Ljubljana
MGML

NOVI VEK: MESTO KULTURE IN NACIONALNIH IDEJ

NOVI VEK: MESTO KULTURE IN NACIONALNIH IDEJ - Andrej Peunik/MGML
Andrej Peunik/MGML

Razcvet mesta v pregovorno temnem srednjem veku se je nadaljeval tudi v novem, ko je Ljubljana postajala cvetoče središče trgovine, obrti, kulture in nacionalne zavednosti. Pri tem je ključno 16. stoletje, ko je reformacija prinesla prve knjige v slovenščini. »Zažigalni« protireformaciji je sledilo obdobje mirnega življenja mesta v 17. in 18. stoletju, ko je Ljubljana dobila baročno preobleko: plemiči so mestne hiše preurejali v mogočne baročne palače – med njimi je tudi ta, Turjaška palača, v kateri danes domuje naš muzej –, meščanske hiše so si nadevale razkošne fasade.

Na narodno zavest je v času osvajanj Napoleona vplivala kratka epizoda francoske nadvlade, ki je Ljubljano postavila za glavno mesto Ilirskih provinc in omogočila javno uporabo slovenščine. Romantično lahko rečemo, da je nekaj let kasneje na dvig ravni slovenske besede najmočneje vplivala ljubezen: tista, ki jo je pesnik France Prešeren, avtor besedila slovenske himne, našel v svoji mladi muzi Juliji.

Prva polovica 19. stoletja je še enkrat spremenila podobo Ljubljane, še bolj pa je nanjo vplival hud potres leta 1895. Po njem je Ljubljana s pomočjo iznajdljivega župana Ivana Hribarja, ki je bil zelo uspešen pri pridobivanju obnovitvenega denarja, v novo stoletje stopila prenovljena.


Najbolj vraževerno obarvan predmet na razstavi
ZAROTITVENI OBRAZEC PROTI VSEM DEMONOM, hranjen v medaljonu, konec 17. stoletja.

ČAROVNICA ANICA GORJUP
Konec 17. stoletja je "coprništvo spet začelo tleti". Na enem od velikih procesov so leta 1691 v Ljubljani obsodili "čarovnico" Anico Gorjup: mučili so jo že v zaporu na Tranči, otopela, premražena, umazana, lačna, ostrižena in v kratki konopljini tuniki je stopila pred sodnike in sovražno množico gledalcev za javno mučenje in sramotenje. Najenostavneje je bilo priznati, še posebej, ker je obtoženka z malo hrane verjetno pojedla tudi zelišča, ki so povzročila zmedenost in halucinacije. Na koncu procesa, skoraj gledališke predstave, ki se je lahko vlekla več mesecev, jo je rabelj pokončal z mečem in sežgal na grmadi.


Najbolj premišljeno oblikovan predmet na razstavi
INVALIDSKI VOZIČEK LJUBLJANSKEGA MESECA ŽIGE ZOISA
Zois, okoli katerega so se zbirali ljubljanski razsvetljenci, je zaradi napredovanja putike postopoma ohromel, invalidski voziček pa je zasnoval skupaj s svojim kovačem, da se je laže premikal po stanovanju.


Najlažji predmet na razstavi
LISTIČ
Listič z zabeležko o hudem potresu v Ljubljani leta 1895: "Potres hud Weliki noč na nedela svečer. …" In na drugi strani: "Strašno je blo." Ovit je bil okoli kovanca in zazidan med steno in podbojem vrat, domnevno ob popotresni obnovi hiše v Šiški.


Hrana gre skozi zgodovino
Recept po novoveško
Konec 18. stoletja so se ljubljanski meščani začeli malce bolj kulinarično izobraževati. Začele so izhajati prve kuharske knjige. Še posebej znana je Kuharske bukve Valentina Vodnika iz leta 1799 in je sploh prva kuharska knjiga, napisana v slovenskem jeziku. Notri najdemo tudi kakšen zanimiv recept, tudi za želvjo juho. Kuharski bloger Boštjan Napotnik se je pa spodaj v videu lotil priprave letečih žgancev.

Recept po fakinsko.pdf


Pričeske skozi čas.
Oblikujte si frizuro po vzoru Primičeve Julije:

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se