Ljubljana
MGML
Carske počitniške dogodivščine
Pridruži se nam na ustvarjalnih in zabavnih 4- ali 8-urnih počitniških aktivnostih, ki bodo popestrile tvoje zimske in poletne prostočasne urice. Obiskali bomo muzej, galerije, se igrali gledališče, se gibali na zraku in veliko ustvarjali.
Za otroke od 6 let dalje

POLETNE MUZEJSKE DOGODIVŠČINE
Termini: 30. junij–4. julij 2025 in 7.-11. julij 2025 (prijave zbiramo do 23. junija 2025 oz. do zapolnitve mest)
Trajanje: 8:00–16:00
Primerno: za otroke 6+
Cena: 150 eur/teden
Prijave zbiramo do zapolnitve mest, prijava je mogoča samo za cel teden
Cena vključuje pedagoško vodenje z izkušenimi vodiči, izvedbo programa, material.
Prihod in odhod otrok je ob 8. uri, odhod ob 16. uri.
V petih dneh počitniškega druženja bomo skupaj raziskovali zgodovino in umetnost mesta ter se prepustili ustvarjalnim izzivom.
Spoznavali bomo stalno razstavo o zgodovini mesta Ljubljane, ki nas bo popeljala skozi čas Rimljanov. Navdušile nas bodo baročne freske iz biljardne sobe Križ pri Komendi in se preizkusili sami v slikanju in risanju. Podali se bomo v galerijo Cukrarna, kjer se bomo preizkusili v različnih tehnikah in pustili domišljiji prosto pot. Obiskali bomo tudi vilo Zlatica, nekdanji dom župana Hribarja, nato pa se sprostili in poigrali na otroškem igrišču. Po sledeh zgodovine bomo spoznali življenje v okupirani Ljubljani in si pričarali pristno izkušnjo s peko vojaške torte. Zadnji dan bo namenjen raziskovanju Plečnikovega domovanja, kjer bomo odkrivali zgodbe njegovega življenja ter uživali v mirnem zavetju njegovega vrta. Počitniški dnevi bodo polni raziskovanja, druženja in kreativnosti, kjer bo vsakdo našel nekaj zase.
Informacije na telefonu 01 24 12 506.
Splošni pogoji prijave na počitniške delavnice MGML so na voljo tukaj
MUZEJSKI IZZIVI
Termin: 14.-18. julij 2025
Trajanje: 9:00–13:00
Primerno: za otroke 8+
Prijave zbiramo do zapolnitve mest, lahko se prijavite na celotedensko varstvo ali samo za posamezen dan
Počitniško varstvo je namenjeno osnovnošolcem med 8. in 12. letom.
Cena: 20 eur/dan
Cena vključuje pedagoško vodenje z izkušenimi vodiči, izvedbo programa, material.
Prihod in odhod otrok: 9:00, odhod ob 13.00.
Program po dneh:
PONEDELJEK, 14. JULIJ 2025: Igrajmo se forenzične arheologe!
Ste si kdaj želeli postati arheologi? Kako vedo, kje so skriti tisti najbolj dragoceni predmeti?
V ponedeljek bomo spoznavali delo arheologov. Zavihali bomo rokave, vzeli v roke orodje in se zakopali v delo. Kakšne metode uporabljajo arheologi pri svojem delu? Na kaj je potrebno biti pri delu še posebej pozoren? Bi se strinjal, da so arheologi nekakšni forenziki preteklosti? Bi si upali razrešiti kakšen arheološki forenzičen primer? Čakajo vas primeri dogodkov, ki so se zgodili v različnih časovnih obdobjih. Potrebno bo ugotoviti, kdo je žrtev, razkriti kaj se je zgodilo in v katerem časovnem obdobju. Je bil storjen zločin? Pridružite se nam, da bo pravici zadoščeno!
TOREK, 15. JULIJ 2025: Po sledeh popotnika v času!
Bi se z nami odpravili raziskovat življenje koliščarjev na Ljubljanskem barju, vsakdan prebivalcev rimskega mesta Emona in mestni vrvež srednjeveške Ljubljane?
Na poti nas čakajo uganke, izzivi in spretnostni preizkusi. Domnevamo namreč, da se je popotnik v času na poti izgubil, saj je za seboj pustil nenavadne predmete. Vas zanima, kaj se mu je zgodilo? Se vam oči zasvetijo ob ugankah zgodovine? Pridružite se nam, saj bi nam vaša pomoč prišla zelo prav!
SREDA, 16. JULIJ 2025: Kuhajmo z Valentinom Vodnikom!
Ste že slišali, kaj vse je počel Valentin Vodnik? Bil je duhovnik, pesnik, novinar, prevajalec, učitelj.
