Ljubljana
MGML
Delo ali umetnost
© Lana Špiler

Galerija Vžigalica

Trg francoske revolucije 7
1000 Ljubljana

T 01 24 12 590
T 01 24 12 500
E galerija.vzigalica@mgml.si

torek–nedelja: 10.00–18.00
ponedeljek: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10.00–14.00

Vstop prost.

Delo ali umetnost

6. 9. 2017–15. 10. 2017

Skupinska razstava umetniške skupine iz Osake in okolice ponuja vpogled v produkcijo umetniške scene okoli galerije Šimbun Ona. Razkrila bo organizacijo in preživetvene strategije umetnikov na Japonskem, ki v praktični in tehnološko naravnani družbi delujejo z zelo malo javne podpore.

V centru drugega največjega japonskega konglomerata mest v pritličnem prostoru poslovne stavbe Namiyoshi na Nambi deluje skupina umetnikov, zbranih okoli galerije Shimbun Onna, kar pomeni "Časopisna ženska" in je umetniško ime Miyuki Nishizawa, performerke, modne oblikovalke, predavateljice ter improvizacijske izdelovalke oblek in skulptur iz časopisa. Kot učenka umetnika Shoza Shimamota, člana slavne skupine Gutai iz Kansaija, ki ji je odprl pot iz visoke mode v umetnost, nadaljuje učiteljevo tradicijo, s tem da pomaga manj izkušenim umetnikom prepoznati lastni potencial in poiskati možnosti za ustvarjanje. Miyuki, ki si je v svoji tridesetletni karieri pridobila bogate izkušnje in zgradila razvejeno mednarodno umetniško mrežo, je skupaj s partnerjem vzpostavila bar-galerijo kot sidrišče umetniške skupnosti. Prostor je živahna mednarodna odskočnica umetniškega kolektiva in večerno zatočišče barvite klientele vseh socialnih slojev, poslovnežev vseh vrst in alternativnih osebnih identitet. 

Del razstave je posvečen prostoru Shimbun Onne, katerega oblika in statične danosti so določile njegov namen, saj se zdi, da v njem lahko dolgoročno obstane le trdoživ kulturni program z zvestimi podporniki. Galerija v galeriji predstavlja dela skupine umetnikov, ki so se v Osaki javili na nedavni razpis za sodelovanje z Galerijo Vžigalica in so bili izbrani s strani kolektiva. To so Nobuhiro Soke, Mitsunobu Miyamoto, Kenji Sento, Hana Manjushage, Tetsuya Tamaki, Asami Takashina, Yuki Tama, Keiji Terano Guren, Taiji Mori, Isshin Matsumoto, Yumi Twewan in Shonyan.

Kot vzporednico tej postavitvi v drugem prostoru Galerije Vžigalica raziskujemo dvojnost položaja japonskega umetnika-delavca skozi fotografije "socialnega fotografa" Toshija Nishide, ki je ujel umetniške kolege Miyuki Nishizawa, Yuheija Takado, Naokija Sasayamo, Keija Karitanija, Poppyja Nakadoija in Ayo Iido na njihovih delovnih mestih. Fotografije postavljamo ob bok njihovim umetninam kot komentar k njihovemu položaju v visoko konkurenčni in tržno naravnani japonski družbi, ki jih postavlja v eksistencialni precep: slediti zahtevni japonski delovni etiki ali negotovi želji po ustvarjalni svobodi. Od tod tudi naslov razstave – Delo ali umetnost.

Kolofon

Produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane
Kurator razstave: Jani Pirnat
Umetniki: Aya Iida, Kei Karitani, Poppy Nakadoi, Toshi Nishida, Miyuki Nishizawa, Naoki Sasayama, Yuhei Takada
Razstavo je omogočila: Mestna občina Ljubljana
Podpora: Delo d. o. o., Dnevnik d. d.
V sodelovanju z: JAPOM, platforma japonsko-slovenskega prijateljstva

Razstava je vključena v program festivala sodobnih idej INDIGO – Resnica in laž.

Galerija Vžigalica

Trg francoske revolucije 7
1000 Ljubljana

T 01 24 12 590
T 01 24 12 500
E galerija.vzigalica@mgml.si

torek–nedelja: 10.00–18.00
ponedeljek: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10.00–14.00

Vstop prost.

Novice

V Galerijo Vžigalico teleportirana norost Osake

Za razstavo "Delo ali umetnost" umetniškega kolektiva okoli galerije Shimbun Onna iz Osake smo v Galeriji Vžigalica zgradili galerijo v galeriji, da lahko obiskovalci podoživijo proporce Shimbun Onne in pogoje, v katerih deluje osaška umetniška skupnost. Ta ne čaka, kje in kdaj se lahko najbolje izrazi, ampak sprejema dejstva in se izraža v danih pogojih.

13. september 2017
Galerija Vžigalica

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se