Plečnikova arhitektura v Ljubljani
predavanje arhitekta in avtorja knjige Andreja Hrauskyja
Na Plečnikov rojstni dan, 23. januarja ob 18.00, vabljeni v Plečnikovo hišo na predavanje Andreja Hrauskyja, arhitekta in avtorja pravkar izdane knjige Plečnikova arhitektura v Ljubljani.
Knjiga Plečnikova arhitektura v Ljubljani se doslej najbolj podrobno ukvarja z vsemi zgrajenimi Plečnikovimi arhitekturnimi deli v Ljubljani – tudi s tistimi, ki se niso ohranila. Zato pomeni temeljno delo globljega razumevanja pojma »Plečnikove Ljubljane«. Vendar je pomembno tudi to, kako Plečnikovo delo gledamo, vidimo in razumemo. Umetnostna zgodovina razvoj umetnosti ocenjuje skozi optiko avantgardnosti in slavi ustvarjalce, ki so prvi utrli nove prevladujoče smeri. Za Plečnika, ki je bil na Dunaju avantgarden, potem pa je zavestno izbral svojo lastno pot, takšno razumevanje ni primerno. Še posebej, ker smo prepričani, da je ravno »Plečnikova Ljubljana« najpomembnejši del njegovega opusa. Tako kot je to razumel Plečnik, je treba ločiti obliko od vsebine in v vsaki posebej najti svoje kvalitete. To je morda najpomembnejše sporočilo knjige in tej temi bo posvečeno tudi predavanje.
Andrej Hrausky
Vstop na predavanje je prost. Po predavanju bo avtor na voljo za podpisovanje knjige Plečnikova arhitektura v Ljubljani. Obvezne prijave na predavanje zbiramo na prijava@mgml.si ali 01 24 12 506.
O avtorju
Andrej Hrausky (1951) je diplomiral leta 1976 pri profesorju Edu Ravnikarju na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Od leta 1982 je bil predsednik trajne delovne skupnosti samostojnih arhitektov DESSA, od leta 1989 direktor arhitekturne galerije DESSA in od leta 1991 direktor biroja Arhé. Organizira razstave doma in v tujini, piše in predava o arhitekturi. Bil je član številnih mednarodnih žirij, med drugim tudi Evropske nagrade za arhitekturo Mies van der Rohe (leta 1997 in 1999) leta 2004 tudi slovenski komisar arhitekturnega bienala v Bentkah. Je soavtor (z Janezom Koželjem in Damjanom Prelovškom) petih knjig o Jožetu Plečniku in soavtor (z Janezom Koželjem) arhitekturnega vodiča po Ljubljani in knjige o Maksu Fabianiju. V letih 2006−2011 je bil predsednik Društva arhitektov Ljubljana in Zveze društev arhitektov Slovenije. Leta 1981 je z Majdo Cajnko prejel nagrado Zlata ptica za mlade arhitekte, leta 2009 ga je Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije imenovala za častnega člana, leta 2014 pa sta z Majdo Cajnko prejela Plečnikovo medaljo za življenjsko delo. Decembra 2016 je pri založbi Lili in Rosa izdal knjigo Simboli v Plečnikovi arhitekturi. Septembra 2017 je v galeriji DESSA pripravil razstavo in predavanje Plečnikova sodobnost: kako Plečnika razumeti danes. Decembra 2017 je v sozaložništvu MGML in Galerije DESSA izdal knjigo Plečnikova arhitektura v Ljubljani.
Pokrovitelji projekta
Ministrstvo za kulturo, Mestna občina Ljubljana, BTC City, Javno podjetje VODOVOD-KANALIZACIJA, Zavarovalnica Triglav, Grafika Gracer, GRAFO LIT, Atelje Galerija, Baumit Slovenija, Lafarge, M Sora in Arcadia svetila.