Novice
Skupinska razstava 50 umetnic, ki delujejo na Slovenskem od devetdesetih let prejšnjega stoletja v Cukrarni, velika razstava ob 150. obletnici rojstva Jožeta Plečnika v Mestnem muzeju, predstavitev zbirke znanega avstrijskega zbiralca sodobne umetnosti Ernsta Hilgerja v Mestni galeriji, razstava Letizie ...
V jubilejnem Plečnikovem letu 2022, ko praznujemo 150-letnico arhitektovega rojstva, program Plečnikove hiše mojstrov opus povezuje s kulinariko, sodobno umetnostjo in kreativnimi praksami mladih.
Rdeče in črno, razstavo ob 200. obletnici ljubljanskega kongresa, podaljšujemo do pomladi 2022.
Za mačje brčice obliznit dobro!
V Mestni galeriji Ljubljana smo izdali katalog razstave Jožeta Baršija z naslovom Učenje in pozabljanje, ki smo jo v letošnjem letu gostili v naših prostorih. Posebna interaktivna publikacija, ki nudi vpogled v koncept in postavitev razstavnega projekta, služi tudi ...
Mestna galerija Ljubljana v novo leto vstopa s pregledno razstavo Žarka Vrezca z naslovom Dokumenti 1990 –2020, nato pa sledi predstavitev dunajske zasebne zbirke znanega avstrijskega galerista in zbiralca sodobne umetnosti Ernsta Hilgerja, razstava Metoda Frlica in pregledna razstava del ...
"Kaj je v slikarskem jeziku resnično? Troje: format, material in svetloba. Tako pove Žarko Vrezec, eden od osrednjih predstavnikov abstraktnega slikarstva pri nas od 70. let prejšnjega stoletja do danes."
Umetniške prakse Jožeta Baršija so bile vselej konceptualno naravnane v širjenje mej razumevanja umetniškega dela. Umetnik problematizira golo nalaganje faktografskih podatkov, ki človekov spomin spreminjajo v odlagališče odvečnega in ovirajo pretočnost misli. Le praznina omogoča rojstvo novih idej.
Konec letošnjega leta je prav zaradi izjemnega stripa 'Plečnik (in pika)' zagotovo že v znamenju prihodnjega prazničnega leta, ko bomo obeležili 150-letnico Plečnikovega rojstva. Kakšni pa so prvi odzivi na strip in kaj se nam obeta v prihajajočem letu?
Ister project
Priznanje za interdisciplinarno zasnovano monografijo o Turjaškem gradu
Tudi letos smo v Mestni galeriji Ljubljana pripravili Pošiljko kulture, popolno darilo za praznične čase, ki v sebi nosi tudi sporočilo umetnosti. Poimenovali smo jo po naslovu razstave enega največjih jugoslovanskih umetnikov Tomislava Gotovca Ne sprašujte, kam gremo. Sebi ...
S Pošiljkami kulture podarjamo kulturo, umetnost in doživetja.
Pred vrati je Ta veseli dan kulture, ko muzeji in galerije brezplačno odpiramo vrata v počastitev rojstnega dneva našega največjega poeta Franceta Prešerna. V petek, 3. decembra, vas vabimo na ogled navdihujočih razstav v Mestni muzej, Plečnikovo hišo, galerijo Cukrarna, ...
Tudi ob letošnjih praznikih bo s Pošiljko kulture iz Plečnikove hiše obdarovanje izvirnejše in lažje. Pripravili smo pet edinstvenih paketov, ki poleg prisrčnih, sladkih, dišečih, toplih in sapo jemajočih idej za praznično obdarovanje vsebujejo tudi darilno vstopnico za obisk Plečnikove ...
Drage obiskovalke in dragi obiskovalci, tudi letos smo za vas pripravili praznično Pošiljko kulture – Fotoutrinek, s katero lahko na drugačen in izviren način obdarite sebe in vaše najdražje.
Si že naročila svojo Pošiljko kulture? Si že prejel svoje darilo?
Na knjižnih policah se je znašla nova, tokrat izjemno drugačna publikacija, ki osvetljuje življenje in delo arhitekta Jožeta Plečnika. Velikega slovenskega arhitekta sta v stripovski svet prelila avtorja Blaž Vurnik in Zoran Smiljanić.
Razstava LGBTIQ+ z naslovom "Naj bo Kvir!", ki je bila od 16. septembra do 21. novembra 2021 na ogled v Mestni galeriji Ljubljana, je predstavljala obsežen pregled ustvarjanja, povezanega s problematiko spolov. Razstava je predstavila likovne poglede in misli izbranih ...
