Valvasorjevo nagrado za enkratne dosežke 2025 je prejela razstava Od korzeta do žaketa
Slovensko muzejsko društvo ob Mednarodnem dnevu muzejev, ki ga obeležujemo 18. maja, vsako leto podeli najvišja stanovska priznanja za izjemne dosežke v muzejstvu – Valvasorjeva odličja.
Letos je Komisija za Valvasorjeva odličja na slovesni podelitvi, ki je potekala v petek, 16. maja, v Narodni galeriji, Muzeju in galerijam mesta Ljubljane podela kar tri odličja.

Valvasorjevo nagrado za enkratne dosežke 2025 je prejela razstava Od korzeta do žaketa. Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850–1950 in njena avtorica Mojce Ferle, kustosinja za urbano etnologijo in muzejska svetnica v Mestnem muzeju Ljubljana, MGML.
Razstava Od korzeta do žaketa. Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850–1950 v Mestnem muzeju Ljubljana (11. 4. 2024–23. 2. 2025) je javnosti prvič predstavila bogato oblačilno dediščino Ljubljančanov med letoma 1850 in 1950. Z več kot 400 eksponati je pripovedovala zgodbe o modi ter oblačilnih obrteh v kontekstu družbenih in zgodovinskih sprememb. Z modnimi trendi in trajnostno tematiko v modi se je povezovala na spremljajočih razstavah dijakov in študentov modnega oblikovanja ter s predavanji, izmenjevalnicami oblačil, vodstvi, delavnicami, svetovalnicami ter programi pogojenimi družinam, šolajoči mladini in odraslim.
Ob razstavi je izšel StaroMODNI besednjak. Gre za noviteto v slovenskem prostoru, leksikon o modi in kulturi oblačenja Ljubljančanov in Ljubljančank med letoma 1850 in 1950. Na 128 straneh se zvrstijo znani in manj znani izrazi za vsakdanja in praznična oblačila, pa tudi splošni pojmi iz oblačilne mode in kulture. Podkrepljeni so z bogatim slikovnim gradivom oblačilnih kosov, ki so ostali v depoju kot tudi razstavljenih muzealij.
Muzejska svetnica Mojca Ferle razstavo oziroma celoten projekt označuje kot nadgradnjo več kot tridesetletnega sistematičnega oblikovanja oblačilne zbirke, s poudarkom na oblačilni kulturi ljubljanskega meščanstva. Ob tem dodaja: »Vesela sem, da je bila razstav Od korzeta do žaketa med obiskovalci tako dobro sprejeta in obiskana. Srčna hvala vsem, muzejskim in zunanjim sodelavcem za odlično sodelovanje, vsak je prispeval svoj kamenček v mozaik, da je razstavna pripoved zaživela kot harmonična celota.«
Prejeli smo še dve častni priznanji, in sicer:
Častno Valvasorjevo priznanje so v muzejskem društvu namenili fotografu Klavdiju Slubanu za obsežno retrospektivno razstavo Nekje drugje Tukaj v Galeriji Jakopič in za podarjeno celotno razstavljeno zbirko 159. originalnih, certificiranih, signiranih in numeriranih fotografij naši instituciji.
Častno Valvasorjevo priznanje je šlo tudi v roke Alešu Lombergarju za štiri desetletja sodelovanja z MGML pri ustvarjanju izjemne zbirke jedkanih stekel, restavriranju in fotografski dokumentaciji o njih.