Razstavni program Mestnega muzeja Ljubljana za leto 2025
O pomembnih obletnicah, velikih ustvarjalcih in preteklosti, ki se zrcali v prihodnost
V Mestnem muzeju Ljubljana bomo v obeležitev 80-letnice konca druge svetovne vojne aprila odprli razstavo z (delovnim) naslovom Ljubljana med 2. svetovno vojno (april 2025−marec 2026). Razstava bo v ospredje postavila vprašanja osebnih odločitev, okupatorjevega nasilja, organiziranja odpora v mestu ter vsakdanjega življenja prebivalcev v vojni. Uvod bo pojasnil okoliščine predvojnega političnega, kulturnega in gospodarskega življenja v Ljubljani, ki so kasneje določale tudi notranji razvoj slovenskega konflikta, predvsem v omrežjih, ki so delovala v Ljubljani. Na ravni vsakdanjega življenja bomo zgodbo gradili v več nivojih − od posameznika do družine in mesta kot skupnosti, ki se je znašla za žično ogrado in tam preživela 1.170 dni. Omenjene vsebine bodo tako na razstavi kot v spremljevalnih programih spregovorile tudi o današnjem času, o našem odnosu do miru in vojne ter o kulturi nenasilja.
V prihodnjem letu bomo ob 100-letnici njegovega rojstva predstavili tudi opus pomembnega ilustratorja in ustvarjalca stripov Mikija Mustra (23. 10. 2025–28. 2. 2026). Z izbranimi fotodokumenti in predmeti bo razstava oživila čas, ko je v Ljubljani z risankami, reklamami in filmom zaživel ves svet. Spomnila bo na pomen navdiha in izmenjave, ki je bila nekdaj skromna, zato pa toliko bolj zaznamujoča, ter oživila odmevne trenutke, ko so svoje delo začenjali Disney, Muster in Murillo. Razstava bo ponudila priložnost, da spomnimo na razlikovanje med navdihovanjem in kopiranjem. S tem v mislih se bomo vrnili tudi k zgodovinskemu pregledu in začetkom stripa, spomnili se bomo avtorjev, ki so mu na Slovenskem postavili temelje, in se ozrli k sopotnikom Mustra, rojenim do leta 1945.
Z razstavo Okras ene biljardne sobe / Freske z gradu Križ pri Komendi (24. 4.–26. 9. 2025) se bomo v Mestnem muzeju Ljubljana pridružili trem državnim muzejem (Narodna galerija, Narodni muzej Slovenije ter Muzej arhitekture in oblikovanja), ki v prihodnjem letu pripravljajo obsežno razstavo Barok v Sloveniji.
Načrtujemo še razstavo O času in kamnu s podnaslovom V rimski Emoni in baročni Ljubljani (15. 9. 2025–pomlad 2026), ki bo ponudila vpogled v redko obravnavano vprašanje, katere kamnine so ustvarjalci uporabili za izbrana umetniška dela in stavbarske projekte. Razstava se s fokusom na rimski Emoni vpenja v pomemben mednarodni kongres Združenja za preučevanje marmorja in drugih kamnin v antiki, ki bo v Ljubljani potekal septembra 2025, po drugi strani pa tudi v cikel razstav in prireditev, s katerimi bo leta 2025 v številnih institucijah in prostorih predstavljen slovenski barok.
S programom bosta obogateni tudi nova sezona odprtega Arheoparka Emona in stalna razstava o Ivanu Hribarju v Vili Zlatici.
Poudariti je treba tudi veliko razstavo o arhitektu Borisu Podrecci, ki jo v muzeju pripravljamo v koprodukciji s Centrom Rog, odprli pa jo bomo takoj v začetku leta 2025. Razstava, ki bo na ogled v Centru Rog, bo predstavila enega ključnih arhitektov 20. stoletja ter osvetlila tudi obdobje osemdesetih in devetdesetih let, ko je arhitekt Boris Podrecca s svojimi sodelovanji povezoval slovenski in mednarodni arhitekturni prostor, obenem pa bo omogočila razmislek o sodobni slovenski arhitekturi v mednarodnem kontekstu.
Za prihodnje leto napovedujemo še odprtje gostujoče razstave Oton Župančič: Risbe (»Pinxi me – ergo sum« / »Naslikal sem se, torej sem«) v zagrebškem Mestnem muzeju. Domačemu občinstvu smo razstavo predstavili v letu 2023, tokratno odprtje pa se bo zgodilo 16. januarja 2025. Spomladi 2025 se bosta z bogatim programom dogodkov iztekli še dve pomembni razstavi, in sicer Prostori gibanja – 40 let LGBT-skupnosti v Ljubljani in Od korzeta do žaketa – oblačilni videz Ljubljančanov 1850–1950, pri kateri napovedujemo tudi izdajo posebnega modnega besednjaka.
Mestni muzej ima nalogo, da poleg predstavljanja svojih bogatih zbirk skrbi tudi za redno seznanjanje javnosti z novimi arheološkimi odkritji na območju Ljubljane in okolice. Tako v Muzejski zakladnici 25. februarja 2025 odpiramo razstavo Nova rimska odkritja pod Emoniko – o arheoloških najdbah, odkritih med gradnjo večnamenskega kompleksa Emonika. Razstava poleg razkrivanja preteklosti vzpostavlja tudi pomembno povezavo med zgodovino in prihodnostjo mesta.