Ljubljana
MGML
Manca Juvan
Iz multimedijskega projekta Dolina, Galerija Vžigalica, 2025 © Manca Juvan

Galerija Vžigalica

Trg francoske revolucije 7
1000 Ljubljana

T 01 24 12 590
T 01 24 12 500
E galerija.vzigalica@mgml.si

torek–nedelja: 10.00–18.00
ponedeljek: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10.00–14.00

Vstop prost.

Manca Juvan

Dolina

4. 2. 2025–16. 3. 2025

Mednarodno priznana in nagrajena fotografinja, fotoreporterka in videodokumentaristka Manca Juvan (1981) se v Galeriji Vžigalica predstavlja z dokumentarno-umetniško razstavo Dolina. Ta raziskuje vpliv industrializacije in industrijskega onesnaževanja v srednji Soški dolini v širšem kontekstu vsakdanjega življenja in lepote narave.

Manca Juvan se pri ustvarjanju osredotoča pretežno na družbeno angažirane teme identitete, (ne)svobode življenja, migracij, položaja žensk in mladih na Srednjem vzhodu, zgodovinskih travm druge svetovne vojne ter perečih političnih in vojnih konfliktov na Srednjem vzhodu in v vzhodni Evropi. Kompleksnih problematik se vselej loteva brezkompromisno, z veliko mero požrtvovalnosti in osebnega angažmaja.

Razstava Dolina je rezultat avtoričinega poglobljenega raziskovanja vpliva industrializacije in onesnaževanja v srednji Soški dolini. Osredotoča se na okoljsko problematiko dolgotrajne proizvodnje in uporabe azbesta v nekdanji cementarni v Anhovem ter na njene posledice za lokalno skupnost. Avtorica skozi osebne zgodbe prebivalcev doline, vključno z nekdanjimi delavci tovarne, aktivisti, zdravniki in strokovnjaki, presega suhoparno statistiko, ki pogosto dehumanizira poskuse reševanja problematike, ter izpostavlja individualne izkušnje, ki sicer razkrivajo družbeno polarizacijo, a hkrati poudarjajo pomen vzpostavljanja skupnih vezi, vrednot in prizadevanj za iskanje trajnostnih rešitev za vsesplošno zdravje in prihodnost prebivalcev doline.

Po podatkih Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa za vso Slovenijo je do konca leta 2024 zaradi azbesta zbolelo 3469 posameznikov, od tega jih je bilo 90 odstotkov iz Anhovega in okolice. Postavitev, ki temelji na fotografskem in video gradivu, osvetljuje različne perspektive življenja v srednji Soški dolini, ki je bilo skozi čas – vse od leta 1921 do danes – oblikovano in zaznamovano z obstojem »fabrike«, sprva imenovane Cementi Isonzo, v štiridesetih letih prejšnjega stoletja Kombinat 15. september Anhovo, kasneje Salonit Anhovo, danes pa Alpacem Cement.

Razstava Mance Juvan v Galeriji Vžigalica skuša dvigniti medgeneracijsko zavest o azbestni problematiki, hkrati pa nas ob lokalni zgodbi vabi k večplastnemu razmisleku o univerzalnem vprašanju: do kdaj bomo postavljali svoje materialne potrebe pred zdravje? V želji po refleksiji hierarhije prioritet, razpetih med materialno eksistenco, ki nas lahko ogroža, ter skrbjo za zdravje in zdravo življenjsko okolje, odpiramo prostor za razmislek o tem, kaj dolgoročno pomeni večji davek.

Obenem nas razstava spodbuja k ponovnemu premisleku o vrednotah in odločitvah, ki oblikujejo kakovost življenja danes ter vplivajo na prihodnje generacije. Hkrati postavitev napoveduje tudi dokumentarni film, ki ga Manca Juvan pripravlja v koprodukciji z RTV Slovenija in ki bo še dodatno pripomogel k senzibilizaciji širše javnosti glede omenjene tematike.

Kolofon

Produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane
Umetnica: Manca Juvan
Kurator razstave: Jani Pirnat
Video obdelava: Teja Miholič
Oblikovanje: Jaka Šuln, Metod Blejec
Odnosi z javnostmi in urejanje: Maja Čehovin Korsika
Prevod: Urban Belina
Lektura slovenskega besedila: Katja Paladin
Tehnična izvedba: O.K.vir, Tehnična služba MGML
Medijski pokrovitelj: Delo
Projekt so omogočili: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo RS


Zahvala: Vsem prebivalkam in prebivalcem srednje Soške doline, ki so zbrali pogum in se odzvali na povabilo k sodelovanju ter Urošu Čadežu (XVIDA), dr. Metodi Dodič Fikfak (KIMPDŠ), Bojanu Goljevščku (Zveza SABS), dr. Otu Lutharju (ZRC SAZU), dr. Griši Močniku (UNG), Janji Papež (Delo), Primožu Staniču (Soča Guesthouse) in dr. Tadeju Trohi (ZRC SAZU).

Galerija Vžigalica

Trg francoske revolucije 7
1000 Ljubljana

T 01 24 12 590
T 01 24 12 500
E galerija.vzigalica@mgml.si

torek–nedelja: 10.00–18.00
ponedeljek: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10.00–14.00

Vstop prost.

Novice

Prešerno z Muzejem in galerijami mesta Ljubljane

8. februarja bomo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane tradicionalno odprli vrata vsem ljubiteljem zgodovine, kulture in umetnosti. Za vas smo pripravili raznolik program, ki bo potekal po različnih lokacijah, od zanimivih razstav in javnih vodstev s kustosi, do interaktivnih delavnic za otroke in odrasle. Poiščite najboljši dogodek zase in skupaj z nami obeležite ta veseli dan kulture!

23. januar 2025