Navdihujoče vodstvo po razstavi, ki ti da misliti. Ustvarjalna delavnica, ki razkrije tvoj kreativni potencial. Predavanje, ki ti razširi zgodovinska in umetniška obzorja.
Novinarka Tatjana Pirc se je v muzeju pogovrjala z avtorji Koronarazstave in sodelujočimi na Kotonaprojektu.
V letošnjem oktobru mineva 100 let, odkar se je arhitekt Jože Plečnik za stalno naselil v malo predmestno trnovsko hišo, kjer danes domuje njemu posvečen muzej. Ob praznovanju obletnice je v produkciji Muzeja in galerij mesta Ljubljane izšel 'Plečnik. Vodnik ...
"Kulturna in umetniška scena LGBTIQ+ v zadnjih letih doživljata razcvet. Lani se je v kinematografih odvrtelo več kot sto filmov, neposredno ali posredno povezanih s tem področjem (sem so seveda vštete samo velike produkcije), gejevski, lezbični, biseksualni in transspolni so ...
Poleti smo z navdušenjem spremljali arheološka izkopavanja na Dunajski cesti v Ljubljani, kjer so arheologi v enem izmed žarnih grobov iz 1. stoletja našega štetja naleteli na izjemno najdbo – v celoti ohranjeno čašo z vzorcem barvnih lis.
Jeseni leta 1921 se je Jože Plečnik po desetletjih bivanja v tujini preselil nazaj v rodno Ljubljano. Začel je namreč poučevati na novo ustanovljenem Oddelku za arhitekturo Tehniške fakultete v Ljubljani, kjer je študentom predajal znanje do zadnjih mesecev življenja.
Butična srečevanja za oživljanje osebnih spominov in skupinsko ljubiteljsko raziskovanje preteklosti.
V Tednu otroka starši in otroci vabljeni na brezplačen obisk in raziskovanje hiše velikega mojstra Jožeta Plečnika.
Izkoristite Teden otroka za brezplačen obisk Mestnega muzeja Ljubljana.
Udeleženci festivala vljudno vabljeni na oglede razstav in javna vodstva!
V močni konkurenci priznanih slovenskih podjetij in ustanov je naša lanskoletna akcija 'Pošiljka kulture – ni priporočena, jo pa priporočajo' sinoči prejela nagrado Websi za tretje mesto v kategoriji 'Digital proti koronavirusu'. Čestitke ekipi, ki je Pošiljko kulture zasnovala, in ...
Poziv za vse, ki si želite svojo seminarsko, diplomsko, magistrsko nalogo ali drugi raziskovalno nalogo predstaviti na muzejskem prizorišču.
Ob razstavi 'Črkovna vrsta Plecnik', ki se osredotoča na nastanek nove, unikatne črkovne vrste, navdihnjene s strani ustvarjanja arhitekta Jožeta Plečnika, je v trgovini Plečnikove hiše na voljo tudi manjši katalog. Ta osvetljuje celovitost procesa nastajanja nove črkovne vrste, kot ...
Evropski projekt Immersive Storytelling Driven Cooperation for Cultural Heritage Dissemination in Western Balkans povezuje in gradi nove, inovativne rešitve tudi v turizmu in kulturi.
Evropski teden mobilnosti lahko obeležite v Mestnem muzeju Ljubljana
Ljubljana ponovno gosti visoka politična srečanja
Ob obisku lokacij Muzeja in galerij mesta Ljubljane je dokazilo o izpolnjevanju enega od PCT pogojev obvezno za vse obiskovalce, starejše od 12 let.
V družbi zgodovinarja, dr. Marka Prpiča spoznajte, kako je prehrana vplivala na razvoj človeštva.
Ste v svoj nabiralnik že prejeli septembrsko številko glasila Ljubljana? V njej najdete rimski recept za pripravo piščančjih prsi z oreščki, v tej novici pa poleg zanimivih informacij o rimski kuhinji z vami delimo še recept za prilogo – kašo ...
Povabilo k vpisu v novo sezono Muzejske scene
Paket dveh pedagoških programov po znižani ceni
Slika kot sinonim za absolutistično vladavino
Vstopite v jesen ustvarjalno – pridružite se nam na kaligrafski delavnici in delavnici izdelave družinskega drevesa v Mestnem muzeju Ljubljana!
