Ljubljana v času vojne za Slovenijo leta 1991
Razstava, pripravljena ob praznovanju tridesetletnice Republike Slovenije, spominja na tedanje dogodke v slovenskem glavnem mestu.
Poletje leta 1991 je bilo drugačno. Zaznamovala ga je vojna za Slovenijo z vsemi elementi porajajočega se spopada, ki se je nato v Sloveniji končal po desetih dneh. Ljubljana se je po razglasitvi neodvisnosti Republike Slovenije in po slovesnem razvitju zastave nove države v središču mesta zbudila v svet, ki je bil poln novih okoliščin. Na cestah okoli mesta so tanki teptali improvizirane barikade, sestavljene večinoma iz avtomobilov, tovornjakov in avtobusov. V mestu so se na vsakem koraku pojavili oboroženi pripadniki Teritorialne obrambe in slovenske milice.
Sledilo je deset dni intenzivnega dogajanja. Alarmi za zračne napade, sestrelitev helikopterja v Rožni dolini, smrt in poročila o spopadih, o padlih in ranjenih, starši, ki prosijo in zahtevajo, naj njihovi sinovi ne bodo vključeni v spopade, nakupovanje zalog … Obenem pa politična in diplomatska prizadevanja za umiritev in razrešitev razmer, poročila, tiskovne konference v Cankarjevem domu, prihajanje in odhajanje jugoslovanskih in evropskih politikov. Brionska pogajanja in deklaracija ter čakanje na odhod jugoslovanske vojske iz Slovenije.
Ohranjene podobe mesta pričajo o dogajanju in obenem predstavljajo naš kolektivni spomin na dneve vojne, ko sta bili na preizkušnji moč in odločenost prebivalcev Slovenije, da obranijo državnost, ki so jo ustvarjali v procesih demokratizacije v desetletju pred tem. Prav tako pomembni pomniki tega obdobja so mediji, ki so v negotovem času poročali o dogajanju v mestu in državi ter ga komentirali.
Razstava, pripravljena ob praznovanju tridesetletnice Republike Slovenije, spominja na tedanje dogodke v slovenskem glavnem mestu. Obenem opozarja na pomen zgraditve in ohranitve samostojne in demokratične, na evropskem pravu in vrednotah temelječe države.
Kolofon
Muzej in galerije mesta Ljubljane, Mestni muzej Ljubljana Zanje: Blaž Peršin, direktor Vodja projekta in avtor razstave: dr. Blaž Vurnik Produkcija razstave: Ana Modic Pedagoški programi: Nika Damjanovič, Ema Marinčič Oblikovanje: Bojan Lazarević, Agora Proars Jezikovni pregled slovenskih besedil: Katja Paladin Prevod v angleščino: Urban Belina Fotografsko gradivo: Fototeka Muzeja novejše zgodovine Slovenije (Marjan Ciglič, Tone Stojko, Tomi Lombar, Nace Bizilj), Marko Feist, Marjan Garbajs Časopisno gradivo: Delo d.d., Dnevnik d.d. Zvočno gradivo: Radio Slovenija Promocija: Urša Karer, Nejc Kovačič Tehnična postavitev: Tehnična služba MGML – Danilo Ončevski, Zvone Sečnik, Jernej Volk, Tomaž Žnidarčič, Mitja Marc, Okvir d.o.o.
Lokacija
Gosposka 15
1000 Ljubljana
Informacije in rezervacije:
T: 1 24 12 500
T: 01 24 12 506
E: info@mgml.si, prijava@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 10:00–18:00
ponedeljki: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10:00–14:00
Vstopnice
4,00 € / znižano 2,50 €
Novice
Ljubljana ponovno gosti visoka politična srečanja
Tudi obisk muzeja je lahko poletno počitniško razvedrilo. Pri nas bo najverjetneje hladno, mirno, nagledali se boste lepih stvari ter spoznali kaj novega o sebi in svoji ter naši skupni preteklosti.
Nagradni natečaj zaključen, razstava na ogled, zmagovalni plakat pa že krasi mestne ulice.
Tudi obisk muzeja je lahko poletno počitniško razvedrilo. Pri nas bo najverjetneje hladno, mirno, nagledali se boste lepih stvari ter spoznali kaj novega o sebi in svoji ter naši skupni preteklosti.
V soboto, 19. junija, od 18:00 pa vse do polnoči vstopite skozi široko odprta vrata našega muzeja in galerij ter doživite bogato kulturno doživetje!