Ljubljana
MGML

Odprti atelje v Plečnikovi hiši – projekt v polnem zagonu

Aktivnosti v okviru evropskega projekta Odprti Atelje (Open Atelier – Creative Europe) v Plečnikovi hiši, MGML, so v zadnjih mesecih v polnem zagonu. V okviru projekta, ki smo ga v letošnjem letu povezali tudi z 10. obletnico ponovnega odprtja muzeja po temeljiti prenovi, razvijamo večplastno nadgradnjo stalne razstave v Plečnikovi hiši. Projekt združuje ustvarjalno energijo študentov, strokovno znanje mentorjev ter dediščino enega najpomembnejših slovenskih arhitektov.

Na enem od delavnih sestankov s študenti so udeleženci raziskovali možnost izdelave modularnih elementov iz recikliranega papirja
Na enem od delavnih sestankov s študenti so udeleženci raziskovali možnost izdelave modularnih elementov iz recikliranega papirja © Maja Kovač

Evropski projekt Odprti atelje je Plečnikovi hiši ponudil priložnost razviti dve novi participativni muzejski izkušnji, usmerjeni v občinstvo. Kot prvo izkušnjo smo pred letom dni organizirali ustvarjalni dogodek Hekaton Plečnikova Ljubljana, na katerega smo povabili mlade kreatice in pred njih postavili izziv: kako interaktivno dopolniti del stalne razstave v Plečnikovi hiši.

Pred vrati pa imamo drugo izkušnjo, ki bo pripeljala do manjše, a vsebinsko izjemno pomembne prenove dela naše stalne razstave – sobe Plečnikova Ljubljana. Prenova je zamišljena kot premišljeno dopolnilo že obstoječi postavitvi, ki jo nadgrajuje z aktualnimi vsebinami. Dodali bomo nova razstavna panoja, ki osvetljujeta Plečnikovi cerkvi sv. Mihaela na Barju in sv. Frančiška Asiškega v Šiški, poglobili bomo interpretacijo Plečnikovih urbanističnih osi in osvetlili najpomembnejši dosežek zadnjih let – umestitev Plečnikove Ljubljane na svetovni seznam naravne in kulturne dediščine Unesco.

Pomemben doprinos k prenovi prihaja tudi s strani zmagovalne študentske ekipe hekatona Plečnikova Ljubljana, ki smo jim v začetku letošnjega leta postavili nov izziv: kako njihovo izvirno idejno zasnovo prilagoditi konkretni razstavni situaciji in tehničnim zmožnostim. Z njihovo pomočjo tako razvijamo nov interpretativni element, sestavljen iz modularnih kosov. Gre za raziskovalno-ustvarjalni proces, ki združuje inovativne materiale in premišljen dizajn, podprt s pomočjo mentorjev in zunanjih strokovnjakov.

Projekt Odprti atelje je rezultat sodelovanja številnih deležnikov Plečnikove hiše – od študentov in arhitektov do oblikovalcev, raziskovalcev in predstavnikov partnerskih institucij. Njegov cilj je jasen: ustvariti sodoben, večslojen in odprt razstavni prostor, ki Plečnikovo dediščino osvetljuje na svež in vključujoč način.

Cilj mednarodnega evropskega projekta Odprti atelje (Open Atelier), interdisciplinarne mreže, financirane v okviru EU-programa Ustvarjalna Evropa, je razviti operativne načrte za nove participativne muzejske izkušnje, usmerjene v občinstvo. Medsektorsko mrežo sestavljajo štiri evropske muzejske hiše (Plečnikova hiša kot del Muzeja in galerij mesta Ljubljane iz Slovenije, Millesgården iz Švedske, Kiparski muzej Einarja Jónssona z Islandije in Umetnostni muzeji mesta Skagen iz Danske), ena organizacija za kreativne performanse (AMAT iz Italije) ter dve univerzi (Politecnico di Milano iz Italije in Univerza Aalborg iz Danske). Z delavniškim pristopom, ki temelji na soustvarjalnih procesih, bo Odprti atelje oblikoval, preizkušal in ocenjeval inovativne strategije in orodja za vključevanje občinstva v sodobno interpretacijo, predstavljanje in uporabo kulturne dediščine.

Objavljeno: 1. 4. 2025

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se