Program Muzeja in galerij mesta Ljubljane v letu 2025
Umetnost navdihuje. Kultura povezuje. Vabljeni v našo družbo!
V letu 2025 bo v skladu s strategijo MGML nastalo več kot šestdeset projektov in programov, ki bodo za svojo komplementarno rdečo nit vzeli časovno prepletenost generacij in njihovega ustvarjanja, razvoj novih muzejskih in galerijskih vsebin ter visoko kakovost domače in mednarodne ustvarjalnosti. V nadaljevanju izpostavljamo vidnejše razstavne projekte, festivale in dogodke po lokacijah MGML.
V Cukrarni leto 2025 začenjamo z odprtjem razstave britanske umetnice Shone Illingworth. Februarja se obeta razstava Annette Mona Chisa in Aleksandra Vajda. Aprila bomo odprli razstavo mednarodno priznanega umetnika Hassana Khana ter razstavo skupine Laibach, ki jo bomo sklenili s koncertom. Poleti bomo sočasno odprli razstavi Dorit Margreiter Choy in Davida Maljkovića. Jesen bo prinesla razstavo Marka Batiste in jubilejno, 10. edicijo festivala Indigo. Poleg razstavnega programa nadaljujemo s Performativo, v sklopu katere predstavljamo izbrane umetnike in umetnice performativne umetnosti. Konec leta pa nas v nedeljo, 30. novembra, čaka odprtje težko pričakovane razstave tandema dveh ikon performativne umetnosti — Ulaya in Marine Abramović — z naslovom Art Vital.
V Mestnem muzeju Ljubljana bomo aprila odprli razstavo ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne z (delovnim) naslovom Ljubljana med 2. svetovno vojno (april 2025–marec 2026). Razstava bo v ospredje postavljala vprašanja osebnih odločitev, okupatorjevega nasilja, organiziranja odpora v mestu ter vsakdanjega življenja prebivalcev mesta v vojni.
V prihodnjem letu bomo predstavili tudi opus pomembnega ilustratorja in ustvarjalca stripov Mikija Mustra ob 100. obletnici njegovega rojstva. Poudariti je treba še veliko razstavo o arhitektu Borisu Podrecci, ki jo v muzeju produciramo v koprodukciji s Centrom Rog, njeno odprtje pa napovedujemo takoj v začetku leta 2025.
Z razstavo Okras ene biljardne sobe / Freske z gradu Križ pri Komendi (24. 4.–26. 9. 2025) se bomo v Mestnem muzeju Ljubljana pridružili trem državnim muzeje, ki v prihodnjem letu pripravljajo obsežno razstavo Barok v Sloveniji.
Načrtujemo še razstavo O času in kamnu s podnaslovom V rimski Emoni in baročni Ljubljani (15. 9. 2025–pomlad 2026), ki prinaša vpogled v redko naslovljeno vprašanje, iz katerih kamnin so bila narejena umetniška dela in stavbarski projekti.
V Muzejski zakladnici pa 25. 2. 2025 opiramo razstavo Nova rimska odkritja pod Emoniko o arheoloških najdbah, odkritih med gradnjo večnamenskega kompleksa Emonika. Razstava ne le razkriva preteklost, temveč vzpostavlja tudi pomembno povezavo med zgodovino in prihodnostjo mesta.
Želim izvedeti več o programu 2025 v Mestnem muzeju Ljubljana.
V Plečnikovi hiši, poleg izjemnega opusa arhitekta Jožeta Plečnika, prirejamo razstave, ki osvetljujejo Plečnikovo delo ter delo njegovih učencev in sodelavcev, pa tudi njegove vplive na sodobno arhitekturo in umetnost. Leto bomo začeli z razstavo o Plečnikovem sodelavcu, izjemno nadarjenem rezbarju Maksu Bergantu (7. 2.–4. 5. 2025). Predstavili bomo predvsem Bergantove in Plečnikove skupne projekte, pri čemer nam bo dragoceno dediščino za razstavo posodila tudi družina Bergant.
