Tehnike poboženja
Predavanje Miroslava Griška ob razstavi IKONE
Postopek slikanja ikon je natančno določen in od ustvarjalca zahteva podreditev postopku, ki med drugim vključuje tudi molitev in post, povsem določeni pa so tudi materiali, les in podlage, na katere se ikone slikajo.
Stroga pravila za izdelovanje ikon odsevajo natančnost njihove eshatološke vsebine. Ikona deluje kot prototip poboženja (theosis) – edinega procesa, s katerim »človek lahko postane bog« (sv. Atanasij). Obstoj rivalskih strategij za ustvarjenje nadčloveka – od pomnoževanja misterijskih kultov v tretjem stoletju našega štetja do 3D natisnjenih src – opredeli ikonoklazem (eikonomahija) kot potekajočo okultno vojno med tehnikami poboženja.
Vljudno vabljeni, da se nam uro pred prvim ikoničnim petkom pridružite na predavanje neodvisnega raziskovalca Miroslava Griška, ki se sicer v svojih raziskovanjih osredotoča na filozofijo in eshatologijo vojne.
Predavanje je nastalo v sodelovanju z revijo za kritiko sodobne umetnosti ŠUM, ki objavlja strokovna in eksperimentalna besedila s področja kritike sodobne umetnosti ter teorij, ki se gibljejo v njeni bolj ali manj neposredni bližini.