Finžgar in Plečnik
Kdo ne pozna Jožeta Plečnika, svetovno priznanega arhitekta, ki je ustvaril neizmerno število umetnin po svetu in pri nas? In kdo še ni slišal za duhovnika in pisatelja Frana Saleškega Finžgarja, ki je napisal Pod svobodnim soncem, Gospoda Hudournika in številna druga književna dela? Malokdo pa ve, da se je med tema vélikima Slovencema spletlo trdno prijateljstvo, ki je trajalo kar tri desetletja.
Plečnik in Finžgar sta menila sta, da med dobrimi prijatelji ne sme biti nobenih ograj, zato tudi nista obnovila plotu, ki je nekoč ločeval župnijski vrt od Plečnikovega. Finžgar je pogosto prihajal na obisk in pogovor v Plečnikovo hišo, arhitektu sta bila pri srcu njegov ljudski jezik, poln rekov in domislic, ter navdušenje za vsakršno duhovno delo.
Razstava predstavlja izbor Plečnikovih originalnih pisem, načrtov in skic, ki nam odkrivajo njegovo snovanje grafičnega oblikovanja knjig in revij. Pri tem ga je zelo spodbujal njegov prijatelj in trnovski sosed Fran Saleški Finžgar. Preučili smo novo arhivsko gradivo iz Finžgarjeve zbirke, ki se hrani v Rokopisni zbirki NUK in doslej še ni bilo predstavljeno širši javnosti, ter temo povezali z ohranjenimi Finžgarjevimi pismi iz Plečnikove zbirke MGML. Pri razstavi nadaljujemo z doslej vedno uspešnim sodelovanjem z mag. Marijanom Rupertom, vodjo Rokopisne zbirke in zbirke redkih tiskov v NUK.
Prisluhnite njegovemu izboru iskrivih trenutkov iz korespondence med prijateljema:
GLASOVI SVETOV (zvočni posnetek)
Prisluhnite pogovoru Liane Buršič, ki se je 11. 11. 2020 v studiu Radia Slovenije, programa ARS pogovarjala z avtorjema razstave.
INTERVJU Z MARIJANOM RUPERTOM NA RADIU ŠTUDENT (zvočni posnetek)
Prisluhnite pogovoru z avtorjem razstave, ki je potekal 13. 1. 2021 na Radiu Študent. Pogovor je vodil Rasto Pahor.
Kolofon
Muzej in galerije mesta Ljubljane, Plečnikova hiša
Zanje: Blaž Peršin, direktor
Narodna in univerzitetna knjižnica
Zanjo: Viljem Leban, ravnatelj
Avtor razstave in besedila: mag. Marijan Rupert, NUK
Kustosinja razstave: Ana Porok
Strokovni sodelavec: dr. Tomaž Jurca
Produkcija razstave: Eva Bolha
Zgodovinske črno-bele fotografije: Fototeka dr. Janez Bogataj, Narodna in univerzitetna knjižnica, Dokumentacija MGML, Plečnikova zbirka
Sodobne barvne fotografije: Andrej Peunik
Kratki film: Nejc Kovačič
Oblikovanje: Bojan Lazarevič, Agora Proars
Jezikovni pregled: Katja Paladin
Prevod v angleščino: Matic Šavli
Promocija: Urša Karer, Nejc Kovačič
Tehnična postavitev: O.K.vir d. o. o., Tehnična služba MGML
Posebna zahvala za pomoč pri razstavi: dr. Janez Bogataj, rektor Peter Kokotec in sestra Mateja Demšar, Bogoslovno semenišče v Ljubljani; župnik Tone Kompare, Župnija Trnovo.
Novice
Za ogled v živo pohitite v Plečnikov hišo. Če vam to ne uspe, imamo dobro novico: razstava je bogato video dokumentirana.
Na razstavi Finžgar in Plečnik je dr. Janez Bogataj, soavtor novo izdane knjige FRANC SALEŠKI FINŽGAR – VERA V RESNICO, LEPOTO IN PRAVICO spregovoril o svojih spominih na svojega starega strica, župnika, pisatelja in akademika Franca Saleškega Finžgarja, ki ga je kot deček klical stric Jur.
O delu enega od velikanov naše kulturne ustvarjalnosti je bilo povedanega in napisanega že precej, manj pa poznamo njegovo osebno življenje in utrinke iz njegove delovne vsakdanjosti.
Napoved razstav za leto 2021.