Razstave
Ivan Cankar, slovenski pisatelj, dramatik in esejist, ki se je leta 1876 rodil na Vrhniki, je kar nekaj let svojega življenja preživel v Ljubljani. Ko se je z Dunaja vrnil v Ljubljano, je svoj dom našel na Rožniku, ki je danes del krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.
Razstava, s katero obeležujemo 80. obletnico konca 2. svetovne vojne, predstavlja ključne dogodke v Ljubljani med okupacijo. Izpostavlja vsakdanje življenje prebivalcev med vojno, njihove osebne odločitve, nasilje okupatorja in organiziran odpor. Skozi zgodbe posameznikov razkriva težke dileme, s katerimi so se soočali v najtežjih časih, in obiskovalce spodbudila k razmislek o miru, vojni ter kulturi nenasilja – temah, ki ostajajo aktualne še danes.
if walls could tell oz. ko zidovi spregovorijo je transnacionalni projekt düsseldorfskega umetnika Mische Kuballa, ki prevprašuje umetnostne in kulturne institucije glede njihove prepustnosti za širše družbene skupine in njihove ideje.
Razstava predstavlja freske slikarja Josefa Mayrja, ki so jih leta 1947 sneli z ruševin dvorca Križ pri Komendi. Postavitev obiskovalca popelje v poustvarjeno podobo salona, v kasnejši literaturi imenovanega biljardna soba, ki so ga krasile Mayrjeve freske.
Večmedijska postavitev v Celju živeče japonske umetnice Keiko Miyazaki (1978) skozi osebno zgodbo prikazuje kompleksno prepletanje niti ljubezni in intimnih odnosov, vzpostavljanje partnerstva in družine v zahtevnih pogojih sodobnega potrošništva ter družbo, ki časti večno mladost in lepoto.
Zora Stančič je uveljavljena vizualna ustvarjalka, ki skozi obsežen opus umetniških del sooblikuje sodobno slovensko likovno umetnost, raziskuje meje grafičnega medija in njegove vloge v sodobnem vizualnem jeziku. Avtoričina prva tako obsežna predstavitev v Mestni galeriji Ljubljana prinaša celovit izbor grafičnih likovnih del, usmerjen v raznovrstnost motivno-vsebinske pripovedi in poglobljenost v tehnično formalnem uresničevanju. Kustos razstave je dr. Sarival Sosič, ki postavitev umešča v širši kontekst sodobnih umetniških praks.
Razstava sodi v ciklus predstavitve umetnosti kiparstva umetnic in umetnikov, ki ustvarjajo z različnimi materiali in se izražajo v različnih tehnikah. Razstavljena najnovejša dela-objekti iz papirja, lesa in železa, predstavljajo ustvarjalnost Jiřija Bezlaja, enega vidnejših slovenskih kiparjev.
Razstava arheoloških najdb, odkritih med gradnjo večnamenskega kompleksa Emonika, ki ne razkriva le preteklosti, temveč vzpostavlja tudi pomembno povezavo med zgodovino in prihodnostjo mesta. Tako kot je bila antična Emona pomembno urbano središče, bo Emonika v sodobni Ljubljani predstavljala novo stičišče življenja, kulture in inovacij.
Fotografije sodobne etiopske avtorice Aïde Muluneh (1974), polne simbolike, živahnih barv in drznih vzorcev, težijo k refleksiji in ozaveščanju. Fotografinja skozi izjemen vizualni jezik v svojih delih v ospredje postavlja pereče globalne teme, kot so neenakost dostopanja do vode, hrane ali izobraževanja ter zloraba moči, hkrati pa se zavzema za krepitev vloge žensk. Predstavljamo vam jo na razstavi Na robu pretekle prihodnosti, nastali v produkciji Fotografie Forum Frankfurt (FFF).
Rezbarski mojster Maks Bergant (1912–1996) je bil nadaljevalec starega rezbarskega izročila, ko se je znanje pod mojstrovim mentorstvom širilo na pomočnike in vajence. Obrti se je izučil v Kamniku pri mojstru Ivanu Klemnu, najgloblje pa ga je zaznamovalo in oblikovalo sodelovanje z arhitektom Jožetom Plečnikom.
