. Pred zaposlitvijo v Patagoniji je bila ustanoviteljica socialnega podjetja Greennovate na Kitajskem, kjer je poleg svetovalnega dela za globalna podjetja na področju trajnosti, vodila tudi programe za srednješolce in študente za večje razumevanje povezanosti in soodvisnosti človeka in narave. Mihela je danes svetovalka na področju okoljevarstva in sistemskih sprememb, nov izziv pa je našla na Koroškem, kjer sta z možem Robertom lastnika zapuščenega posestva in kamor zdaj prihajajo ljudje od vse povsod – za skupno odkrivanje in učenje kako živeti in delati v tem našem svetu velikih sprememb.
Ana Kure, zgodovinarka in anglistka, je dolgoletna sodelavka Muzeja in galerij mesta Ljubljane, kjer je svojo profesionalno pot začela že kot študentka skozi izvedbo pedagoških in andragoških programov. Osrednje področje njenega dela je koordinacija kulturnega programa in široke ekipe zunanjih sodelavcev, pri čemer ključno sodeluje pri procesu uvajanja in izobraževanja za izvedbo programa, ter procesu snovanja spremljevalnega programa aktualnih razstav Mestnega muzeja Ljubljana. Kot pomemben element svojega delovanja poudarja ohranjane, interpretacijo in aktualizacijo kulturne dediščine v dialogu z obiskovalci najrazličnejših generacij, socialnih in kulturnih okolji skozi iskanje skupnih točk identifikacije tudi v tistih vsebinah, ki se na prvi pogled zdijo popolnoma tuje, neosebne in nam-drugačne.
Mag. Ladeja Godina Košir je mednarodna strokovnjakinja za krožno gospodarstvo, govornica in moderatorka, ustanoviteljica in izvršna direktorica inštituta Circular Change, sovoditeljica raziskovalne skupine CE Systems pri BCSSS in predsednica evropske platforme za krožno gospodarstvo (ECESP). Ladeja je soavtorica Kažipota prehoda v krožno gospodarstvo v Sloveniji, Srbiji, Črni gori in Čilu. Bila je finalistka nagrade Circular Leadership Award 2018 (Davos WEF), Komisija EU pa jo je uvrstila med # EUwomen4future.
Dogodek organizirajo:
Muzej in galerije mesta Ljubljane, Mestni muzej Ljubljana.
Circular Change, vodilno središče krožnega gospodarstva in think tank, ki soustvarja skupne projekte in pobude z malimi in velikimi podjetji, vladnimi agencijami, mesti, nevladnimi organizacijami, raziskovalci, ustvarjalci in mediji.
PSLifestyle, soustvarjamo orodje za Pozitiven in Sonaraven - trajnostni življenjski slog z in za evropske državljane.