Skupaj s Skladom arhitekta Jožeta Plečnika bomo maja priredili podelitev Plečnikovih nagrad ter postavili priložnostno razstavo o aktualnih nagrajencih (19. 5.–8. 6. 2025). Poletne mesece bo popestrila razstava Manjkajoči deli (20. 6.–14. 9. 2025), ki bo na ogled postavila še ne videne, neodtisnjene in šele nedavno odkrite tiskarske klišeje Plečnikovih študentov, odkritih ob popisu Plečnikovega kabineta na Fakulteti za arhitekturo UL in raziskanih v okviru seminarja Žnidaršič.
V letu 2025 bomo nadaljevali tudi s povezovanjem Plečnikove dediščine s sodobno umetnostjo. V Plečnikovo hišo bomo tokrat povabili svetovno priznanega mehiškega umetnika Iñakija Bonillasa (26. 9. 2025–25. 1. 2026), ki je razstavljal tudi v hiši znamenitega mehiškega arhitekta Luisa Barragána. Bonillasov projekt v Plečnikovi hiši želi izpostaviti senzibilnosti obeh arhitektov, ki temeljijo na sposobnosti, da skozi arhitekturo izražajo globoko duhovnost, povezavo z naravo in poudarjajo čustveno vrednost prostora.
Želim izvedeti več o programu 2025 v Plečnikovi hiši.
V Galeriji Jakopič bomo v letu 2025 pozornost namenili dvema izjemnima fotografoma – sodobni etiopski avtorici Aïdi Muluneh in enemu najbolj cenjenih fotoreporterjev današnjega časa, članu agencije Magnum, Paolu Pellegrinu.
Leto 2025 bomo zaokrožili z razstavo izbranih posameznikov, ki so bili od leta 2017 del študijske skupine Od blizu: Fotografija kot način videnja sveta (2. 12. 2025–1. 2. 2026). Gre za enega naših najuspešnejših programov neformalnega izobraževanja za odrasle, še posebej zato, ker smo med dosedanjimi skoraj 80 udeleženci opazili nekaj izjemnih talentov, ki jim želimo po standardih naše galerije ponuditi možnost predstavitve širši javnosti.
Želim izvedeti več o programu 2025 v Galeriji Jakopič.
V Mestni galeriji je v letu 2025 treba izpostaviti dve razstavi slovenskih ustvarjalcev: Zore Stančič (6. 3.–18. 5. 2025) in Staneta Jagodiča (23. 10. 2025–15. 1. 2026).
Leta 2025 bo prizorišče Mednarodnega grafičnega bienala tudi Mestna galerija kot koproducent. Gre za specifičen prostor galerije, ki je navdušil kuratorico bienala, Chus Martinez, zato bo zanimivo spremljati umestitev del bienala v prostore Mestne galerije.
Želim izvedeti več o programu 2025 v Mestni galeriji.
V Galeriji Vžigalica program razstav v letu 2025 začenjamo februarja z dokumentarno-umetniškim multimedijskim projektom Dolina (4. 2.–16. 3. 2025), v katerem vsestranska fotografinja Manca Juvan raziskuje vpliv industrijskega onesnaževanja v srednji Soški dolini. Sledita dve razstavi, ki nastajata v sodelovanju z japonskima umetnikoma Keiko Miyazaki in Yoshio Nakajimejem (24. 11. 2025–12. 1. 2026).
Festival Svetlobna gverila (23. 5.–24. 8. 2025) bo v letu 2025 zaznamovala tema Mutacije. Napovedujemo tudi, da bo Galerija Vžigalica v letu 2026 praznovala 20 let obstoja.
Želim izvedeti več o programu 2025 v Galeriji Vžigalica.
Bežigrajski galeriji 1 in 2 se bosta posvečali dosedanjim strateškim usmeritvam pri prikazovanju spregledanih avtorjev in poetik, ki jih v drugih prostorih v slovenskem prostoru težje zasledimo.
Srečno!