Milan Rijavec (1922–2018)
Predstavljamo umetnostna dela iz zbirke MGML, obenem pa posebno pozornost namenjamo slikarju, ki bi letos praznoval 100 let.
»Ko sliši 'akvarel', večina ljudi pomisli na nekaj tonsko ne preveč kontrastnega, naslikanega v enem zamahu navdiha v dosledno prosojnih svetlejših registrih in z obilico mehkih prehodov. Akvareli Milana Rijavca take predsodke odločno zavržejo. Da ni slikal v enem zamahu, temveč izrazito študiozno tipaje, kaže uporaba gvaša, ki kje prekrije tudi že podpisano sliko,« je o akvarelih Milana Rijavca zapisal Jakob Klemenčič.
Milan Rijavec (1922–2018)
Leta 1933 se je vpisal v nižjo gimnazijo v Ljubljani, leta 1937 pa na učiteljišče - v tem času je začel slikati akvarele. Prvi zgled jo dobil pri očetu, ki je bil amaterski slikar.
Ko se je začela druga svetovna vojna, je bil Milan Rijavec v petem letniku učiteljišča. V partizanih se je seznanil z Božidarjem Jakcem in Nikolajem Pirnatom, ki sta ga spodbujala k risanju.
Po koncu druge svetovne vojne je končal peti letnik učiteljišča in se vpisal na novoustanovljeno Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani. Študiral je pri profesorjih Francetu Miheliču, Nikolaju Pirnatu, Slavku Pengovu in Gabrijelu Stupici. Leta 1949 je diplomiral in jeseni začel delati kot likovni pedagog na gimnaziji v Trbovljah. Leta 1950 se je vpisal na slikarsko specialko pri prof. Gabrijelu Stupici. Ker je zbolel za tuberkulozo, specialke ni zaključil.
Po upokojitvi se je Rijavec popolnoma posvetil slikanju in se leta 1971 preselil v Ljubljano in še nekaj desetletij aktivno slikal ter razstavljal.
V desetletjih dela je Milan Rijavec pogosto slikal najbližje motive, npr. pogled skozi okno tedanjega stanovanja, ateljeja. Pogled je bil vsakokrat drugačen in je pomenil nekakšno okno v svet, drugam, v zgodbo.
Javni zavod Muzej in galerije mesta Ljubljane gradi svojo zbirko z letnimi odkupi umetniških del. Jedro njegove zbirke sestavljajo umetnine Mestnega muzeja Ljubljana, ki je dedič večstoletne ljubljanske tradicije zbiranja.
Med muzejskimi umetniškimi deli so tudi slike Milana Rijavca. Slikar je bil v muzeju predstavljen leta 1988. Ob razstavi je izšla monografija o njegovih delih z uvodno študijo Janeza Mesesnela, za zbirko pa je bila od avtorja odkupljena slika Cvetlice; slika z naslovom Soba je bila za ljubljansko zbirko odkupljena že tri desetletja prej.
Slikar se je muzeju za odkup slike zahvalil z darilom in za zbirko namenil pet svojih akvarelov.
Mestno zbirko dopolnjujeta še dva akvarela, ki ju je umetnik poklonil za ustanovno zbirko Mestne galerije leta 1996.
S temi umetniškimi deli, pa tudi z vsemi ostalimi, ki jih je v muzejsko zbirko vključila velikodušnost posameznikov, zbirka krepi svoj pomen in značaj. Umetniška dela, ki so jih darovali posamezniki, so za muzej zelo dragocena. Razstava je zato posvečena njim – vsem našim donatorjem.
Kolofon
Avtorica razstave: Barbara Savenc, muzejska svetovalka kustodiata za novejšo likovno umetnost 20. in 21. stoletja
Lokacija
Gosposka 15
1000 Ljubljana
Informacije in rezervacije:
T: 1 24 12 500
T: 01 24 12 506
E: info@mgml.si, prijava@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 10:00–18:00
ponedeljki: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10:00–14:00
Vstopnice
Brezplačen vstop
Novice
Kar 86.209 oddanih glasov javnosti je odločilo, kdo so “Best Of Ljubljana”. Mestni muzej Ljubljana zmagovalec v kategoriji "najboljša kulturna doživetja"
Izberi med več kot 20 paketi dediščine in umetnosti.
8 različnih Pošiljk kulture in več možnosti za pakete po vaši izbiri.
Lučke po mestu najlepše zažarijo po 18. uri. Pred tem vabljeni v ljubljanski muzej in galerije, kjer od 10. ure praznujemo Ta veseli dan kulture!