Nekdanji dom znamenitega ljubljanskega župana Ivana Hribarja v Rožni dolini nudi vpogled v življenje slovenske meščanske družine z začetka 20. stoletja.
Spoznajte zgodovino Ljubljane, njen pomemben geostrateški položaj ter izjemne dogodke od prazgodovine do 20. stoletja. Ob prelomnicah, cesarjih in kraljih ter predsednikih, se na razstavi srečajte tudi z vsakdanjim življenjem v mestu in običajnimi ljudmi, ki so v mestu bivali in v njem pustili svoj pečat.
Oglejte si hišo, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana. Oglejte si stalno razstavo Plečnik o arhitektovem življenju in delu, vedno zanimive občasne razstave o njegovem ustvarjanju in Plečnikovo originalno ohranjeno domovanje, edinstven biser slovenske arhitekture.
Vstopite v hišo, kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana!
Spoznajte rimsko preteklosti našega mesta v Arheoparku Emona!
Pregledna razstava Izidorja Urbančiča sodi v niz spominsko-posmrtnih likovnih razstav manj znanih del slovenskih avtoric in avtorjev. Predstavljena so izbrana dela slikarja, kiparja in pedagoga, ki je uvedel svojevrstno intimistično smer v likovni umetnosti.
Že tretje leto zapored bo v Plečnikovi hiši na ogled razstava nagrajencev Plečnikovih nagrad, osrednjih nacionalnih priznanj za vrhunska dela s področja arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in oblikovanja interierja. Podeljujejo se za izvedene projekte na območju Republike Slovenije ter za dela v zamejski Sloveniji, ki prispevajo k bogatitvi prostorske kulture.
Pregled izbranih del predstavlja ustvarjalnost Milana Goloba, slikarja, fizika in filozofa. Njegovo delo razkriva različne pristope, od slik manjšega formata z značilnimi krogi, do slikarskih podob s poudarkom na besedilih in avdio video dela.
Osrednja razstava Festivala Svetlobna gverila je eden najbolj obiskanih razstavnih projektov Galerije Vžigalica. Že 19. edicija festivala s serijo svetlobnih postavitev na temo Motnje zavzema površine v neposredni okolici naše galerije ter druge lokacije po Ljubljani. Posebej za razstavo v Vžigalici so svetlobne instalacije ustvarili Annti Kulmala, Ida Hiršenfelder, Nika Erjavec, ::vtol:: in Laura Adel.
Grafični bienale Ljubljana je ena najstarejših mednarodnih bienalskih prireditev na svetu, saj leta 2025 praznuje sedemdeset let. V tokratni izdaji pod umetniškim vodstvom priznane kustosinje, predavateljice in raziskovalke Chus Martínez se navezuje na orakelj v smislu antičnega poimenovanja kraja, kjer se srečamo s prihodnostjo. Obenem bienale raziskuje moč fantazije, da bi obnovil naše zaupanje v svobodo in solidarnost. V sodelovanju z Mednarodnim grafičnim likovnim centrom (MGLC) bo bienale na ogled tudi v Mestni galeriji.
Arhitekturna zapuščina je dinamična entiteta, ki se nenehno spreminja. Ne spreminjajo se le stavbe, temveč tudi arhivski materiali, ki se sporadično pojavljajo v različnih institucijah ali celo na nepričakovanih mestih; včasih 'manjkajoče dele' najdemo tudi na varovanih policah javnih arhivov.
Mednarodno uveljavljenemu in večkrat nagrajenemu italijanskemu fotoreporterju Paolu Pellegrinu, članu priznane agencije Magnum Photos, se bomo poklonili v sklopu razstav, posvečenih nepogrešljivim avtorjem našega časa. Pellegrin skozi fotografijo osvetljuje globalne konflikte, okoljske katastrofe in zgodbe marginaliziranih ljudi.