Izbrana Plečnikova dela v Ljubljani so vpisana na Seznam svetovne dediščine!
Tudi obisk muzeja je lahko poletno počitniško razvedrilo. Pri nas bo najverjetneje hladno, mirno, nagledali se boste lepih stvari ter spoznali kaj novega o sebi in svoji ter naši skupni preteklosti.
Za ogled razstave Svet, kot ga vidi Roger Ballen in za udeležbo na javnih vodstvih
Le en dan nas še loči od odločitve, ali bodo izbrana Plečnikova dela v Ljubljani vpisana na Seznam svetovne dediščine!
Obiščite hišo, kjer se je rojevala Plečnikova Ljubljana
Poleg obiska mesta sedaj še na ogled muzejske razstave.
Nagradni natečaj zaključen, razstava na ogled, zmagovalni plakat pa že krasi mestne ulice.
Ogled Plečnikove hiše in potep po stari Ljubljani
Kulturna dediščina predstavlja stičišče za sodelovanje kulturnega in ustvarjalnega sektorja.
Zaključna predstava muzejsko-gledališkega krožka Muzejska scena se je minuli teden zgodila na Arheološkem parku Zgodnjekrščansko središče
Pokukajte v ustvarjalni svet arhitekta Jožeta Plečnika, uživajte v dobri knjigi na prostranem vrtu ali pa se podajte na enkratno arhitekturno družinsko dogodivščino ... To poletje doživite oazo miru in navdiha, kot jo je živel naš največji arhitekt!
Te veseli delo z ljudmi in se tvoja radovednost vrti tudi okoli zgodovine, dediščine in arhitekture? Prijavi se za študentsko delo na naših programih v Plečnikovi hiši!
Odkritje tisočletja: najstarejše leseno kolo z osjo na svetu
Konec šolskega leta je tu in v MGML smo za kolege pedagoge že pripravili nove vsebine za prihajajoče šolsko leto 2021/2022! Ponujamo vam izkustvene, poučne, doživljajske in ustvarjalne programe! Vabljeni, da prelistate knjižice programov in izberete po svoje. Želimo ...
Tudi obisk muzeja je lahko poletno počitniško razvedrilo. Pri nas bo najverjetneje hladno, mirno, nagledali se boste lepih stvari ter spoznali kaj novega o sebi in svoji ter naši skupni preteklosti.
Vljudno vabljeni, da na Poletno muzejsko noč, ki bo v soboto, 19. junija, obiščete Mestno galerijo Ljubljana, kjer si lahko vse do 24. ure ogledate skupinsko razstavo slovenskih in avstrijskih umetnic z naslovom Ko gesta postane dogodek.
Če te veseli delo z ljudmi, še posebej z otroki, in se tvoja radovednost vrti tudi okoli zgodovine in dediščine, se prijavi za študentsko delo na naših raznolikih programih!
Vljudno vabljeni k obisku dogodkov, ki bodo v petek, 18. junija, potekali v okviru razstave z naslovom Ko gesta postane dogodek in so nastali v sodelovanju z Avstrijskim kulturnim forumom.
Drage družine, obiščite nas na najdaljšo poletno noč! Za vas smo pripravili igrane kostumirane pripovedi, arheološke in ustvarjalne delavnice in še mnogo več.
ICOMOS Odboru za svetovno dediščino UNESCO priporoča vpis nominiranih del arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani na Seznam svetovne dediščine.
2. etnološki dan v organizaciji Gorenjskega muzeja
10. junija praznujemo svetovni dan art nouveauja - nove umetnosti, ki je na prelomu 19. in 20. stoletja spremenila podobo mest v Evropi in izven nje.
Malo skrito in zato toliko slajše.
V soboto, 19. junija, od 18:00 pa vse do polnoči vstopite skozi široko odprta vrata našega muzeja in galerij ter doživite bogato kulturno doživetje!
Polona Balantič se je o pionirju funkcionalizma pri nas pogovarjala z arhitektom Andrejem Hrauskyjem ter Ano Porok, kustosinjo Plečnikove hiše.
Tudi letos ste 19. junija 2021 prešerno in srčno vabljeni na poletni zmenek z Evropskimi dnevi arheologije!
Vila Zlatica in interjer »jedinega pravega radikalca slovenskega«
Razstava v ljubljanski Mestni hiši
Podoba, ki prikazuje zmago zdravstva nad virusom COVID–19
Nekonvencionalni funkcionalizem ujet v nakit oblikovalke Neže Žehelj.
