Oton Jugovec: lebdeča streha ... POGLED NAPREJ | VSA MESTA SO ŽE ZASEDENA
Arhitekturna dediščina, vredna zaščite!
Občina Šentjernej v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani in z organizacijsko podporo Plečnikove hiše (MGML) vabi na okroglo mizo in strokovni dialog o celostni prenovi in nadaljnji usodi Lebdeče strehe arhitekta Otona Jugovca.
Lebdeča streha na Otoku pri Dobravi v občini Šentjernej je v zadnjih letih deležna velike pozornosti domače in mednarodne javnosti. Delo arhitekta Otona Jugovca iz leta 1974, ki varuje ostaline romanske cerkvice, je bilo objavljeno na naslovnicah knjig, na številnih razstavah in predavanjih. Projekt je doma in v tujini predstavljen kot eden najkakovostnejših primerov slovenske moderne arhitekture, ki spoštovanje tradicije ljudskega stavbarstva nadgrajuje s subtilnim odnosom do prostorskega konteksta.
Streha je bila delno porušena in rekonstruirana že pred dvajsetimi leti, sedaj pa je ponovno v zelo slabem stanju. Objekt ni vpisan v register dediščine in nima statusa, ki bi zagotavljal njegovo varovanje.
S tem se pod vprašaj postavlja tako ohranjanje strehe za prihodnje generacije, kot sodelovanje na večjem številu razpisov za sofinanciranje obnove. Parcela, na kateri stoji, nima posebnega statusa varovanja, stoji pa v vplivnem območju Cerkve sv. Nikolaja ter na območju arheoloških ostankov srednjeveškega trga Gutenwerd.
Kljub temu da pomen objekta presega lokalno vzdrževanje dediščine, so na občini Šentjernej uspeli zagotoviti delež finančnih sredstev za obnovo objekta, z željo po celostni ureditvi širšega prostora, ki danes ni prilagojen niti obisku manjših skupin.
Obnovo in razmislek o ureditvi želimo izvesti v dialogu, ob podpori in usmeritvah širše strokovne (dediščinske) skupnosti. Lebdeča streha je naša skupna dediščina, zato potrebujemo strokovno in finančno podporo izven lokalnih meja. S posvetom hkrati odpiramo možnost, da vsa zainteresirana strokovna javnost sodeluje pri razpravi o prihodnosti ene najpomembnejših slovenskih arhitektur.
Vse zainteresirane vabimo, da se debati priključite kot samostojni govorci. Najdlje tri minute trajajoče prispevke lahko zainteresirani prijavite do 1. 10. 2024 na e-naslov andraz.kersic@fa.uni-lj.si ali matevz.zalar@fa.uni-lj.si.
Vabilo na dogodek je dostopno tudi na tej povezavi: Pogled naprej vabilo_9.10.2024.pdf.
PROGRAM
17:00 uvodni nagovor in pozdrav
Jože Simončič, župan občine Šentjernej
izr. prof. Mojca Gregorski, u.d.i.a., Fakulteta za arhitekturo, UL, strok. sod. občine Šentjernej
prof. Miha Dešman, u.d.i.a., dekan Fakultete za arhitekturo, UL
Matevž Čelik Vidmar, u.d.i.a, državni sekretar, Ministrstvo za kulturo
dr. Martina Malešič, univ. dipl. um. zgod., Muzej za arhitekturo in oblikovanje
Jernej Prijon, u.d.i.a., predsednik ZAPS
17:20 oris za pogled naprej
dr. Tomaž Nabergoj, univ. dipl. arheol., univ. dipl. zgod., Narodni muzej Slovenije
Arheološke raziskave Gutenwerda
prof. Maruša Zorec, u.d.i.a., Fakulteta za arhitekturo, UL
Streha in horizont
prof. dr. Aleš Vodopivec, u.d.i.a.
Poetika arhitekture
18:00 moderirana okrogla miza z vabljenimi gosti
Jože Simončič, Občina Šentjernej, župan
prof. Maruša Zorec, u.d.i.a., Fakulteta za arhitekturo, UL
Dušan Štepec, univ. dipl. etn. in kult. antr., ZVKDS, OE Novo mesto
Tatjana Adamič, univ. dipl. um. zgod. / ZVKDS, OE Ljubljana
Matevž Granda, univ. dipl. inž. arh / revija Outsider
18:40 okrogla miza – prijavljeni prispevki
19:00 odzivi iz publike in razprava
20:00 zaključek dogodka, pogostitev
moderiranje okrogle mize: asist. Andraž Keršič, m.i.a.
simultana sinteza / povzetki: asist. Matevž Zalar, u.d.i.a.
Okrogla miza bo potekala v Plečnikovi hiši na Karunovi ulici 4–6 v Ljubljani, v sredo, 9. oktobra, med 17. in 19. uro. Število udeleženih na dogodku je omejeno; svoje mesto si rezervirajte na prijava@mgml.si.