PREVERI, KAKO DOBRO POZNAŠ CANKARJA. REŠI NALOGE!
1. RAZVRSTI SPODNJE RISBE POSTAJ CANKARJEVEGA ŽIVLJENJA V PRAVILNI VRSTNI RED.
2. KAKŠEN JE NASLOV CANKARJEVE EDINE PESNIŠKE ZBIRKE? PREMEČI ČRKE!
R E T O I K A
3. CANKAR JE UMRL V LJUBLJANSKI BOLNIŠNICI, 11. DECEMBRA 1918. SKUPAJ S SODOBNIKI JE POKOPAN NA LJUBLJANSKIH ŽALAH, V T.I. GROBNICI MODERNE. OBKROŽI PRIPADNIKE SLOVENSKE MODERNE.
a) Dragotin Kette
b) France Prešeren
c) Oton Župančič
d) Josip Murn Aleksandrov
e) Drago Jančar
f) Vladimir Bartol
4. POZORNO SI OGLEJ NEKAJ ZABAVNIH UTRINKOV IZ ŽIVLJENJA IVANA CANKARJA IN IZBERI PRAVILNE TRDITVE. NAPAČNE POPRAVI.
- Cankar je bil za časa svojega življenja že zelo slaven. Ljudje so hodili na Rožnik, da bi ga videli in morda dobili njegov avtogram.
- Cankar ni bil nikoli politično aktiven.
- Cankar je na Dunaju stanoval pri Loefflerjevih. Gospa je izdelovala slavne klobuke.
- Cankar je bil precej priljubljen pri dekletih.
- Enajsta šola pod mostom je bila Vrhniška osnovna šola.
- Cankar je nekoč za vrnitev domov na Rožnik naročil dve kočiji. Eno zase in drugo za njegov klobuk in palico.
- Cankar je bil nekaj časa zaprt v zaporu na Ljubljanskem gradu.
CANKAR JE SPRVA OBISKOVAL ENAJSTO ŠOLO POD MOSTOM, KASNEJE PA LJUDSKO ŠOLO NA VRHNIKI.
O enajsti šoli je pravil: »Mnogokaj sem študiral v svojem življenju, ali tako bogate in koristne učeno-sti, kakor jo daje svojim učencem enajsta šola pod mostom, nisem zadobil nikjer in nikoli … Polomljen star, lijak, obroč kolesa, preluknjana ponev, počeni lonci … ali vsaka stvar posebej je bila čudo prečudno in je imela svoj važen pomen.«
O pravi šoli pa: »Šola je bila moj najhujši sovražnik. Še zdaj sem take misli, da so za zmerom zavržene in izgubljene vse brezštevilne ure, ki sem jih zehaje predolgočasil, na ogoljeni klopi, pred učiteljem, ki ga nisem maral … Priskutnost šolska je bila ozračju, je bila v vzduhu, ki je smrdel po plesnobi … Sošolci so se mi zdeli v šoli čisto izpremenjeni, komaj da so prestopili prag; dišali so po plesnobi, v obraz so bili bledikasti, čemerni in hinavski.«
5. PRIMERJAJ NJEGOV ODNOS DO ENAJSTE ŠOLE IN PRAVE ŠOLE:
6. CANKAR JE BIL MOJSTER KRATKIH ZGODB, V KATERIH SE NAVADNO PRIPETI ZGOLJ EN ČUSTVENO ORISAN DOGODEK. OBKROŽI, KAKO SE TAKŠNE ZGODBE IMENUJEJO?
a) pikice
b) črtice
c) klicaji
Cankar je svoje življenje popisal v črticah, ki so izšle v zbirki z naslovom Moje življenje leta 1920 kot prva knjiga, izdana po njegovi smrti. Zbirka 14 črtic je zasnovana kot zaporedje avtobiografskih slik iz pisateljevega življenja. Zgodbe, ki so vse postavljene na Vrhniko in v Ljubljano, so zgrajene okrog Cankarjeve matere oz. okrog odnosa med otroki in materjo. V težkih razmerah se je v družini med materjo, brati in sestrami razvila tesna vez, odnos otrok z očetom, ki je breme preživljanja družine preložil na ženo, pa je bil slab in se je izboljšal šele na njegova stara leta. Cankarjeva dela večkrat kažejo na kompleksen odnos z materjo.
OGLEJ SI TRI ANIMIRANE CANKARJEVE ČRTICE IN ODGOVORI NA VPRAŠANJA.
VSE TRI ČRTICE POVEZUJE ISTA TEMA. RAZMISLI, KATERA.
- KATERO ZGODBO SI OBČUTIL NAJGLOBJE. ZAKAJ?
- PREBERI SPODNJI ZAPIS IN POMISLI, ALI SI TUDI TI KDAJ SVOJI MATERI STORIL KRIVICO, ZARADI KATERE TE ŠE DANES PEČE VEST?
»A hujše kakor vse to je bila težka, tako neizmerno težka zavest, da sem tolikrat in tako brezčutno žalil svojo mater; da sem jim iz svojeglavnosti in lahkomiselnosti napravljal toliko grenkih ur. Vsaka solza, ki so jo prelili kdaj moja mati zaradi mene, ležala je sedaj na mojem srcu, vroča in pekoča, kakor kaplja stopljenega svinca . . . Toda kesanje je bilo prepozno, prepozno sem jim poljubljal mrzle, odrevenele roke in jih prosil odpuščanja.
Oh, da bi mogel priklicati preteklost nazaj! Kako bi jih ljubil, svojo dobro mater, kako bi poslušal vsako njih besedo! Niti jedna sama solza ne bi jim smela več skaliti prijaznih oči. Ne bilo bi jim treba zapovedovati, ne opominjati in ne prositi; ubogal bi jih na prvi pogled in služil jim veselo in udano, kakor mora služiti otrok svoji materi . . . A z vsem tem ne bi jim mogel poplačati nikdar vseh skrbi in tolike ljubezni.« (Spomini na mojo mater, 1898)
8. POVEŽI CANKARJEVA DELA S PRAVILNO ZVRSTJO.
PROZA DRAMATIKA POEZIJA
Erotika Pohujšanje v dolini Šentflorjanski Tujci Hlapci Za narodov blagor Na klancu
PRISLUHNI CANKARJU:
Moje izbe
Sošolec
Uboge rože