V sredo, 19. maja 2021, ob 19.00 se v mariborski Fotogaleriji Stolp odpira razstava "Tone Stojko: Porumenele fotografije – Nazaj na Lent", ki jo je kurirala Marija Skočir, vodja Galerije Jakopič.
Plečnikova hiša je članica ljubljanske Čebelje poti
Povezujemo Pasjo pekarno HOV-HOV, Zavetišče Horjul in vašo ljubezen do psov ter dediščine.
Obletnica dogodka, ki je v začetku leta 1821 Ljubljano postavil v središče evropske politike
Ustvarjalne delavnice, pasja vodstva, kolesarjenje po Emoni, Svetlobna gverila, kulinarično-zgodovinska predavanja, sveta maša ali pohod z Rimljani po Ljubljani.
Plečnikova hiša v tednu od 15. do 22. maja odpira svoja vrata družinam za brezplačni obisk.
Na razstavi plakatov, ki bodo v Ljubljani na ogled od 18. do 24. maja, poiščite skupen plakat Muzeja in galerij mesta Ljubljane. Če boste sledili nagovoru, si lahko prislužite zelo lepo presenečenje, ki smo ga v Galeriji Jakopič pripravili za ...
Družine, od 15. do 22. maja vabljene na brezplačen ogled razstave "Na drugi strani. Slovenska fotoreportaža".
Muzej v Tednu družin, od 15. do 22. maja, odpira svoja vrata za brezplačni obisk.
Slavnostno odprtje ob dnevu miru in prazniku Ljubljane – mesta heroja
Mednarodna konferenca: Urbano čebelarstvo - Pot k celostni preobrazbi v zelena trajnostna mesta
Razstava "Scotoma", ki je od 14. maja do 27. junija 2021 na ogled v koprski Galeriji Loža, je bila prvič na ogled spomladi leta 2019 v Galeriji Jakopič in je močno zaznamovala slovenski prostor sodobne fotografije.
Teden razigrane zgodovine in razposajene umetnosti v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane.
Ponoči so vandali na pročelju Palače Cukrarna uničili umetniško delo Katharine Cibulke, ene izmed umetnic, ki se trenutno predstavljajo na razstavi v Mestni galeriji Ljubljana. Dogodek je tako nas kot umetnico neprijetno presenetil in razžalostil. Bojimo se, da dejanje priča ...
S prenovo Hribarjeve Vile Zlatica je uresničena zadnja volja njegove hčere dr. Zlatice Hribar – to je avtentična predstavitev izjemne dediščine njenega očeta.
Skupinska razstava Ko gesta postane dogodek, ki se v Mestni galeriji Ljubljana odpira v petek, 30. aprila, ob 11. uri, je nastajala v tesnem dialogu z umetnicami, s katerim sta kustosinji motrili osnovne razmisleke o solidarnosti kot socialni podpori ...
Sodelovanje galeristov in muzealcev z obeh strani meje.
Monografija s prispevki z znanstvenega posveta ob razstavi Knjiga. Znanje. Razum., Od protestantizma do razsvetljenstva (1500–1800), ki je v Mestnem muzeju Ljubljana potekal 7. in 8. oktobra 2020.
"V Mestni galeriji Ljubljana se lahko od ponedeljka (do 11. aprila) sprehodite po labirintu učenja in pozabljanja, ki ga je v sodelovanju s kustosinjo Barbaro Sterle Vurnik - na videz pa tudi po vzoru argentinskega pisatelja Jorgeja
Luisa Borgesa, ki ...
Na kulturni sceni smo muzeji (žal) še vedno ena redkih možnosti uživanja kulture in umetnosti v živo. Izkoristi jo.
V muzeju podpiramo najboljšo kavo v mestu in ponujamo najboljšo razstavo v mestu.
Od 9. marca do 18. aprila 2021 si lahko na razstavi "Na drugi strani. Slovenska fotoreportaža" ogledate drugi razstavni sklop Moč.
Vzpostavljamo otroški Don Kihotov telefon! V delu Govoril sem z (I spoke with) se je umetnik in pedagog Jože Barši, čigar razstava je te dni na ogled v Mestni galeriji Ljubljana, pogovarjal z različnimi ljudmi s celega sveta – od Venezuele ...
Poziv za vse, ki si želite svojo seminarsko, diplomsko ali magistrsko nalogo predstaviti na muzejskem prizorišču.
Za ogled v živo pohitite v Plečnikov hišo. Če vam to ne uspe, imamo dobro novico: razstava je bogato video dokumentirana.
