Vlado Martek
Prva retrospektiva umetniških del Vlada Marteka na Reki na Hrvaškem, "Razstava z več naslovi", predstavlja širok izbor medijev, konceptov in tematik, katerih skupna točka je avtorjeva eksperimentalna obravnava jezika. Razstava meče luč na avtorjeve začetke v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, njegov vstop na likovno sceno, potem ko je končal študij literarnih ved in filozofije, ter delovanje v okviru Skupine šestih avtorjev, ki je trajno zaznamovala Martekovo ustvarjanje kot celoto.
S prikazom Martekovih del od sedemdesetih let prejšnjega stoletja do danes "Razstava z več naslovi" skuša premakniti meje umetniškega izražanja pa tudi načinov predstavljanja in posredovanja umetnosti (uprizoritvena poezija, dekonstrukcija medijev in preboj v javni prostor). V središču pozornosti je Martekov dvojni položaj umetnika in pesnika, ki se obsedeno loteva analize jezika in vloge umetnosti.
Ob pregledu okoli tristotih žanrsko raznovrstnih del sledimo avtorjevemu ambivalentnemu odnosu do knjig in pisane besede, v katerem je moč zaslediti vse od fascinacije nad uporniškim potencialom besed do nelagodja, ki ga ozek krog knjižnih moljev čuti ob pogledu na odloženo knjigo. Opazujemo, kako se pisana beseda razpleta skozi prostor – najsibo to javni prostor ali pa prostor drugih medijev, kot so risanje, slikanje ali klesanje z besedami. Martekovi jezikovne igrice, slikovni rebusi in piktogrami se na razstavi povezujejo z oblikami komunikacije, ki postavljajo družbena pravila na glavo in netijo upor zoper suhoparno rabo jezika.
"Razstava z več naslovi" se napaja s humornostjo nenavadnih kombinacij simbolov, ki rušijo pravila stroke in konvencionalni odnos do materialov. Pretaka se iz medija v medij in vnaša nemir v tradicionalne umetniške oblike. Brez poudarka na obdobjih, v katerih so posamezna dela nastala, nas razstava vodi skozi Martekov heretični odnos do jezikovnih konvencij in njegovo preigravanje z dozdevno pravilnimi jezikovnimi vzorci. Ali če citiramo eno njegovih gesel: Zaljubljen sem v državo, naj živi prešuštvo.
Kolofon
Produkcija: MMSU RijekaV sodelovanju z: Muzej in galerije mesta LjubljaneKustosinji: Alenka Gregorič & Ksenija OreljSodelavki: Kora Girin & Katerina JovanovićUmetnik: Vlado MartekOblikovanje postavitve razstave: Ajdin BašićFotografija: Damir Žižić
Razstava je nastala v sodelovanju z EPK Rijeka 2020
Lokacija
Splošne informacije:
T 01 24 11 785
E mestna.galerija@mgml.si
Rezervacije pedagoških terminov:
T 01 24 12 506
E prijava@mgml.si
Odnosi z javnostmi:
T 041 669 599
E mateja.dimnik@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 11:00–19:00
ponedeljki: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 11:00–14:00
Vstopnice
Vstop prost.
Skupine z več kot 10 obiskovalci prosimo, da najavite svoj obisk na: pedagoska.mestnagalerija@mgml.si
Zaradi specifike razstave je namreč omejitev števila obiskovalcev v posameznih prostorih.
Mestna galerija Ljubljana je psom dostopna galerija.
Novice
Do nadaljnjega zaprte vse lokacije Muzeja in galerij mesta Ljubljane.
Najbolj KUL abonma, ki domuje v Ljubljani, se z letošnjo sezono vrača na ulice naše prestolnice in prihaja tudi v MGML.
V okviru festivala Indigo bo v petek, 13. septembra, ob 19.30 uri v Atriju ZRC SAZU potekalo predavanje Vlada Marteka. Njegova retrospektivna razstava je bila pred kratkim na ogled v MMSU Rijeka, februarja 2020 pa se bo predstavil tudi v Mestni galeriji Ljubljana. Martek v svojih umetniških delih umešča pesmi in njihove fragmente v kolaže, fotografije, grafike, skice, risbe, umetniške intervencije in agitacije, grafite in tapete.