Poleti na Dunajski cesti v Ljubljani odkrita nedotaknjena čaša z vzorcem barvnih lis
Poleti smo z navdušenjem spremljali arheološka izkopavanja na Dunajski cesti v Ljubljani, kjer so arheologi v enem izmed žarnih grobov iz 1. stoletja našega štetja naleteli na izjemno najdbo – v celoti ohranjeno čašo z vzorcem barvnih lis.
Posoda je bila izdelana s prostim pihanjem in okrašena med postopkom pihanja. Stekleno kepo so povaljali v majhnih koščkih različno obarvanega stekla, ki so se vtisnili v podlago. Sledilo je ponovno ogrevanje in dodatno pihanje, da je nastala oblika čaše, pri tem pa so se vtisnjeni koščki stekla raztegnili v barvne lise.
Na tak način in v taki obliki so posode delali zelo kratek čas, samo v drugi polovici 1. stoletja našega štetja.
Take čaše so Rimljani uporabljali za mešanje vina z vodo ali za pitje. Ker so bile izjemno dragocene, so jih uporabljali dolgo, preden so svoje mesto našle v grobu kot pitna daritev.
Sveža arheološka najdba, čaša z vzorcem barvnih lis in ostali grobni pridatki iz omenjenega žarnega groba, so trenutno še v obdelavi v konservatorski delavnici Mestnega muzeja, v prihodnjem letu, ki so ga Združeni narodi razglasili za Mednarodno leto stekla, pa jih bomo že lahko občudovali na razstavi v muzejski Zakladnici. S tem se bomo v Mestnem muzeju pridružili pobudi slovenskih članov združenja ICOM Glass, ki pripravljajo akcijo z naslovom Po stekleni poti; ta bo združila slovenske organizacije in muzeje pri promociji stekla in steklarske obrti kot naše snovne in nesnovne kulturne dediščine.