Huiqin Wang
Pregledna razstava (1998–2010) kitajsko slovenske umetnice predstavlja izbor najboljših del številnih likovnih ciklov zadnjih dvanajst let ustvarjanja in prepletanja likovnih in kulturnih poti našega sveta in svet.
"Moje življenje je razpeto na križišču med vzhodno in zahodno kulturo … Življenje se spreminja in jaz se spreminjam z njim, sprememba pa potrebuje svoj čas… Zato sem se naučila, da ob vsakem težavnem trenutku, kot tudi pri oblikovanju dolgoročnih načrtov, sledim usodi in svojim občutkom."
Wangova je iskrena likovna zapisovalka imaginarnih podob in predvsem realnih podob družbe, kulture in življenja. Njen odnos do umetnosti je občutljiv. Razume jo kot sporočilno energijo, ki lahko senzibilno opozarja, intenzivira okolje in omogoči komunikacijo med ljudmi. Umetnost je zanjo tudi poslanstvo lepote, kjer se lahko aktivno spojijo podobe iz sveta Kitajske in podobe iz Slovenije. Potovanje med tema svetovoma je neskončno likovno potovanje.
Huiqin Wang se je rodila leta 1955 v Nantongu, v provinci Jiangsu na Kitajskem kot prvi otrok v družini. Otroštvo je preživela pri babici na podeželju, kjer se je tudi šolala. Po kulturni revoluciji je bila po hudi selekciji sprejeta na Fakulteto za likovno umetnost Pedagoške Univerze v Nanjingu in leta 1982 diplomirala z odliko. Sodelovanje na grafičnem bienalu v Ljubljani leta 1983 je pomenilo prvi stik umetnice s Slovenijo. Podiplomski študij je nadaljevala v Ljubljani in leta 1986 zaključila grafično specialko pri prof. Zvestu Apolloniju na Akademiji za likovni umetnost v Ljubljani. Tu je v letih 1989–1991 zaključila tudi slikarsko specialko pri prof. Emeriku Bernardu. Študijsko izpopolnjevanje je nadaljevala na Akademiji Minerva v Groningenu na Nizozemskem pri prof. Martinu Tissingu in Wimu Junkmannu. Od leta 1983 živi in ustvarja v Ljubljani.
V svojem bogatem ustvarjalnem opusu posega po različnih izraznih medijih, ki zajemajo ilustracije, slikarstvo, grafiko, kaligrafijo, fotografijo, video instalacije in performans. Pripravila je številne odmevne samostojne in skupinske razstave, kjer velja še posebej izpostaviti umetniško sodelovanje s slikarjem Živkom Marušičem (kot slovenska umetnika sta leta 1999 v Lizboni in leta 2000 v Pekingu zastopala Slovenijo), grafičarko Zoro Stančič (leta 2002 sta skupaj ustvarili grafično mapo in pripravili več razstav v Mednarodnem grafičnem centru v Ljubljani) in fotografom Tomažem Lundrom (skupinska razstava v Umetniškem centru Shenghua v Nanjingu ter v Muzeju moderne umetnosti Duolun v Šanghaju leta 2004). Kot kitajsko-slovenska umetnica je s svojim delom veliko prispevala k promociji Slovenije in slovenske kulture na Kitajskem in v Evropi. Leta 2003 je kot članica slovenske delegacije umetnikov v Bruslju predstavila Slovenijo kot novo članico Evropske unije, leta 2005 pa jo je Slovenian Times izbral za kulturno osebnost Slovenije. Leta 2007 je pripravila multimedijsko predstavitev pomembnega slovenskega znanstvenika in jezuita Avguština Hallersteina (DVD) ter postala pobudnica in idejna avtorica mednarodnega evropskega projekta Hallerstein (2008–2009), čigar koordinator je Kulturno izobraževalno društvo Kibla. Umetnica Huiqin Wang je tudi dobitnica številnih priznanih nagrad, med drugim je leta 1992 prejela Levstikovo nagrado za ilustracijo, leta 1993 Priznanje Hinka Smrekarja za ilustracijo, leta 1996 Srebrno nagrado lipov list ter več nagrad mednarodnega slikarskega Ex-tempora.
"Moje življenje je razpeto na križišču med vzhodno in zahodno kulturo… Življenje se spreminja in jaz se spreminjam z njim, sprememba pa potrebuje svoj čas… Zato sem se naučila, da ...
Kolofon
Produkcija: Muzej in galerije mesta LjubljaneKustos: dr. Sarival SosičUmetnica: Huiqin WangBesedilo: dr. Sarival SosičOblikovanje: Ajdin BašićTehnična izvedba: Tehnična služba MGMLProjekt so omogočili: Mestna občina Ljubljana, oddelek za kulturo
Lokacija
Mestni trg 5
1000 Ljubljana
Splošne informacije:
T 01 24 11 785
E mestna.galerija@mgml.si
Rezervacije pedagoških terminov:
T 01 24 12 506
E prijava@mgml.si
Odnosi z javnostmi:
T 041 669 599
E mateja.dimnik@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 11:00–19:00
ponedeljki: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 11:00–14:00
Vstopnice
Vstop prost.
Skupine z več kot 10 obiskovalci prosimo, da najavite svoj obisk na: pedagoska.mestnagalerija@mgml.si
Zaradi specifike razstave je namreč omejitev števila obiskovalcev v posameznih prostorih.
Mestna galerija Ljubljana je psom dostopna galerija.