Skupaj bomo ugotavljali, v kakšnem času je živel in kaj vse ga je zanimalo. Napisal je veliko knjig. Mislite, da je med njimi tudi kakšna kuharska? Če jo najdemo se bomo lotili priprave recepta iz 18. stoletja. Bomo recept znali prebrati? Imamo vse pripomočke? Ste pripravljeni na kuharsko preizkušnjo?
ČETRTEK, 17. JULIJ 2025: Ujemite trenutek v svojo umetnino!
Ste že bili na fotografski razstavi? Ste kakšno fotografijo že sami posneli?
Tokrat se bomo odpravili na fotografsko razstavo v Galerijo Jakopič. Ogledali si bomo fotografije, se o njih pogovorili in delili svoje vtise z drugimi. Predvsem pa bomo iskali veliko navdiha, saj se bomo v fotografe prelevili tudi sami. Vsak bo poiskal svoj motiv in polaroidno fotografijo tudi posnel. Lahko fotografijo poustvarimo tudi v kakšni drugi umetniški tehniki? Nam bo uspelo na koncu pripraviti svojo razstavo?
PETEK, 18. JULIJ 2025: Skozi čas v svet otroških iger
Kako so se igrali otroci včasih?
So hodili v šolo? Kako so se igrali? Imate doma kakšno igračo iz preteklosti od staršev, babice, dedka? So se igrali tudi otroci v prazgodovini? Tudi mi se bomo en dan igrali kot so se nekoč in si svoje igrače tudi sami izdelali.
Splošni pogoji prijave na počitniške delavnice MGML so na voljo tukaj
GALERIJSKE POČITNIŠKE USTVARJALNICE
Termin: 11.-14. avgust 2025
Trajanje: 8:00–16:00
Primerno: za otroke 6+
Prijave zbiramo do zapolnitve mest
Počitniško varstvo je namenjeno osnovnošolcem med 6. in 12. letom.
Cena: 120 EUR za 4 dni
Cena vključuje pedagoško vodenje z izkušenimi vodiči, izvedbo programa, material.
Prihod in odhod otrok: 9:00, odhod ob 13.00.
Lokacije: Mestna galerija Ljubljana • Galerija Jakopič • Cukrarna
Program:
Vabljeni na poletne delavnice, kjer bomo raziskovali sodobno umetnost, ustvarjali z različnimi tehnikami in se ob tem zabavali!
V Mestni galeriji bomo skozi eksperimentalno grafiko odkrivali sledi, površine in domišljijske prostore. Obiskali bomo grafični bienale, ki raziskuje temo "Orakelj" – prostor čaščenja prihodnosti – in ustvarjali dela, navdihnjena s svobodo in solidarnostjo.
V Galeriji Jakopič se bomo podali v svet fotografije. Preizkušali bomo različne fotografske pristope in s pomočjo svetlobe, kompozicije in detajlov ustvarili lastne vizualne zgodbe.
V Cukrarni pa bomo raziskovali razstavljena umetniška dela in si zamišljali, kako bi bilo, če bi oživela. S pomočjo animacije jih bomo spravili v gibanje, nato pa ustvarili še svoje fantazijske galerije v obliki dioram.
Delavnice so namenjene mladim ustvarjalcem, ki si želijo poletnih dni polnih domišljije, umetnosti in igre.
Splošni pogoji prijave na počitniške delavnice MGML so na voljo tukaj
Muzejska scena na počitnicah
18.–22. avgust 2025 Trajanje: 9:00–13:00. Primerno za otroke 8+
Cena: 20 eur/dan
Prijave zbiramo do zapolnitve mest, lahko se prijavite na celotedenske delavnice ali samo za posamezen dan
Cena vključuje pedagoško vodenje z izkušenimi vodiči, izvedbo programa, material.
Prihod in odhod otrok je ob 9. uri, odhod ob 13. uri.
Informacije na telefonu 01 24 12 506.
Koliščarji v operi? Rimljani na vrhu Nebotičnika? Vitezi v ferrariju? Boste rekli: nemogoče!?Domišljija ne pozna meja! Pridružite se nam na poletnih gledaliških delavnicah v muzeju, kjer bomo na krilih domišljije raziskovali različne možnosti in svetove.
Ker si želimo, da se tudi sami preizkusite v odkrivanju zgodovine skozi gledališke pristope, vas vabimo, da se nam pridružite na dnevih, kjer boste vsak dan raziskovali drugo zgodovinsko obdobje in se ob tem zelo zabavali. Če vas bo spoznavanje zgodovine navdušilo, potem vas vabimo, da se vpišete v muzejsko-gledališki krožek Muzejska scena …
Program po dneh:
PONEDELJEK, 18. AVGUST, 9.00–13.00
🪵 Pradavni pripovedovalci: Zgodbe iz koliščarske vasi
Potopite se v življenje ob jezeru in odkrijte, kako so si koliščarji krajšali večere ob ognju. Ustvarjamo in pripovedujemo zgodbe, ki povezujejo preteklost s sedanjostjo!
