Krhko bogastvo iz emonskih grobov
Rimske steklene posode z Dunajske ceste
Rezultati aktualnih arheoloških raziskav na razstavi v muzejski zakladnici.
Ob Dunajski cesti v Ljubljani so med majem in septembrom 2021 potekale arheološke raziskave. Odkrile so del severnega grobišča rimske Emone, ki se je nekdaj razprostiralo vzdolž široke ceste proti Celeji.
Na območju med današnjo Livarsko in Trstenjakovo ulico je bilo raziskanih 41 grobov iz druge polovice 1. in iz 2. stoletja. Med njimi je bil le en skeletni grob, in sicer otroški, pri ostalih 40 pa je šlo za žgane grobove. Poleg žganine pokojnikov so arheologi v njih odkrili njihove osebne predmete ter posode s hrano in pijačo. Vse skupaj je bilo položeno bodisi v grobno jamo, v skrinjo iz strešnih opek, v amforo ali v zidano grobnico, v dveh primerih pa v iz kamna izdelano skrinjo, pepelnico. Na izjemno bogatem najdišču so odkrili tudi temelje grobne parcele in nagrobni kamen z napisom, ki omenja Gaja Semonija Diligensa (Marljivega).
Med predmeti, odkritimi v grobovih ob Dunajski, preseneča veliko število dobro ohranjenih in vidno dragocenih steklenih posod.
Posoda z okrasom iz barvnih lis
V času arheoloških izkopavanj ob Dunajski cesti je največ pozornosti vzbudilo odkritje imenitne posode na nogi in z dvema majhnima ročajema, izdelane iz modrega stekla z okrasom iz belih, rumenih in svetlomodrih lis. Posodo so odkrili v grobu 1038, ki je bil narejen kot zidana grobnica, skupaj s številnimi drugimi steklenimi in keramičnimi posodami. Konservatorska ekipa Mestnega muzeja je imela s to posodo še posebej naporno delo: deloma je bila namreč prekrita s trdo zemljeno skorjo, ki je terjala natančno ročno odstranitev.
Posoda je bila izdelana s prostim pihanjem in med pihanjem okrašena. Stekleno kepo so povaljali v majhnih koščkih različno obarvanega stekla, ki so se vtisnili v podlago. Sledilo je ponovno segrevanje in nato dodatno pihanje, da je nastala oblika čaše, pri tem pa so se vtisnjeni koščki stekla raztegnili v barvne lise.
Fotografije te izjemno lepe in v celoti ohranjene posode z okrasom iz barvnih lis so takoj po odkritju zakrožile po medijih in družbenih omrežjih. Po glasovanju na portalu (Ne)odkrita arheologija Ljubljane je posoda dobila laskavi naziv »arheološka najdba leta 2021«.
Kolofon
Krhko bogastvo iz emonskih grobov: Rimske steklene posode z Dunajske ceste, Mestni muzej Ljubljana
Muzej in galerije mesta Ljubljane
Zanj: Blaž Peršin, direktor
Avtorji razstave: dr. Bernarda Županek, dr. Marko Sraka, Urša Karer
Besedila: dr. Bernarda Županek
Konservatorska in restavratorska priprava stekla: Helena Pucelj Krajnc, Zala Rebernak, Alenka Drol
Foto: Andrej Peunik
Oblikovanje razstave: AGORA PROARS, Bojan Lazarević
Lokacija
Gosposka 15
1000 Ljubljana
Informacije in rezervacije:
T: 1 24 12 500
T: 01 24 12 506
E: info@mgml.si, prijava@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 10:00–18:00
ponedeljki: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10:00–14:00



Novice
Ste pripravljeni? Poletni program dogodkov v Mestnem muzeju vas lahko pusti brez besed!
Ni boljšega načina za praznovanje Mednarodnega dneva muzejev, kot da se v sredo, 18. maja, sami, s prijatelji ali z otroki, odpravite v svoj najbližji muzej ali galerijo.
Spoznajte zgodovino rimskih arheoloških najdišč, s pomočjo mentorjev in strokovnjakov zasnujte zgodbo in se potegujte za denarno nagrado v višini 500 eur!
Dogodki



