Ljubljana
MGML

Plečnikova hiša v letu 2025: od tradicionalnega mojstrstva do umetniške simbolike

Program Plečnikove hiše v letu 2025 bo v znamenju razstav, ki raziskujejo Plečnikov opus, izpostavljajo mojstrstvo njegovih sodelavcev ter osvetljujejo vpliv arhitektovega dela na sodobno umetnost in arhitekturo. Obljubljamo tudi predstavitev nove publikacije, osvežitev stalne razstave, zanimiva vodstva, programe za družine in dneve odprtih vrat. Preživite leto 2025 tudi v naši družbi!

None

V Plečnikovi hiši poleg predstavljanja izjemnega opusa arhitekta Jožeta Plečnika prirejamo razstave, ki osvetljujejo Plečnikovo delo ter delo njegovih učencev in sodelavcev, pa tudi njegove vplive na sodobno arhitekturo in umetnost. Razstave spremljajo zanimiva vodstva, delavnice in predstavitve, ki raznoliko dediščino še bolj približajo obiskovalcem našega muzeja ter ljubiteljem arhitekture, dediščine in umetnosti.

PLEČNIKOV ROJSTNI DAN OBARVAN ZELENO
Prihajajoči Plečnikov rojstni dan, 23. januar 2025, bo v znamenju predstavitve nove publikacije, ki je plod več kot 20-letnega raziskovanja in skoraj 2-letnih intenzivnih priprav. Novinarjem in strokovni javnosti bomo skupaj z avtorico mag. Darjo Pergovnik, ZVKDS, predstavili obsežno publikacijo Plečnikova zelena Ljubljana, ki bo izšla v založništvu Muzeja in galerij mesta Ljubljane. 

Pergovnik je v začetku leta 2024 v Plečnikovi hiši pripravila razstavo Plečnik in Ljubljana: urejanje odprtega prostora, kjer se je posvetila Plečnikovim načelom ustvarjanja odprtega prostora v našem glavnem mestu. Knjiga Plečnikova zelena Ljubljana pomembno dopolnjuje razstavo, v njej pa je podrobneje predstavljenih kar 54 arhitektovih krajinskih ureditev v prestolnici, med njimi nekaj takih, ki jih je avtorica na novo odkrila oz. jim pripisala Plečnikovo avtorstvo.
Po predstavitvi publikacije se nam v februarju 2025 obeta še avtoričino zanimivo predavanje.

RAZSTAVNO LETO 2025
Razstavno leto 2025 bomo začeli z zaključkom razstave Bart Lunenburg: Odločiti, kam naj pade senca, ki je na ogled še do 26. januarja 2025. Perspektivni multidisciplinarni nizozemski umetnik je raziskoval, reinterpretiral in skozi njemu lastno perspektivo rekontekstualiziral Plečnikovo arhitekturno dediščino. Rezultat njegove raziskave si lahko ogledate tudi v avtorjevi družbi na vodstvu, ki je na sporedu prav na zadnji dan razstave, 26. 1. ob 11.00.

Že februarja bomo program nadaljevali z novo razstavo, posvečeno Plečnikovemu sodelavcu, izjemno nadarjenemu rezbarju Maksu Bergantu (7. 2.–4. 5. 2025). Na razstavi Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: čar lesa se bomo osredotočili predvsem na Bergantove in Plečnikove skupne projekte, nastale med leti 1947 in 1957, pri čemer nam bo dragoceno dediščino za razstavo posodila tudi družina Bergant. Z razstavo in zanimivim vodstvom (26. 2. 2025) pa se bomo pridružili tudi ljubljanskemu festivalu ljubezni, umetnosti in vandranja LUV fest.

Maja 2025 bomo skupaj s Skladom arhitekta Jožeta Plečnika priredili podelitev Plečnikovih nagrad, osrednjega stanovskega priznanja slovenskim avtorjem za vrhunske stvaritve na področju arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture ali notranje opreme. Ob tem bomo na ogled postavili priložnostno razstavo o aktualnih nagrajencih (19. 5.–8. 6. 2025).

Poletne mesece bo popestrila razstava Manjkajoči deli (20. 6.–14. 9. 2025), ki bo na ogled postavila še ne videne, neodtisnjene in šele nedavno odkrite tiskarske klišeje Plečnikovih študentov, ki so bili najdeni ob popisu gradiva, ohranjenega v Plečnikovem kabinetu na Fakulteti za arhitekturo UL, in raziskani v okviru seminarja Žnidaršič.

V letu 2025 pa bomo nadaljevali tudi s povezovanjem Plečnikove dediščine s sodobno umetnostjo. V Plečnikovo hišo bomo tokrat povabili svetovno priznanega mehiškega umetnika Iñakija Bonillasa (26. 9. 2025–25. 1. 2026), ki je razstavljal tudi v hiši znamenitega mehiškega arhitekta Luisa Barragána. Bonillasov projekt v Plečnikovi hiši želi izpostaviti senzibilnosti obeh arhitektov, ki temeljijo na sposobnosti, da skozi arhitekturo izražajo globoko duhovnost, povezavo z naravo in poudarjajo čustveno vrednost prostora.

V ZNAMENJU POVEZOVANJA Z EVROPSKIMI HIŠNIMI MUZEJI
Leto 2025 v Plečnikovi hiši bo zaznamovalo še sodelovanje pri evropskem projektu Odprti atelje (Open Atelier) v okviru katerega raziskujemo, kako v sodobno interpretacijo, predstavljanje in uporabo kulturne dediščine, ki jo hranimo v Plečnikovi hiši, vključevati nova občinstva. Aprila 2024 smo v okviru projekta organizirali ustvarjalni hekaton Plečnikova Ljubljana in mlade ustvarjalce povabili, da skupaj z nami razmišljajo o možnostih prenove dela stalne razstave v Plečnikovi hiši. Pomlad 2025 pa bo v znamenju razmisleka in realizacije zmagovalne zamisli mladih kreativcev, pri čemer bomo sodelovali z različnimi deležniki našega muzeja.

NA OGLED VABIMO TUDI DRUŽINE
Nismo pozabili tudi na naše najmlajše obiskovalce: družine bomo povabili na tri družinska vodstva po Plečnikovi hiši (25. 1., 29. 3. in 8. 11.) in družinsko delavnico Skrivnosti Plečnikovega vrta (7. 6.), za samostojna otroška in družinska raziskovanja Plečnikove dediščine pa nudimo kar dve tiskani knjižici, Arhitektura je avantura (6+) in MOJstrov vrt (4+; od maja do oktobra).

DNEVI, KO PLEČNIKOVO HIŠO LAHKO OBIŠČETE BREZPLAČNO
Prav tako pa se bomo s programom in brezplačnimi ogledi Plečnikove hiše pridružili dnevom odprtih vrat na 8. februar, slovenski kulturni praznik, 18. maj, mednarodni muzejski dan ICOM, Poletno muzejsko noč (3. sobota v juniju), Dneve evropske kulturne dediščine (konec septembra in v začetku oktobra) in 3. december, Ta veseli dan kulture. Tradicionalno pa se z brezplačnim vstopom pridružujemo tudi akcijam Za družine brezplačno (v organizaciji Zveze prijateljev mladine Slovenije ob mednarodnem dnevu družin, maja 2025), Tednu študentske kulture (v organizaciji ŠOU Ljubljana, maja 2025) in Evropski teden mobilnosti (v organizaciji Mestne občine Ljubljana, septembra 2025).

Objavljeno: 19. 12. 2024

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se