Kako je teklo življenje v koliščarski vasi ob jezeru? Kaj vse so počeli čez dan in kako so si krajšali večere? Pripovedovanje je gotovo ena najstarejših oblik interpretacije dogodkov in je enotna vsem kulturam. Kakšne zgodbe so pripovedovali koliščarji? Kakšne zgodbe si lahko izmislimo mi in kako jih lahko povežemo z današnjim časom? Pridružite se nam, skupaj bomo ustvarjali in zgodbarili.
TOREK, 19. AVGUST, 9.00–13.00
🎭 Smeh, maske in Rimski oder: Dobrodošli v antičnem gledališču!
Rimljani niso imeli le gladiatorjev – tudi komedije so bile hit! Vživeli se bomo v antične vloge, spoznali gledališča na prostem in nastopili v lastni predstavi z maskami in kostumi.
Ko pomislimo na Rimski imperij so gotovo ene izmed prvih asociacij arena in gladiatorski boji. Rimljani so imeli radi spektakle, poleg aren pa so gradili tudi gledališča na prostem. Kako so izgledala gledališča, kjer so najpogosteje uprizarjali komedije? Spoznali bomo oblike antičnih gledališč, poskušali pa bomo prebrati vsaj eno antično besedilo. S kostumi in gledališkimi maskami bomo uprizorili življenje na rimskem odru.
SREDA, 20. AVGUST, 9.00–13.00
🎬 Premik v domišljijo: Gib, gibanje in stop-motion zgodbe
S telesi bomo črkovali, z mislimi leteli! Ustvarjali bomo zgodbe, makete in na koncu posneli svoje prve animirane filme. Gibanje v muzeju še nikoli ni bilo tako zabavno!
Ali lahko s telesi ustvarimo črko S? Kako pa bi pokazali avto? Bi s telesi lahko ustvarili lokomotivo? V muzeju bomo raziskovali razstavo o zgodovini mesta Ljubljane in poskušali najti predmete, ki nas spominjajo na gibanje. Ustvarili bomo zgodbe, nato pa pripravili majhne makete oz. scenografije. Na koncu bomo posneli stop-motion filmčke. Le kakšne gibljive zgodbe bomo ustvarili?
ČETRTEK, 21. AVGUST, 9.00–13.00
🐉 Zmaji, vile in druge skrivnosti: Kam gredo pravljice, ko zaspijo?
Pravljična bitja domujejo med nami – tudi v Mestnem muzeju! Spoznajmo zmaja iz ljubljanskega grba in se vprašajmo, kako bi se znane pravljice razpletle malo drugače.
Kam se skrijejo zmaji, vile in vsa druga pravljična bitja, ko jih nihče ne potrebuje? V ljubljanskem grbu že dolgo biva zmaj, drugi se skrivajo po mestu in seveda je eden izmed njih tudi v Mestnem muzeju Ljubljana, kjer si je uredil svoje domovanje. Katero pravljico pripoveduje v svojem brlogu? Ste se kdaj vprašali kaj počnejo pravljice, ko jih nihče ne pripoveduje? Kaj bi se zgodilo, če Rdeča kapica ne bi poslušala volka in bi takoj odšla k babici? Bi se za Zlatolasko zgodba drugače zaključila, če bi se medvedki prej vrnili? Vsa ta in še kakšno vprašanje si bomo zastavili ob pravljičnem dnevu in poskušali poustvariti kakšno od znanih pravljic. Obiskali bomo tudi razstavo o zgodovini mesta Ljubljane in čisto pravi Zmajev brlog.
PETEK, 22. AVGUST, 9.00–13.00
🧵 Za kulisami čarovnije: Skrivno življenje lutk
Kako oživijo lutke in kakšne zgodbe znajo povedati? Spoznajmo svet lutkovnega gledališča, ustvarimo svoje like in z improvizacijo zaigramo predstavo, kot je še ni bilo!
Zadnji dan Muzejske scene na počitnicah bomo raziskovali čarobni lutkovni svet. Kdaj so ljudje ustvarili prve lutke? Kakšne predstave so igrali? Kakšne predstave in posebne učinke poznamo danes? Z otroki bomo spoznali zgodovino lutkovnega gledališča in se praktično spoznali z nekaj zakonitostmi animacije lutk. Na koncu bomo preko improvizacije napisali lastno zgodbo, ki jo bomo z različnimi lutkami oživeli.
Splošni pogoji prijave na počitniške delavnice MGML so na voljo tukaj