"Te dni smo v prehodu iz enega svetovnega sistema v totalno drugačnega. Živimo v družbi visokega tveganja. Nevzdržni smo predvsem sami do sebe. Lahko se v hipu vpletemo v vojaški spopad, ali pa nas spremenijo v zločinski plen. Te dni ...
Učenje in pozabljanje je prva večja samostojna predstavitev arhitekta, kiparja in pedagoga Jožeta Baršija po letu 2013, ki bo v Mestni galeriji Ljubljana na ogled do 11. aprila. Prinaša vpogled v ustvarjalčevo najnovejšo umetniško produkcijo, navezuje pa se tudi na ...
Na naš ustvarjalni natečaj Kvadratna glava, trikotno telo, ki smo ga pripravili ob razstavi umetnice Dragice Čadež v Mestni galeriji Ljubljana, je prispelo kar 130 raznolikih abstraktnih skulptur! Med vsemi figurami, narejenimi iz kuhinjskega pribora, pisarniških pripomočkov, naravnega in ...
Četrtek, 11. 3., ob 16:30 - spletno srečanje za novince Muzejske SCENE. Brezplačno in neobvezujoče!
Peneče presenečenje v Mestnem muzeju Ljubljana
Na razstavi Finžgar in Plečnik je dr. Janez Bogataj, soavtor novo izdane knjige FRANC SALEŠKI FINŽGAR – VERA V RESNICO, LEPOTO IN PRAVICO spregovoril o svojih spominih na svojega starega strica, župnika, pisatelja in akademika Franca Saleškega Finžgarja, ki ...
Hvala za vaš trud, ki ga na obeh straneh vlagate v šolanje od doma.
Nagradni mega kviz za mlade glavce!
Za oddajo Kulturni fokus se je s Tevžem Logarjem pogovarjala Magda Tušar.
"To je misel očeta psihoanalize Sigmunda Freuda o umetniških zbirkah. In zbiratelji bi se verjetno strinjali." S temi besedami novinarka Polona Balantič začne prispevek za oddajo Osmi dan in nadaljuje ... :
Mestna galerija Ljubljana je ponovno odprta, podaljšali pa smo tudi ustvarjalni natečaj, ki poteka ob razstavi Dragice Čadež in nosi naslov »Trikotna glava, kvadratno telo«. Sprehodili smo se skozi leseni gozd umetničinih skulptur, med razstavljenimi deli poiskali navdih za izdelavo ...
Pred torkovim odprtjem Mestnega muzeja Ljubljana in s tem možnostjo ogleda razstave Ko ste v dvomu, pojdite v muzej, se je za oddajo Proti etru s kustosom razstave pogovarjala Nina Zagoričnik.
O delu enega od velikanov naše kulturne ustvarjalnosti je bilo povedanega in napisanega že precej, manj pa poznamo njegovo osebno življenje in utrinke iz njegove delovne vsakdanjosti.
Ob 200-letnici ljubljanskega kongresa sta Mohorjeva družba Celovec in Zgodovinski inštitut Milka Kosa izdali znanstveno kritično izdajo diplomatsko-zgodovinske študije Vladimirja Šenka Ljubljanski kongres 1821, ki je prvotno izšla leta 1944.
... in kdo so bili njeni takratni meščani?
Ali je dediščina antike na območju današnje Slovenije skrita? Kdaj se začnejo prva arheološka izkopavanja v Sloveniji? Kaj delajo konservatorji z arheološkimi najdbami? Kaj dela v muzeju kustos? Govorimo o umetnostni zgodovini?
Predstavljamo program letošnjih razstav in napovedujemo odprtje prenovljene Hribarjeve vile Zlatica.
Napoved razstav za leto 2021.
V Galeriji Jakopič sredi januarja napovedujemo odprtje razstave "Na drugi strani", ki je rezultat interdisciplinarnega pogleda na reportažno fotografijo skozi perspektive komunikologije, umetnostne zgodovine in fotografske teorije. Znanstveno-razstavni projekt k fotoreportaži pristopa s tematskega vidika, prek glavnih tematskih sklopov: Identiteta, ...
Program v letu 2021 začenjamo z razstavo na temo časopisnih fotografskih arhivov. Predstavili bomo romunski arhiv Minerva in na kreativen način prikazali, kako je zgodovinski arhiv kot primer dobre prakse komentiran skozi sodobna dela različnih umetnikov iz Cluja in Bukarešte.