Ljubljana
MGML

Razstavni program Mestnega muzeja Ljubljana za leto 2025

O pomembnih obletnicah, velikih ustvarjalcih ter preteklosti, ki se zrcali v prihodnosti.

None
© Blaž Gutman

V Mestnem muzeju Ljubljana bomo aprila odprli razstavo ob 80. letnici konca druge svetovne vojne z (delovnim) naslovom Ljubljana med 2. svetovno vojno (april 2025−marec 2026). Razstava bo v ospredje postavljala vprašanja osebnih odločitev, okupatorjevega nasilja, organiziranja odpora v mestu ter vsakdanjega življenja prebivalcev mesta v vojni. Uvod v razstavo bo pojasnjeval okoliščine predvojnega političnega, kulturnega in gospodarskega življenja v Ljubljani, ki so kasneje pogojevale tok dogodkov notranjega razvoja slovenskega konflikta predvsem v omrežjih, ki so delovala v Ljubljani. Na ravni vsakdanjega življenja bomo zgodbo gradili v več nivojih − od posameznika do družine in mesta kot skupnosti, ki se je znašla za žično ogrado, kjer je preživela 1.170 dni. Omenjene vsebine bodo tako na razstavi kot v spremljevalnih programih spregovorile tudi o današnjem času, našem odnosu do miru in vojne ter kulture nenasilja.

V  prihodnjem letu bomo predstavili tudi opus pomembnega ilustratorja in ustvarjalca stripov Mikija Mustra ob 100-letnici njegovega rojstva (23. 10. 2025–28. 02. 2026). Z izbranimi foto-dokumenti in predmeti bo razstava oživila čas, ko je v Ljubljani zaživel svet – z risankami, reklamami in filmom. Spomnila bo na pomen navdiha in izmenjave, ki je bila nekdaj maloštevilna, zato pa toliko bolj zaznamujoča, ter oživili odmevne trenutke, ko so svoje delo začenjali Disney, Muster in Murillo. Razstava bo ponudila priložnost, da spomnimo na razlikovanje med navdihovanjem in kopiranjem. S tem v mislih se bomo vrnili tudi k zgodovinskemu pregledu in začetkom stripa, spomnili se bomo avtorjev, ki so na Slovenskem postavili temelje, in se ozrli k sopotnikom Mustra, vse do tistih, rojenih do leta 1945.

Z razstavo Okras ene biljardne sobe / Freske z gradu Križ pri Komendi (24. 4.–26. 9. 2025) se bomo v Mestnem muzeju Ljubljana pridružili trem državnim muzejem (Narodna galerija, Narodni muzej Slovenije in Muzej arhitekture in oblikovanja), ki v prihodnjem letu pripravljajo obsežno razstavo Barok v Sloveniji.

Načrtujemo še razstavo O času in kamnu  s podnaslovom V rimski Emoni in baročni Ljubljani (15. 9. 2025–pomlad 2026), ki prinaša vpogled v redko naslovljeno vprašanje, iz katerih kamnin so bila narejena umetniška dela in stavbarski projekti. Razstava se s fokusom na rimsko Emono vpenja v pomemben mednarodni kongres Združenja za proučevanje marmorja in drugih kamnin v antiki, ki bo v Ljubljani septembra 2025, po drugi strani pa tudi v cikel razstav in prireditev, s katerimi bo leta 2025 v številnih institucijah in prostorih predstavljen slovenski barok.

S programom bo obogatena tudi sezona odprtega Arheoparka Emona, ter stalna razstava o Ivanu Hribarju v Vili Zlatica.

Poudariti je potrebno še veliko razstavo o arhitektu Borisu Podrecci, ki jo v muzeju produciramo v koprodukciji s Centrom Rog, njeno odprtje pa napovedujemo takoj v začetku leta 2025. Razstava, ki bo na ogled v Centru Rog, bo predstavila enega ključnih arhitektov 20. stoletja in naslovila tudi obdobje 80. in 90. let 20. stoletja, ko je arhitekt Boris Podrecca s svojimi sodelovanji povezoval slovenski in mednarodni arhitekturni prostor, obenem pa bo omogočila misliti sodobno slovensko arhitekturo v mednarodnem kontekstu.

Mestni muzej ima nalogo, da poleg predstavljanja svojih bogatih zbirk skrbi tudi za redno seznanjanje javnosti z novimi arheološkimi odkritji na območju Ljubljane in okolice.  Tako v Muzejski zakladnici 25. 2. 2025 opiramo razstavo Nova rimska odkritja pod Emoniko o arheoloških najdbah, odkritih med gradnjo večnamenskega kompleksa Emonika. Razstava ne le razkriva preteklost, temveč vzpostavlja tudi pomembno povezavo med zgodovino in prihodnostjo mesta.

Objavljeno: 9. 12. 2024

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se