Ljubljana
MGML

20. STOLETJE: OD VOJNE DO VOJNE, OD DRŽAVE DO DRŽAVE

20. STOLETJE: OD VOJNE DO VOJNE, OD DRŽAVE DO DRŽAVE - Andrej Peunik/MGML
Andrej Peunik/MGML

V svetu turbulentno 20. stoletje so tudi v Ljubljani zaznamovala izmenjujoča se obdobja vojn in napredka. S koncem prve svetovne vojne, v času katere je bila Ljubljana pomembno mesto v zaledju soške fronte, se je končala tudi več kot 600-letna vladavina Habsburžanov v slovenskih deželah. V obdobju med obema vojnama je življenje v Ljubljani zaznamovalo živahno meščansko dogajanje, ustanovitev borze, univerze, akademije znanosti in umetnosti ter velesejma, poseben pečat pa je temu času in samemu mestu s svojo premišljeno arhitekturo dodal Plečnik, zaradi česar je Ljubljana še danes edinstvena.

Druga svetovna vojna je mestu zadala mnoge rane in Ljubljano ovila v obroč bodeče žice, z osvoboditvijo mesta pa je država vstopila v novo politično, družbeno in ekonomsko ureditev – socialistično Jugoslavijo. Za to obdobje je značilna hitra urbanizacija mesta, Ljubljana je pospešeno rasla, s priseljevanjem pa je naglo naraščalo tudi število prebivalcev. Po nekaj desetletjih v Jugoslaviji (med drugim je leta 1980 v ljubljanskem Kliničnem centru umrl maršal Tito) so se Slovenci leta 1990 na plebiscitu odločili oblikovati samostojno državo, in 25. junija 1991 je bila razglašena samostojnost. Tako je Ljubljana prvič postala prestolnica samostojne slovenske države.

Tako kot smo pred 40.000 leti začeli, nadaljujemo tudi danes: z naravo. Ljubljana tudi po večtisočletni zgodovini poselitve tega prostora z naravo ohranja močan stik, saj zelene površine segajo globoko proti središču danes sodobnega evropskega mesta.


Najbolj bodeč predmet na razstavi
KOLUT BODEČE ŽICE
– tiste, ki so jo v času druge svetovne vojne italijanski vojaki ovili okoli Ljubljane in s tem poskušali preprečiti organiziran odpor prebivalcev. Seveda jim to tudi z žico ni uspelo.


Najbolj fotogeničen predmet na razstavi
FIČO OZ. ZASTAVA 750
Avtomobil, ki so ga izdelovali v jugoslovanski tovarni Zavodi Crvena zastava. V njem lahko na razstavi prisluhnete popularnim popevkam o Ljubljani iz časa, ko je po mestu vozilo še veliko fičkov.


Hrana gre skozi zgodovino
Recept premožnejše ljubljanske gospodinje za ''vojno'' torto
Preizkusite recept za torto, pri kateri je testo za biskvit namesto iz moke, ki jo je bilo težje dobiti, pripravljeno iz zmletega riža in kuhanega krompirja.

Recept ob pomanjkanju sladkega.pdf


Pričeske skozi čas.
Uredite si kratke lase s kodralnikom las po modi s prve polovice 20. stoletja.

Ostanite z nami v stiku!

Bodite obveščeni o razstavah in dogodkih, ki jih pripravljamo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.

Prijavite se