Foto aperitiv: Etiopija – Etiopska literatura z Joseom ob glasbeni spremljavi Damirja Mazreka
Tokratni Foto aperitiv bo namenjen spoznavanju kulture in okusov dežele, iz katere prihaja fotografinja Aïda Muluneh. Skozi literaturo v slovenščino prevedenih sodobnih etiopskih avtorjev in avtoric v interpretaciji igralca in glasbenika Josepha Nzobandore – Josea se bomo podali v Aïdino rodno Etiopijo, ob glasbeni spremljavi tolkalca Damirja Mazreka pa bomo spoznavali tudi druge afriške dežele. Dogodek bomo zaokrožili z uživanjem v okusih tradicionalnega etiopskega prigrizka in ob omamnemu vonju kave, ki izvira prav iz te dežele.

Razstava Na robu pretekle prihodnosti predstavlja delo etiopske fotografinje Aïde Muluneh, ki skozi svoje fotografije na novo osmišlja vizualni jezik Afrike, hkrati pa raziskuje ključna vprašanja, ki zadevajo to celino, kot so pomanjkanje vode, enakost spolov in človeška odpornost. Aïda je bila rojena v Etiopiji, a se je za časa življenja veliko selila; tako je odraščala, se šolala in tudi začela ustvarjati izven rodne dežele. Nato pa se je odločila za vrnitev v Afriko, kar je močno vplivalo na njen danes prepoznavni umetniški izraz. Ob odprtju razstave v Ljubljani je v intervjuju za Radio Slovenija, Program Ars poudarila, da ji zelo veliko pomeni, kako Afriko vidi zunanji svet, kako ga vidijo tam živeči ter to, kakšen odnos imamo do fotografije in ustvarjalnosti na splošno.
Da bi vam približali delček Aïdine kulture, smo v sodelovanju z zavodom Divja misel in Aleksandro Gačić, ki na Vodnikovi domačiji že leta pripravljata serijo dogodkov o literaturi Afrik, pripravili glasbeno-literarni dogodek.
Joseph Nzobandora – Jose bo interpretiral prevedeno poezijo sodobnih avtorjev in avtoric etiopskega porekla – Lemna Sissayja, Bewketuja Seyoume, Hiwot Adilow in Liyou Mesfin Libsekal ter kratkoprozno Zgodbo iz Waldibe etiopskega pisatelja Hame Tume, postavljeno v čas etiopske revolucije konec 70. let minulega stoletja. Njegovo interpretacijo bo z glasbo na tolkalih spremljal Damir Mazrek, ki s svojimi nastopi ustvarja edinstveno ritmično fuzijo različnih glasbenih tradicij in kultur. Tokrat se bo podal v Gvinejo, Mali, Slonokoščeno obalo in Burkino Faso.
Po njunem nastopu vas bomo povabili še na druženje ob tradicionalnem etiopskem prigrizku in kavi iz te dežele.
VEČ O NASTOPAJOČIH:Foto: Portret Josea © z dovoljenjem umetnika, Portret Damirja Mazreka © Saša Huzjak
Joseph Nzobandora – Jose se je rodil 8. novembra 1978 v Ljubljani. Kot raper in glasbeni producent je sodeloval pri prvi slovenski hip-hop kompilaciji 5 min of fame – Za narodov blagor (2000), za katero je prispeval singel V letu 00. Skupaj z glasbenim kolegom Muratom je posnel dva samostojna albuma V besedi je moč (Murat & Jose, 2002) in Tuki not (Murat & Jose Band, 2008) ter skupaj z zasedbo BC 400 iz Londona album Yoyocuts (Murat & Jose + BC 400, 2006). Sodeloval je in še sodeluje s številnimi glasbeniki (med njimi so Tomi Meglič, Rok Golob, Janez Bončina – Benč, soul in gospel skupina Firm Soundation iz Los Angelesa, Big Band RTV Slovenija, Simfonični orkester Slovenske filharmonije). V sezoni 2001/2002 je v svoji prvi igralski vlogi nastopil v SNG Drama Ljubljana v uprizoritvi Praznovanje. Kasneje je kot gost nastopil v večini slovenskih profesionalnih gledališč; poleg v ljubljanski Drami tudi v Slovenskem mladinskem gledališču, Drami SNG Maribor, SNG Nova Gorica in Mini teatru. Izjemno dejaven je v gledališču za otroke in je kot igralec in animator lutk prejel več nagrad za uprizoritve Mini teatra in Plesnega teatra Ljubljana ter tudi za avtorske predstave, ki jih je ustvaril v sklopu svojega Gledališča MalihVelikih. Od leta 2022 je Jose član igralskega ansambla Mestnega gledališča ljubljanskega, kot igralec, glasbenik, dramaturg in gibalec pa je zelo aktiven tudi pri soustvarjanju plesno-glasbenih predstav s plesalko in koreografko Mašo Kagao Knez.
Damir Mazrek je tolkalec, ki ustvarja edinstvena ritmična zlitja različnih glasbenih tradicij. V njegovi zbirki tolkal se najdejo calebasse, dunun, cajon, darabuka, djembe, congass, tapan, razni obročni bobni, nigerijski udu drums in ostale vrste glinenih tolkal. Poglobljeno je proučeval in še proučuje tudi tradicionalne in sodobne glasbene stile svojega inštrumentarija. Izobraževal se je pri priznanih glasbenih mojstrih na različnih tolkalskih in glasbenih delavnicah doma in v tujini. Znanje je pridobival iz bogate zakladnice zahodnoafriške poliritmije, tradicionalnih ritmičnih oblik iz Gvineje, Malija, Slonokoščene obale, Burkine Faso. V Španiji je razkrival bogato ritmično kulturo in zgradbo flamenca, na Balkanu in Turčiji originalnih neparnih ritmičnih struktur, posvečal pa se je tudi indijski klasiki. Skozi leta izobraževanja in pridobivanja izkušenj je razvil lasten slog, v katerem raziskuje med španskim flamencom, balkansko, arabsko in afriško glasbo ter indijsko ritmiko. Ukvarja se s skupnimi elementi omenjenih kultur in razvija nov pristop, ki pa vsekakor ohranja stare zakone v omenjenih zvrsteh. Ustvaril je več avtorskih projektov in sodeloval pri številnih albumih ter v raznih projektih nastopal s številnimi priznanimi domačimi in tujimi glasbeniki in plesalci. Bil je tudi producent in organizator festivalov Bobnanje je zdravo, redno pa še bolj (2006–2009), Maribum (2010–2012) ter Baofest (2010–2014).
Udeležba na Foto aperitivu: Etiopija je brezplačna za člane Kroga prijateljev Galerije Jakopič.*
Za vse ostale običajna vstopnina na razstavo: 5€ / 3€
*Možnost vplačila članstva v Krog prijateljev GJ bo na dan dogodka odprta za vse obiskovalce.
Obvezne prijave na dogodek sprejemamo do nedelje, 30. 3. 2025, do polnoči na prijava@mgml.si oz. do petka, 28. 3. 2025, na telefon 01 24 12 506 (pon-pet, 8.00-14.00).