Bogastvo oblačilnih sponk iz Emone
Kako so si Emončani zapenjali obleke, ko še niso poznali gumbov?
Rimljani niso poznali gumbov za zapenjanje, zato so si oblačila bodisi ovijali okoli telesa ali jih spenjali s sponkami. Te so bile zelo različnih oblik, za razliko od sodobnih brošk pa niso bile zgolj okrasne, temveč tudi uporabne: njihova glavna naloga je bila speti oblačila in jih na pravilen način ohranjati na telesu lastnika, podobno kot uporabljamo današnje varnostne zaponke, t. i. »knoflice«.
Po latinsko so to fibule
Izraz fibula je latinskega izvora in izhaja iz glagola figere – speti, spojiti. Fibule, rimske sponke za obleko, so se uporabljale za spenjanje vrhnjih oblačil, torej različnih ogrinjal in plaščev. Izdelane so bile iz različnih kovin in običajno nošene na dobro vidnem mestu, na prsih ali ramenih. Zato sta bila pomembna tudi njihova oblika in material, iz katerega so bile izdelane, oboje pa je bilo odvisno od premožnosti kupca, zakonskih omejitev in spreminjajoče se mode.
Kolofon
Produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane
Kustos razstave: dr. Bernarda Županek
Producentka in koordinatorka: Ana Modic
Besedilo: dr. Bernarda Županek
Fotografija: Blaž Gutman
Lektoriranje: Katja Paladin
Prevod: Marjana Karer
Zasnova postavitve: mag. Katarina Toman Kracina
Konservatorski posegi na predmetih: Helena Pucelj Krajnc
Promocija: Urša Karer, Nejc Kovačič, Ana Kure
Grafično oblikovanje: Bojan Lazarević, Agora Proars
Tehnična izvedba in postavitev: O. K. VIR, Tehnična služba MGML
Lokacija
Gosposka 15
1000 Ljubljana
Informacije in rezervacije:
T: 1 24 12 500
T: 01 24 12 506
E: info@mgml.si, prijava@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 10:00–18:00
ponedeljki: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10:00–14:00
Novice
V četrtek, 13. junija 2024, je atrij Mestnega muzeja zaživel v ritmih glasbe in plesa, ko so učenci 5. razreda OŠ Trnovo pod mentorstvom Anite Godler izvedli plesno predstavo z naslovom Skrivnostne silhuete: zgodbe, tkane iz niti. Navdih za to izjemno predstavo so črpali iz razstave Od korzeta do žaketa, ki je v Mestnem muzeju na ogled od maja 2024 do februarja 2025.
Poletna muzejska noč vabi v prijetna okolja muzejev in galerij, kjer vam bodo družbo delali zgodovinske in umetniške razstave, koncerti, delavnice, vodstva, sprehodi po parkih in vrtovih, družabne igre in kolesarske ture.
Med razstavnimi projekti je komisija za priznanje Valvasorjev nagelj prepoznala razstavo, ki je odmevala v mednarodnem prostoru. Gre za razstavo Čivki iz preteklosti/Tweets from the past, ki je bila na ogled v Arheološkem muzeju Frankfurt, ob priložnosti, ko je bila Slovenija častna gostja na knjižnem sejmu v Frankfurtu.
Muzeji za izobraževanje in raziskovanje. Odpiramo vrata za prost vstop!